Fico zháňa peniaze na povodne, zoberie stranám a vyzýva aj firmy

, 07.06.2010 15:54, aktualizované: 16:36
Robert Fico
Premiér Robert Fico počas návštevy miest postihnutých povodňami. Autor:

Predseda vlády Robert Fico predloží do parlamentu návrh na novelizáciu zákona, ktorý umožní z balíka peňazí, ktoré majú dostať po voľbách do Národnej rady SR v roku 2010 úspešné politické strany, vyčleniť 4 milióny eur na rekonštrukciu mostov poškodenými povodňami v Prešovskom a Košickom samosprávnom kraji.

Na mimoriadnej tlačovej besede v Prešove informoval, že to už konzultovali s koaličnými partnermi a už v tejto chvíli sa zbierajú podpisy na zvolanie mimoriadnej schôdze parlamentu. Podľa Fica by novela mala byť prerokovaná v skrátenom legislatívnom konaní. Verí, že jeho návrh prejde bez problémov. V oboch krajoch povodne poškodili alebo zničili 11 mostov v majetku samosprávnych krajov.

Premiér povedal, že vláda už prejavila solidaritu, keď vyčlenila 25 miliónov eur na individuálne odškodnenie občanov. Teraz by podobnú solidaritu mali prejaviť politické strany. Fico vyzval aj veľké firmy, aby preukázali solidaritu a pomohli najviac skúšaným krajom. Ak nie finančne, tak materiálne, prípadne ponúkli technicko-inžiniersku pomoc. Manažmenty firiem by sa mali kontaktovať priamo na konkrétnych županov.

Prešovský predseda vyššieho územného celku Peter Chudík požiadal premiéra, aby ministerstvo regionálneho rozvoja prednostne posúdilo projekty žúp týkajúce sa rekonštrukcie ciest, kde žiadali prostredníctvom Regionálneho operačného programu o financie na opravy ciest. Prešovský kraj by mohol mať alokovaných 6,6 milióna eur, pričom po záplavách majú škody na cestách vo výške 8,5 milióna eur. Rovnako je na tom aj Košický kraj.

Jeho predseda Zdenko Trebuľa informoval, že sa v pondelok dohodli na tom, že peniaze, ktoré župy dostali ešte pred záplavami na likvidáciu komárov, vrátia naspäť. Tieto financie dostanú Úrady životného prostredia, ktoré požiadali odborníkov, aby sa postrek urobil odborne a peniaze nevyšli nazmar.

Predseda vlády upozornil na praktiky, konkrétne v Trebišove a Slovenskom Novom Meste kde primátori až po vyslovených urgenciách poslali zoznamy najviac zničených domov, aby mohli byť ich obyvatelia odškodnení. Fico uviedol, že ide o opozičných primátorov a vyslovil podozrenie, že mohlo ísť o zámer bojkotovať úsilie vlády pred voľbami. Preto sa premiér obracia aj na občanov z poškodených oblastí, aby kontrolovali svojich starostov a primátorov, či ich žiadosti o odškodnenie poslali včas. Či si z ich ťažkej situácie nechcú vytĺkať politický kapitál.

Tlačová beseda sa konala krátko po rokovaní predsedu vlády SR a predsedu NR SR s predsedami vyšších územných celkov Prešovského a Košického samosprávneho kra­ja.

SDKÚ: Fico priznal, že minul všetky peniaze z vládnej rezervy

Premiér Robert Fico dnes podľa predsedu poslaneckého klubu SDKÚ Stanislava Janiša priznal v priamom prenose, že minul všetky peniaze a vláda nemá žiadnu rezervu na riešenie krízových situácií. „Ak predseda NR SR zvolá mimoriadnu schôdzu parlamentu, poslanci SDKÚ sa na nej zúčastnia. Podporíme všetky riešenia, ktoré pomôžu ľuďom v núdzi. Ako sme pomáhali v minulosti, pomôžeme aj teraz,“ povedal Janiš.

Katastrofy by nemali byť podľa predsedu poslaneckého klubu SMK Gyulu Bárdosa zneužívané na politické účely a predvolebnú kampaň. „Škoda, že Fico na takéto nápady neprišiel, keď rozdával peniaze na ihriská a iné aktivity,“ uviedol Bárdos.

Rodiny dostanú po záplavách od štátu rýchlu pomoc do 3000 eur

Rodiny postihnuté povodňami by mali v krátkom čase dostať od štátu finančné príspevky vo výške 300, 1000 a 3000 eur v závislosti od rozsahu poškodenia majetku. Ministerstvo vnútra poskytne peniaze na základe zoznamov od starostov a primátorov obcí, ktoré zaplavila voda. Rodiny dostanú finančnú pomoc prostredníctvom poštových poukážok. O systéme rozdeľovania financií dnes informoval minister vnútra Robert Kaliňák (Smer).

Záplavy, spôsobené dlhotrvajúcimi dažďami, zničili v predchádzajúcich dňoch domy, cesty a mosty, zatopili pivnice či záhrady; stovky ľudí museli evakuovať. Vláda vyčlenila na pomoc ľuďom poškodených povodňami 25 miliónov eur; Slovensko chce tiež požiadať o financie z fondu solidarity Európskej únie.

„V prvej vlne odošleme prostriedky do tých obcí, z ktorých sme dostali zoznamy,“ povedal Kaliňák. Starostovia vraj začali zo súpisom poškodených rodín cez víkend, ministerstvo už má prvé zoznamy. Kaliňák odhadol, že v prvej vlne by mohlo získať finančnú pomoc zhruba 18-tisíc rodín. „Každý, kto bol postihnutý povodňami, má nárok na pomoc,“ tvrdil.

Najviac peňazí, a to 3000 eur získajú rodiny, ktorým voda zničila dom. Čiastka tisíc eur je určená pre tých, ktorým vodný živel zaplavil obytné priestory a poškodil nábytok či spotrebiče. Ľuďom, ktorý mali zaplavené pivnice, sklady či hospodárstva, ministerstvo poskytne 300 eur.

Ministerstvo použije na takzvaný systém prvej pomoci peniaze z 25 miliónovej sumy, určenej na pomoc ľuďom poškodených vodným živlom. Kaliňák predpokladal, že v prvej etape minú asi tretinu z tejto čiastky.

Sleduj najnovšie články na našom Facebooku