Za málo práce brali poslanci obrovské platy

Menej práce za viac peňazí. Tak vyzerá porovnanie poslanca parlamentu s priemerným občanom. Za štyri roky poslanci zarobili od 146-tisíc do 155-tisíc eur podľa toho, či sú z Bratislavy alebo z regiónov. Občan s priemernou mzdou zarobí za rovnaké obdobie len okolo 34-tisíc eur.

28.04.2010 07:01
Parlament, NR SR Foto:
Ilustračné foto.
debata (68)

Hodinový plat poslancov, ktorí sa v utorok stretli na poslednom pracovnom zasadnutí v tomto volebnom období, vyšiel teda daňových poplatníkov na 70 eur. Priemerne zarábajúci človek dostal za ten čas 15-krát menej – 4,50 eura. A ešte odpracoval za štyri roky 969 dní, kým poslanci strávili na rokovaní parlamentu len tretinu času – 276 dní. Na ich príjme sa väčšinou neodrazilo ani to, keď v práci absentovali.

Dobré ohodnotenie navyše vôbec nebolo motívom pre dobre odvedenú prácu. Zákony sa často menili v poslednej chvíli a krížom-krážom. To sa prejavilo aj na vnímaní dôveryhodnosti Národnej rady v očiach verejnosti. Koncom minulého roka jej dôverovalo len 35 percent občanov. „Verejnosť vníma prácu poslancov veľmi citlivo. Znechucujú ju nielen časté zmeny zákonov, ale aj predstava ich nadštandardných príjmov či dochádzky,“ hovorí sociologička Sylvia Porubänová.

Parlament za tieto štyri roky, podobne ako ten predchádzajúci, často menil vládne návrhy zákonov cez iné právne normy, ktoré s nimi nesúvisia. Koalícia tak cez zákon o vnútornom trhu napríklad upravila zákon o obchodovaní s emisiami či poľovníckym zákonom zmenila paragrafy v zákone o cestnej premávke. Právnik Peter Wilfling upozorňuje, že tým sa zneprehľadňuje právny poriadok a obchádzajú pripomienky zainteresovaných strán.

Diskutujte: Zaslúžia si poslanci za odvedenú prácu svoj plat?

„Prijímanie zákonov by malo byť transparentným procesom, aby sa všetci, ktorých sa týka, mohli s nimi oboznámiť a vyjadriť sa,“ hovorí Wilfling, spolupracujúci so združením Via Iuris.

Takýto postup kritizuje aj opozícia, hoci ani ona sama sa podobným praktikám v minulosti nevyhla. „Koaliční poslanci v druhom čítaní predkladajú vážne zmeny zákonov, také, ktoré by prislúchalo predkladať vláde,“ povedala poslankyňa Lucia Žitňanská (SDKÚ).

Nekvalitné zákony zaťažujú nielen právnikov, ale aj podnikateľov či daňových úradníkov. Na to, aby sa občan dozvedel, čo vlastne platí, si musí prelistovať desiatky nesúvisiacich právnych noriem. Podľa bratislavského podnikateľa Vladimíra Justa sa v zákonoch pomaly už nikto nevyzná. „Moja účtovníčka je dôsledná, aby si bola istá, kupuje a číta radšej všetky zákony, nielen daňové,“ hovorí podnikateľ.

Odborníci tvrdia, že ľudí znechucuje aj správanie sa poslancov. Nielen časté absencie predsedu SNS Jána Slotu či nezávislého poslanca Ľuboša Micheľa, ale aj hrubé prejavy voči svojim kolegom. Napriek tomu, žiadnemu z nich nehrozí, že hneď po júnových voľbách skončí bez eura na úrade práce. Tí, čo sa nedostanú do parlamentu, odídu s päťmesačným odstupným vo výške 10-tisíc eur. Pribalia si k tomu aj svoj poslanecký notebook.

práca parlamentu

Aké legislatívne zmätky parlament poschvaľoval

 • poslanci cez zákon o obchodovaní s emisnými kvótami schválili novelu zákona, ktorá zmenila hranice katastrov obce Ľubica a mesta Kežmarok, ktoré o tieto pozemky viedli dlhodobý spor
  • zákon o obchode s emisiami menili cez zákon o vnútornom trhu
  • zákonom o dani z príjmov si poslanci vlani zmrazili platy
  • poľovným zákonom menili paragrafy v zákone o cestnej premávke
  • sprísniť pokuty pre nedisciplinovaných vodičov chcel parlament zákonom o horskej službe
  • priestupkový zákon riešili novelou zákona o Železničnej polícii
68 debata chyba
Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy