Ste farizeji, odkazuje premiér KDH

Strana Smer berie na vedomie rozhodnutie "farizejského KDH", ktoré odmietlo povolebnú spoluprácu so Smerom. Podľa ficovcov sa strana Jána Figeľa prihlásila "k zlepencu antisociálnej a skorumpovanej SDKÚ, protislovenskej SMK a SaS, podporujúcej legalizáciu marihuany a homosexuálne manželstvá".

24.05.2010 15:18, aktualizované: 18:46

Smer vidí budúcnosť Slovenska v silnej sociálnej a slovenskej vláde, uvádza vo vyhlásení hovorkyňa strany Katarína Kližanová Rýsová.

Na rozdiel od súčasného koaličného lídra, rozhodnutie KDH privítala strana SDKÚ. Volebná líderka strany Iveta Radičová v sobotu vyzvala šéfa KDH Jána Figeľa, aby konečne zaujal chlapský postoj k povolebnej spolupráci so Smerom.

„Sily na politickom spektre sú pár týždňov pred voľbami vyrovnané a je tu reálna šanca vytvorenia vlády zo strany opozície,“ vyhlásila SDKÚ. Strana tvrdí, že po štyroch rokoch politiky neslušnosti, neustáleho osočovania a obviňovania všetkých naokolo je dnes potrebné z jej strany ponúknuť program a hlavne riešenia pre ľudí namiesto falošných istôt.

Spoluprácu so Smerom vylúčilo aj KDH

Kresťanskodemo­kratické hnutie nepôjde do prípadného povolebného vládneho vzťahu so Smerom. Ako uviedol na tlačovej besede predseda KDH Ján Figeľ po rokovaní predsedníctva strany, KDH urobí všetko pre víťazstvo zodpovednej stredopravej alternatívy vo voľbách 12. júna.

„K tomuto cieľu vyzývame aj našich voličov a sympatizantov. K zápasu s korupciou pozývame všetkých, ktorým záleží na zdravom rozvoji Slovenska. Ponúkame k tomu svoje skúsenosti, odvahu a zodpovednosť. Ponúkame svoj program ako cestu pre Slovensko, lebo cesta je viac ako smer,“ vyhlásil Figeľ. KDH je po Slobode a Solidarite a SDKÚ v poradí treťou stranou, ktorá odmietla povolebnú spoluprácu so Smerom.

Volebná líderka SDKÚ Iveta Radičová v sobotu vyzvala šéfa KDH Jána Figeľa, aby konečne zaujal chlapský postoj k povolebnej spolupráci so Smerom. Ústredná rada SDKÚ v sobotu v Skalici vyzvala všetky opozičné politické strany, ktoré chcú byť skutočnou alternatívou súčasnej vládnej moci, aby sa jednoznačne vyjadrili, že za žiadnych okolností nepôjdu do vlády s politickými stranami tvoriacimi súčasnú vládnu koalíciu.

„Občan potrebuje jasnú alternatívu. SDKÚ takúto alternatívu ponúka,“ uvádza sa vo vyhlásení, ktoré schválili členovia rady. Radičová tiež vyzvala voličov, aby vo voľbách odmietli porcovanie Slovenska Smerom a hranie maďarskou kartou.

KDH považuje zápas s korupciou za predpoklad návratu Slovenska na cestu konsolidácie verejných financií, zdravého hospodárskeho a sociálneho rozvoja, ale aj morálnej obnovy spoločnosti. V posledných rokoch Slovensko čelí nárastu počtu a rozsahu finančných škandálov, korupcie a klientelizmu. Súčasná vládna koalícia pod vedením Smeru tento trend aktívne prehĺbila.

Pred týždňom boli zverejnené informácie a dokumenty svedčiace o protizákonných finančných postupoch v strane Smer, ktoré svojím zameraním spochybňujú legitimitu demokratických inštitúcií a ich rozhodnutí (kupovanie mandátov, štátnych funkcií a štátnych zákaziek). Preto sa vedenie KDH rozhodlo podať na GP SR v tejto veci trestné oznámenie pre dôvodné podozrenie zo spáchania viacerých trestných činov.

KDH vyzvalo predsedu Smeru, aby vysvetlil zverejnené informácie. Závažné skutočnosti a neochota predstaviteľov Smeru ich verejnosti prijateľne objasniť vedú Predsedníctvo KDH k záveru, že pre dobro Slovenska, v záujme skutočnej obnovy spravodlivosti a práva a pre politiku založenú na osvedčených hodnotách sa strana Smer diskvalifikuje z povolebnej spolupráce, ktorú KDH ako krajné riešenie vo forme širokej vyváženej koalície doteraz pripúšťalo.

Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy
debata chyba