Kto prijme cudzie občianstvo, stratí slovenské, rozhodli poslanci

Slováci, ktorí získajú občianstvo iného štátu, až na výnimky prídu o slovenské. Rozhodla o tom Národná rada v reakcii na rozhodnutie maďarského parlamentu o zjednodušení podmienok pri udeľovaní maďarského občianstva. Na Slovensku žije polmiliónová maďarská menšina.

, 26.05.2010 11:46, aktualizované: 17:22
parlament, NRSR Foto:
Poslanci rokujú o Novele zákona o štátnom občianstve SR.
debata (475)

Úspešní žiadatelia o maďarské občianstvo budú povinní nahlásiť úradom stratu slovenskej štátnej príslušnosti. Ak si túto povinnosť nesplnia, bude im hroziť pokuta 3319 eur. Stratou občianstva taktiež prídu ľudia o možnosť pôsobiť v niektorých verejných funkciách, napríklad v pozícii poslanca parlamentu.

Výnimku z automatickej straty občianstva budú mať ľudia, ktorí iné občianstvo nadobudnú narodením či manželstvom. Ak podpíše normu prezident, Slováci sa úpravou budú riadiť od 17. júla. Doteraz nadobudnutého dvojakého občianstva by sa zmeny nemali dotknúť. Právna úprava straty občianstva prakticky kopíruje českú legislatívu.

Návrh na zmiernenie podmienok pre získavanie maďarského občianstva od strany Fidesz nastupujúceho maďarského premiéra Viktora Orbána zasiahol do kampane pred júnovými parlamentnými voľbami na Slovensku. Všetky politické parlamentné strany s výnimkou SMK iniciatívu Budapešti kritizovali, napríklad za to, že zámer s Bratislavou nekonzultovala. Orbán výčitky opakovane odmietol.

Strana maďarskej koalície novelu zákona odmieta ako nedemokratickú a protiústavnú a je pripravená obrátiť sa na Ústavný súd aj na Európsky súd pre ľudské práva, kde ju chcú anulovať. SMK dúfa, že po slovenských voľbách upadnú emócie a vlády Slovenska a Maďarska nájdu riešenie pre tento umelo nafúknutý problém.

Slovensko urobilo všetko, čo mohlo, tvrdí premiér

Keďže všetky diplomatické kroky Slovenska, ktoré urobilo pre zabránenie prijatia novely zákona o dvojakom občianstve v maďarskom parlamente, zlyhali, vláda a parlament musia reagovať. Pred plénom národnej rady to vyhlásil premiér Robert Fico. „Maďarská republika nesusedí sama so sebou, susedí so suverénnym a sebavedomým Slovenskom, ktoré si bude chrániť svoje záujmy,“ zdôraznil.

Ako Fico pripomenul, „urobili sme všetko, čo sme mohli urobiť a čakali sme do poslednej minúty, do okamihu, kedy o tomto zákone rozhodol maďarský parlament“. Podotkol, že Slovensko tým chcelo vyslať signál dobrej vôle, ktorý zostal bez odozvy. „V dejinách Európskej únie asi nenájdeme takýto precedens, ktorý by potvrdzoval také hrubé ignorovanie bilaterálnej zmluvy o priateľstve a dobrých susedských vzťahoch,“ zdôraznil premiér.

Brocka: Pre Orbána je lepšie, čím sprostejšia... Foto: SITA
Július Brocka Brocka: Pre Orbána je lepšie, čím sprostejšia vláda na Slovensku

Brocka: Pre Orbána je lepšie, čím sprostejšia vláda na Slovensku

Maďarsko sa podľa poslanca za KDH Júliusa Brocku mieša do vnútorných vecí Slovenska neprijateľným a nenáležitým spôsobom. Predseda Fideszu Viktor Orbán si však uvedomuje, že v SR prebieha volebná kampaň.

„Pre Orbána je lepšie, čím sprostejšia vláda na Slovensku. A preto si želá pokračovanie tej vašej,“ povedal Brocka šéfovi poslaneckého klubu SNS Rafaelovi Rafajovi. Podpredsedníčka NR SR a SNS Anna Belousovová vzápätí zobrala Brockovi slovo s tým, že nerozpráva k téme. Cez mikrofón bolo počuť, ako vraví spolusediacemu, že ho nenechá hovoriť urážky.

Predseda národnej rady Pavol Paška poslancov upokojoval, aby nedehonestovali tak vážnu tému emóciami. Brocka reagoval, že ak ide o emócie, môže jemu, Jánovi Slotovi a Belousovovej zmerať tlak.

Podľa Rafaja Slovensko je v legislatívnej vojne s Maďarskom, zajatcami v tejto vojne má byť asi 500-tisíc suverénnych občanov SR, ktorým chce MR poskytnúť občianstvo v rozpore s medzinárodnými dohovormi.

Informačné služby budú sliediť po ľuďoch, myslí si Dzurinda

Slovenská republika by podľa predsedu SDKÚ Mikuláša Dzurindu mala jasne odmietnuť účinky maďarského zákona o dvojakom občianstve na území Slovenska. Dzurinda preto predloží v druhom čítaní k novele zákona o štátnom občianstve pozmeňovací návrh.

„Jeho podstatou sú dva paragrafy. Prvý hovorí o tom, že Slovenská republika vo všeobecnosti odmieta akýkoľvek zákon, ktorý je v rozpore s medzinárodným právom, so všeobecne uznávanými a platnými zásadami medzinárodného práva, ktoré sú platné pre udeľovanie dvojakého občianstva. SR nikdy neuzná platnosť zákona, ktorý stojí na bezpráví. Druhý paragraf hovorí, že SR neuznáva účinky maďarského zákona,“ uviedol Dzurinda pred novinármi.

Podľa Dzurindu jeho návrh znamená, že SR nikdy toto občianstvo neuzná. „Žiaden občan SR sa nebude môcť pred žiadnym orgánom odvolávať na občianstvo MR,“ uviedol. Vládou navrhnutý zákon označil za nerozumný, ktorý vyplýva z nepochopenia, alebo preto, že sa to hodí koalícii na prekrytie škandálov a problémov. Zákon podľa neho povedie k tomu, že informačné služby budú sliediť po ľuďoch, alebo sa budú vypytovať susedov.

**KDH novelu podporí **

KDH podľa podpredsedu strany Daniela Lipšica zahlasuje za vládnu novelu. Designovaný maďarský premiér Orbán podľa neho už raz pri krajanskom zákone prehral spor s vládou Mikuláša Dzurindu. Nacionalistickou politikou Orbán teraz pomáha vláde Roberta Fica, víťazstvo opozície si neželá, lebo s týmito stranami neuspel v boji o záujmy Budapešti.

„Pozíciu Slovenska neposilňujú slová o militarizácii,“ konštatoval Lipšic s tým, že rozpočet armády sa znížil na minimum a Ficova vláda svojimi skutkami obranyschopnosť krajiny skôr ohrozuje.

Slota: SMK nemá na slovenskej politickej scéne čo robiť

Strana maďarskej koalície (SMK) by mala podľa lídra SNS prestať existovať na slovenskej politickej scéne. „SNS už niekoľkokrát žiadala generálnu prokuratúru, aby zrušila SMK ako politickú stranu,“ vyhlásil po hlasovaní o postúpení návrhu novely zákona o štátnom občianstve do druhého čítania líder SNS Ján Slota.

Zároveň vyzval „slovenské politické subjekty, aby sa dištancovali od možnej povolebnej spolupráce s maďarskými politickými subjektmi, ktoré sú jednoznačne nepriateľský naladené proti Slovensku a slovenskému národu.“

Ako Slota zdôraznil, teraz sa potvrdzuje, že SMK ide hlavne o likvidáciu slovenskej štátnosti. „SNS už pred desiatimi – pätnástimi rokmi mojimi ústami tvrdila, o čo týmto grázlom ide. Ide im presne o to, v akej situácii sa nachádzame dnes,“ poznamenal.

Slotovci sú rozčarovaní z SDKÚ, ktorej poslanci novelu zákona nepodporili. „Buď sa urobili neprítomní alebo sa zdržali,“ skonštatovala podpredsedníčka SNS Anna Belousovová. Podľa nej argumentovať tým, že strana pripravila vlastný návrh zákona, je scestné.

Simon: Vstup Maďarska do volebnej kampane nie je vhodný

Vstup Maďarska do volebnej kampane na Slovensku cez novelu zákona o dvojakom občianstve nie je podľa nezaradeného poslanca parlamentu a člena strany Most-Híd Zsolta Simona vhodný. „Vyvoláva nacionalizmus a dáva priestor na vyťahovanie maďarskej karty,“ zhodnotil.

Simon o dvojaké občianstvo v Maďarsku nepožiada. „Ja som doma tu, na Slovensku,“ zhodnotil. Podľa neho každý štát má „psiu povinnosť“ vytvoriť podmienky pre všetkých svojich občanov, aby sa na jeho území cítili dobre.

Rozhodnutie viacerých poslancov za SMK, ktorí opustili utorkové rokovanie parlamentu o uznesení k zákonu o dvojakom občianstve a plánujú požiadať o maďarské občianstvo, podľa neho zhodnotia voliči. Podľa neho tým, že odišli zo sály, prestali chrániť občanov maďarskej národnosti na území Slovenska.

475 debata chyba
Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy