Záplavy obmedzili železnice, zavreli aj priechod s Maďarskom

Záplavy po silných dažďoch obmedzili železničnú dopravu na viacerých tratiach na východnom a strednom Slovensku. Vlaky nepremávajú pre zaplavené a podmočené trate či zosuvy pôdy. Náhradnú dopravu sa na niektorých úsekoch zatiaľ nepodarilo zabezpečiť ani autobusmi. ČTK o tom informoval hovorca Železničnej spoločnosti Slovensko Miloš Čikovský. Ako dlho obmedzenia potrvajú, nie je zatiaľ zrejmé.

02.06.2010 10:34
Záplavy Foto:
Záplavy
debata (4)

Na juhu stredného Slovenska je zaplavená železničná stanica vo Fiľakove. Do stanice sa preto nedostanú vlaky od Lučenca a Zvolena. Vlaky, ktoré cez Fiľakovo prechádzajú, však mesto môžu prejsť po vedľajšej trati, ktorá ostala zjazdná, poznamenal Čikovský. V regióne je tiež nezjazdná železničná trať v úseku Jesenské – Rimavská Sobota.

Obmedzenia železničnej dopravy sa dotkli aj tratí na Spiši a severovýchode Slovenska. V noci museli prerušiť dopravu na trati medzi Bardejovom a Raslavicami. Pre zosuv pôdy nejazdia vlaky v úseku Spišská Belá – Podolínec. Nezjazdná je tiež trať medzi Gelnicou a Prakovcami, v regióne sú však zaplavené aj cesty, osobnú dopravu sa preto zatiaľ nepodarilo zabezpečiť ani autobusmi.

Pre záplavy, ktoré po intenzívnych dažďoch v krátkom čase opäť postihli Slovensko, museli v noci a ráno evakuovať stovky ľudí. Voda zaplavila domy a cesty, spôsobila miestne zosuvy pôdy, vysoké hladiny riek zas ohrozujú stabilitu hrádzí. Škody vznikli aj poľnohospodárom.

Pre záplavy zavreli priechod na hranici s Maďarskom

Priechod Slovenské Nové Mesto-Sátoraljaújhely na maďarsko-slovenskej hranici museli v stredu uzavrieť pre rozsiahle záplavy, ktoré zasiahli tamojší región. Dostať sa autom do niekoľkých dedín v Boršodsko-abovsko-zemplínskej župe na severovýchode Maďarska je takmer nemožné, informoval hovorca spoločnosti spravujúcej štátne komunikácie.

Ako vysvetlil, niektoré lokálne cesty museli byť uzavreté, pričom sedem dedín zostalo odrezaných od sveta. V utorok v noci úrady v meste Pásztó a obci Hasznos evakuovali takmer dvetisíc ľudí. Spravili tak preventívne v obave pred možným pretrhnutím sa hrádze po silných dažďoch, ktoré zasiahli oblasť.

4 debata chyba