SMK odišlo z diskusie o občianstve. Dzurinda: Orbán riskuje konflikt

Poslanci SMK opustili rokovanie mimoriadnej schôdze Národnej rady SR o maďarskej novele zákona o dvojakom občianstve. Urobili tak po vystúpení ich lídra Pála Csákyho v rozprave, v ktorej kritizoval "hystériu, ktorá okolo zákona vznikla."

25.05.2010 12:14 , aktualizované: 14:00
Pál Csáky, SMK Foto:
Pál Csáky a ostatní poslanci za SMK opustili rokovanie o dvojakom občianstve.
debata (241)

Ako vyhlásil, SMK opúšťa rokovanie preto, lebo nevidí vôľu na dialóg. „Nemienime tu počúvať krajne nevhodné výkriky mojich kolegov,“ povedal Csáky.

Csáky plénum informoval, že viacerí poslanci SMK chcú požiadať o štátne občianstvo Maďarskej republiky. Ako zdôraznil, ani jeden z nich sa nevzdá slovenského štátneho občianstva. „Každý z nás si váži aj slovenské štátne občianstvo,“ podotkol Csáky.

Zdôraznil však, že nie sú majetkom štátu, ale slobodnými ľuďmi. Ako dodal, mená, čas a spôsob získania maďarského štátneho občianstva nebudú zverejňovať. V prípade, že by niekto tieto informácie zisťoval a vznikli by im nejaké problémy, obrátia sa na Ústavný súd SR aj na Európsky súd pre ľudské práva.

„Poslanec Csáky má nie dvojitú, ale rozdvojenú identitu,“ zareagoval na Csákyho vystúpenie šéf poslaneckého klubu SNS Rafael Rafaj. Podľa Dušana Jarjabka zo Smeru bolo Csákyho vystúpenie veľmi nebezpečné, lebo chcel provokovať vášne. „Prestaňte si ukájať komplexy menejcennosti na úkor občanov Slovenskej republiky maďarskej národnosti,“ odkázal Csákymu.

SDKÚ: Orbán ťahá Európu do konfliktov

Prijímanie novely zákona o dvojakom občianstve v maďarskom parlamente je „zlý, nesprávny a neperspektívny krok, lebo vnáša do Európy napätie, disharmóniu a nepokoj.“ V rozprave počas mimoriadnej schôdze Národnej rady SR k maďarskému zákonu o dvojakom občianstve to vyhlásil predseda SDKÚ Mikuláš Dzurinda. Novela podľa neho zbytočne kazí vzťahy medzi Slovenskom a Maďarskom a kazí ľuďom náladu. „Striktne a jasne tento zákon odmietame,“ zdôraznil. Ako podotkol šéf opozičnej SDKÚ, Viktor Orbán ťahá Európu do konfliktov a do napätia.

SDKÚ vyhlásenie Národnej rady SR podľa Dzurindu podporí, s predlohou novely zákona o štátnom občianstve z dielne vlády však majú problém. Dzurindovi prekáža, že „nemúdry maďarský zákon má poslúžiť tomu, že so slovenským zákonom sa ideme vyhrážať občanom Slovenskej republiky“ a nepáči sa mu ani „akceptovanie exteritoriálnych účinkov maďarského zákona.“ Podľa predsedu SDKÚ by bolo vhodnejšie „ponáhľať sa pomaly.“ Navrhol, aby vláda prehodnotila text novely zákona a pripomenul, že SDKÚ pripravila svoj návrh. Podľa neho Slovenská republika neuznáva účinky udelenia štátneho občianstva občanovi SR na základe zákonov iného štátu, ak tieto nie sú v súlade so všeobecne uznávanými medzinárodnými pravidlami priznávania štátneho občianstva. „Bolo by dobré, keby sme s chladnou hlavou situáciu vyhodnotili a prijali návrh, ktorý ochráni všetkých obyvateľov našej vlasti bez ohľadu na národnosť,“ dodal.

„Vidím tu Dzurindu, ktorý je pokakaný, že nepríde do vlády, preto sa chce zapáčiť stranám maďarskej koalície za každú cenu, získať ich podporu pre tvorbu koalície a pre ciele, pre ktoré deformuje svoje bývalé názory,“ zhodnotil to líder HZDS Vladimír Mečiar. Jeho stranícky kolega Ján Kovarčík vyhlásil, že nezdravý vzťah s Maďarskom začala práve Dzurindova vláda. „Budapešť si osem rokov myslela, že názory SMK sú väčšinovým názorom na Slovensku,“ dodal.

Poslanci chcú varovať maďarský parlament

Uznesenie k novele maďarského zákona o dvojakom občianstve prerokuje na mimoriadnej schôdzi Národná rada SR. Zasadnutie otvoril predseda parlamentu Pavol Paška, iniciovali ho poslanci koaličných strán. Napriek tomu, že opoziční poslanci ho považujú za zbytočné, zúčastňujú sa na ňom.

Paška vysvetlil, že prijatie vyhlásenia chápe ako jeden zo štandardných pokusov národnej rady otvoriť dialóg s maďarským parlamentom, aby neprijímal jednostranné rozhodnutia.

„Národná rada SR vyjadruje svoje hlboké znepokojenie nad iniciatívou Národného zhromaždenia Maďarskej republiky, ktorej cieľom je novelizáciou zákona o štátnom občianstve umožniť udeľovanie dvojakého občianstva aj občanom Slovenskej republiky,“ píše sa v uznesení, ktoré schválil ešte pred začiatkom mimoriadnej schôdze zahraničný výbor parlamentu.

V ďalšej časti slovenský parlament „upozorňuje na to, že zo strany Národného zhromaždenia Maďarskej republiky ide o jednostranný krok smerujúci k vytváraniu inštitucionálnych väzieb medzi Maďarskom a príslušníkmi menšín na území Slovenska formou získania štátneho zväzku, čo vyvoláva vážne pochybnosti o súlade tohto konania s medzinárodným právom, odporúčaniami medzinárodných inštitúcií, ako aj so základnými princípmi a hodnotami Európskej únie.“

V uznesení sa zdôrazňuje, že Národná rada SR „považuje za neakceptovateľné, aby Národné zhromaždenie Maďarskej republiky prijalo akúkoľvek exteritoriálnu právnu normu, ktorá sa týka občanov Slovenskej republiky bez toho, aby túto normu v zmysle Zmluvy o dobrom susedstve a priateľskej spolupráci medzi Slovenskou republikou a Maďarskou republikou nekonzultovala s vedúcimi politickými predstaviteľmi Slovenskej republiky a varuje pred opätovným spochybňovaním Trianonskej mierovej zmluvy z roku 1920 a povojnového územného usporiadania Európy.“

Plénum najprv schváli uznesenie, schôdzu potom Paška preruší. Pokračovať budú poslanci v prípade, ak maďarský parlament schváli novelu zákona o dvojakom občianstve. Potom slovenská strana bude novelizovať zákon o štátnom občianstve SR, podľa ktorého ak občan SR urobí úkon k dobrovoľnému získaniu občianstva iného štátu, tak získaním občianstva cudzieho štátu stráca slovenské občianstvo. Rovnako bude zákon upravovať výkon verejných funkcií, ktoré sú viazané na štátne občianstvo SR.

241 debata chyba