Ficov úradník bude mať kanceláriu ako 3-izbový byt

Do kancelárie s plochou 79 štvorcových metrov sa ide od júla presťahovať šéf Výkonného výboru Fondu národného majetku Vladimír Kocourek (Smer). Využil vládou schválené zoštíhlenie fondu na presídlenie inštitúcie do menších nových priestorov, v ktorých si však sám doprial väčší luxus.

29.04.2010 06:02
Fond národného majetku, FNM Foto:
Z budovy Doprastavu sa Fond Národného majetku presťahuje v júli do novej budovy. Šéf fondu Vladimír Kocourek dostane k dispozícii viac ako dvojnásobne väčšiu kanceláriu.
debata (49)

Nová Kocourekova kancelária je väčšia aj ako pracovne premiéra Roberta Fica či prezidenta Ivana Gašparoviča. Podobne veľké kancelárie nemajú ani šéfovia najväčších slovenských podnikov, ako sú Volkswagen či Orange.

DISKUSIA: Ste za zrušenie Fondu národného majetku?

Kancelária šéfa fondu bude veľká ako 3-izbový byt, do ktorého sa zmestí štvorčlenná rodina. Kocourek (Smer) tender na priestory pre zoštíhlený fond sám kontroloval a na veľkosti svojej pracovne nevidí nič zvláštne. „Určite nebudem mať ja žiaden veľký luxus,“ reagoval šéf výkonného výboru fondu. Denník Pravda oslovil predsedu strany Smer Roberta Fica, či sa aj strana s prenájmom obrovskej kancelárie pre jej nominanta a so sťahovaním vo volebnom období stotožňuje. „Na všetky otázky ohľadom spomínanej záležitosti musí dať odpoveď FNM a jeho predstavitelia,“ reagovala hovorkyňa Smeru Katarína Kližanová Rýsová.

Vladimír Kocourek, šéf Výkonného výboru Fondu... Foto: Robert Hüttner
Vladimír Kocourek Vladimír Kocourek, šéf Výkonného výboru Fondu národného majetku.

Kocourekova kancelária má byť v novej budove v Bratislave nazývanej Omnipolis, do ktorej sa chce fond od júla presťahovať. Doteraz sídlil v staršej budove firmy Doprastav, Kocourek mal pracovňu s rozlohou okolo 30 štvorcových metrov. Takýto pracovný priestor roky postačoval aj predchádzajúcim šéfom fondu za vlád Vladimíra Mečiara či Mikuláša Dzurindu.

Opozícia pritom už dlhšie upozorňuje, že fond je inštitúcia, ktorá stratila základný zmysel existencie, keďže privatizácia bola zastavená, a žiada jej zrušenie. Bývalá vláda Mikuláša Dzurindu sa chystala činnosť fondu utlmiť. Súčasná vláda Roberta Fica začiatkom roka v rámci šetrenia nariadila fond zoštíhliť o tretinu. Fond v súčasnosti spravuje podiely v štátnych firmách a pracuje v ňom približne 90 zamestnancov.

Sťahovanie do nových priestorov inštitúcia dôvodí zmenšením priestorov. Doteraz si v Doprastave prenajímala vyše 3 200 štvorcových metrov, v Omnipolise po zoštíhlení bude mať 1 740 štvorcových metrov. Kocourek tvrdí, že fond tým ušetrí. „Ročná úspora na nájomnom bude asi 150-tisíc eur,“ tvrdí Kocourek.

V skutočnosti by však fond na nájme ušetril podobnú a možno aj vyššiu sumu, aj keby sa nesťahoval. Doprastav totiž fondu ponúkol nižšiu cenu nájmu, ako bude mať v Omnipolise a bol ochotný prispôsobiť aj prenajímanú plochu. Fond napriek tomu zmluvu s Doprastavom vypovedal a podpísal novú s firmou Omnia Real. Kocourek dôvodí, že v pôvodnej budove fond platil zbytočne za rozsiahle nevyužívané chodby. Zároveň tvrdí, že po presťahovaní môže posadiť do jednej kancelárie štyroch zamestnancov, v pôvodnej mohli byť v kancelárii len dvaja úradníci.

Fond za uplynulé štyri roky neobišli viaceré kauzy so skrytými privatizáciami, nadštandardnými odmenami, nákupmi drahých mobilov či luxusných áut. Premiér Fico verdikty fondu prikázal viackrát zmeniť, na personálne výmeny nominantov Smeru sa však na rozdiel od odvolávania ministrov neodhodlal.

49 debata chyba