Pršať tak skoro neprestane, môžu prísť ďalšie lokálne záplavy

Hrozba povodní sa vracia. Môžu za to búrky, ktoré zdvíhajú najmä hladiny malých tokov. V utorok so záplavami bojovali obyvatelia Myjavy, v bezpečí však nie je ani zvyšok Slovenska. Odborníci upozorňujú, že v najbližších dňoch môžu búrky spôsobiť problémy aj v iných regiónoch.

, 26.05.2010 07:29
Rieka, voda Foto:
Ilustračné foto
4

Tretí stupeň povodňovej aktivity vyhlásil v noci na utorok primátor Myjavy Pavel Halabrín. Po dvoch prudkých búrkach sa potoky v meste vyliali z korýt a zaplavili cesty, amfiteáter v Trnovcoch, záhrady a pivnice v mestskej časti Turá Lúka. V priebehu týždňa išlo už o druhé ohrozenie vodou. Po skončení druhej z búrok sa voda rýchlo vrátila do pôvodných korýt, ale tretí povodňový stupeň v meste z preventívnych dôvodov nezrušili.

„Momentálne je situácia pomerne dobrá, ale už sa mračí a vyzerá to na ďalšiu búrku,“ skonštatoval primátor v utorok popoludní. Ako dodal, väčšie problémy ako rieka Myjava robia jej prítoky. Škody budú rátať v najbližších dňoch, voda v amfiteátri môže skomplikovať medzinárodné folklórne slávnosti, ktoré by sa mali konať o tri týždne. Myjava bojuje s lokálnymi záplavami pravidelne niekoľkokrát do roka. Veľkú vodu na rieke Myjava zachytáva suchý polder na začiatku mesta, neovládateľný je však Svacenícky potok. Protipovodňový polder na ňom za približne milión eur by mal Váhostav dokončiť v lete tohto roku.

Obavy vzbudzujú aj predpovede Slovenského hydrometeorolo­gického ústavu. Podľa nich budú búrky pokračovať aj v priebehu stredy a štvrtka, pričom sa môžu vyskytnúť kdekoľvek. „Zdá sa, že trochu priaznivý by mohol byť piatok, keď očakávame iba ojedinelé zrážky. No cez víkend by mali prísť opäť prehánky a búrky. Dokonca ani potom to nevyzerá na suchý týždeň. Zatiaľ sa nedá povedať, že by sa skončilo daždivé obdobie,“ informoval meteorológ Jozef Čaplár.

Vzhľadom na to, že povodia riek sú stále nasýtené vodou, veľmi ťažko prijímajú ďalšie zrážky, čo potom spôsobuje zdvíhanie vodnej hladiny. Predovšetkým na horných tokoch, ako sa to stalo na Myjave. Tam sa hladina zvýšila z 83 na 241 centimetrov, čo je výrazný a rýchly nárast. „Pri výskyte búrok s lejakmi sa to tak môže stať aj na iných, najmä malých tokoch. Všade môže byť situácia kritická,“ upozornil hydrológ Peter Smrtník.

Istým upokojením je aspoň to, že búrky a prehánky môžu spôsobiť už len prechodné a lokálne vzostupy hladín. Také povodne, aké vyvolali trvalé zrážky v podobe silného dažďa, nám už nehrozia. Zlepšenie však príde len veľmi pomaly. „Najprv sa musí znížiť presýtenosť riek a vlhkosť celého prostredia,“ vysvetlil Smrtník.

Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy
4 debata chyba