Fico zvoláva pre dvojaké občianstvo Maďarov bezpečnostnú radu štátu

Vláda na svojej mimoriadnej schôdzi vyzvala premiéra Roberta Fica, aby zvolal zasadnutie bezpečnostnej rady štátu pre plány maďarského parlamentu prijať zákon o dvojakom občianstve.

14.05.2010 10:55 , aktualizované: 11:18
Robert Fico Foto:
Premiér Robert Fico
debata (389)

Fico vo štvrtok naznačil, že keby príslušníci maďarskej menšiny dostali občianstvo Maďarska, mohli by stratiť slovenské. Rovnako označil pripravovaný zákon za veľkú bezpečnostnú hrozbu pre Slovensko.

Slovenská vláda sa plánuje obrátiť aj na zahraničné inštitúcie. Kabinetu sa nepáči, že Budapešť pripravuje nové pravidlá bez konzultácii s Bratislavou.

Zámer južného suseda umožniť maďarskej menšine v zahraničí získať občianstvo Maďarska, vyostril napätie v tradične komplikovaných slovensko-maďarských vzťahoch. Slovenskí politici však podľa niektorých politológov túto tému využívajú v snahe mobilizovať voličov pred júnovými parlamentnými voľbami. Na Slovensku žije zhruba polmiliónová maďarská menšina.

Fico bez bližších podrobností oznámil, že vláda zaviazala niektorých ministrov, aby pripravili návrhy opatrení na obmedzenie dopadov chystaného zavedenia dvojitého občianstva južným susedom. Návrhy by následne mal v zrýchlenom konaní posúdiť parlament. Situáciou sa tiež má zaoberať bezpečnostná rada štátu.

„Prijatie novely zákona o štátnom občianstve naruší zásady priateľských susedských vzťahov, z ktorých vyplýva povinnosť konzultovať o záležitostiach, ktoré sa týkajú účinku prijatej právnej normy na občanov susedného štátu,“ píše sa v materiáli, ktorý prerokovala vláda. Slovensku sa nepáči, že maďarské občianstvo by podľa dostupných informácií mohli získať aj osoby bez pobytu v Maďarsku.

Vláda v dokumente uviedla, že Slovensko sa obráti so žiadosťou o posúdenie situácie na vysokého komisára pre OBSE pre otázky národnostných menšín. Informovať o svojom postoji chce aj veľvyslancov členských krajín Európskej únie a NATO. Delegácii Národnej rade zasa odporučí, aby dala podnet na diskusiu v Parlamentnom zhromaždení Rady Európy. O právne posúdenie novely o dvojitom občianstve zasa Slovensko požiada Benátsku komisiu Rady Európy.

Autori materiálu tiež označili chystanú maďarskú legislatívu o dvojitom občianstve ako možné bezpečnostné riziko. Premiér Robert Fico (Smer) vo štvrtok naznačil, že príslušníci maďarskej menšiny na Slovensku by mohli prísť o slovenské občianstvo, ak by získali občianstvo južného suseda. Fico dnes pripustil, že by si to vyžiadalo zmenu ústavy; tá totiž výslovne určuje, že občianstvo nikomu nemožno odňať proti jeho vôli.
Novelu zákona o dvojitom občianstve presadzuje víťaz maďarských volieb, konzervatívna strana Fidesz na čele s Viktorom Orbánom. Legislatívou by sa mal začať zaoberať nový maďarský parlamentu, ktorý sa po prvý raz schádza dnes.

Na Slovensku zákony inštitút dvojitého občianstva špeciálne neupravujú. Právny poriadok však nezakazuje mať aj štátnu príslušnosť inej krajiny. Slovensko uplatňuje voľnejšie pravidlá pre udelenie občianstva krajanom, ktorí vlastnia preukaz zahraničného Slováka; aj tieto osoby však na získanie slovenského pasu musia splniť podmienku aspoň trojročného pobytu na Slovensku.

389 debata chyba