STV chce od štátu peniaze na techniku

Zlepšenie technického vybavenia očakáva Slovenská televízia (STV) od budúcoročného dodatku k zmluve so štátom. Historicky prvý uzatvorený dodatok k Zmluve so štátom na tento rok totiž nebol určený na obnovu zastaranej techniky verejnoprávnej televízie, financie poskytol len na program.

16.06.2010 19:25
Slovenská televízia Foto: ,
Slovenská televízia.
debata (23)

Hlavným bodom dodatku pre budúci rok však ostáva financovanie pôvodných programov. Televízia v prvom návrhu žiada okolo 28 miliónov eur na program a na investície do techniky má dva varianty – 12 alebo 21 miliónov eur s DPH. Podľa predsedu Rady STV Martina Kákoša je návrh postavený na vyššiu sumu, ako sú reálne možnosti a bude záležať na ministerstve kultúry, ministerstve financií, akú čiastku dá. „Osobne sa domnievam, že je to čiastka postavená stropovo a že počas jednaní sa dospeje k čiastke, ktorá bude akceptovateľná obidvoma stranami,“ povedal pre médiá Kákoš. Rada STV od vedenia televízie chce, aby v dodatku pre budúci rok boli sumy v pomere 75 percent na televíznu tvorbu a 25 percent na investície.

Filozofia zmluvy so štátom vznikla podľa Kákoša predovšetkým na revitalizáciu pôvodnej televíznej tvorby, ktorá tu bola dlhé roky obchádzaná. Preto v dodatku uzatvorenom vlani pre tento rok vypadla časť venovaná na investície. Do televíznej techniky sa za posledné roky investovalo „strašne málo“, zdôraznil pre médiá šéf Rady STV. „Vzhľadom na podfinancovanie Slovenskej televízie je zmluva so štátom asi jediným nástrojom, ktorý toto dofinancovanie umožňuje,“ dodal Kákoš pre médiá počas dnešného rokovania rady.

Rada STV sa na svojom stredajšom rokovaní uzniesla, že „dlhodobé obchádzanie investícií do televíznej tvorby vytvorilo dlh, ktorý STV v súčasných podmienkach podfinancovania môže postupne znižovať iba investíciami zo zmluvy so štátom“. Preto podporuje, aby sa časť prostriedkov, ktoré by televízia mala dostať na budúci rok na základe zmluvy, použila na rozvoj technického vybavenia STV. Zároveň však za prioritu považuje zabezpečenie pôvodnej televíznej tvorby. Rada zároveň upozornila, že návrh dodatku č. 2 k zmluve so štátom na rok 2011, ktorý jej predložil generálny riaditeľ STV Štefan Nižňanský, je celkovo na pomerne vysokú čiastku a vedenie STV by preto malo požiadavky optimalizovať. Pre zreálnenie získania zdrojov od štátu preto generálnemu riaditeľovi odporučila upravenie celkovej sumy. Vedenie STV by návrh druhého dodatku k zmluve malo doručiť Ministerstvu kultúry SR do 15. júla.

Televízia chce v časti dodatku vyčlenenej pre program podporiť námety na pôvodnú televíznu tvorbu, ktoré dostala v rámci na jar vyhláseného súbehu. Spolu ich do STV podľa programového riaditeľa televízie Romana Liptáka prišlo vyše 400. Z prihlásených projektov STV vybrala perspektívne. Niektoré budú v dodatku na rok 2011, iné by sa mohli do vysielania spracovať v ďalších rokoch. V prípade projektov, ktoré chce STV zaradiť do dodatku k zmluve so štátom na rok 2011, sa televízia poistila a vyžiadala si od ich producentov písomnú garanciu toho, že majú zaistený koprodukčný vklad do ich výroby. V návrhu dodatku k zmluve na budúci rok sú podľa Liptáka viaceré detské programy, aj animované, vzdelávacie, tiež dokumenty, tiež filmy určené pre televíziu aj pre kiná. Dokumentárna tvorba by mala tvoriť až 45 percent zo všetkých programov. Zmluva so štátom je podľa vedenia STV aj Rady STV jediným reálnym zdrojom pre budovanie novej pôvodnej televíznej tvorby.

Na základe Zmluvy so štátom a prvého dodatku na rok 2010 získala STV tento rok 12 a pol milióna eur. Podľa zmluvy má STV vyrobiť a odvysielať nové pôvodné programy vo verejnom záujme. Zmluva hovorí aj o možnosti použiť peniaze na účelové investičné projekty. Podľa dohody však použije v roku 2010 peniaze len na program. Zmluva platí päť rokov, do roku 2014 a na jej základe by STV mala dostávať od štátu podľa dodatku uzatvoreného vždy na príslušný rok najmenej 10 miliónov eur ročne. Peniaze nemôžu ísť na spravodajstvo, investigatívnu publicistiku, nové akvizície a licencie zahraničných a športových programov a podujatí a na výrobu dabingu.

V prípade Slovenského rozhlasu má rozhlas tento rok podľa zmluvy so štátom v dvoch splátkach dostať 2,5-miliónový príspevok na programy vo verejnom záujme a dva milióny eur na úhradu výdavkov na zabezpečenie vysielania do zahraničia, teda vysielania Radia Slovakia International. Zmluva so štátom je rovnako, ako v prípade STV, uzatvorená na roky 2010 až 2014. Každoročne by rozhlas mal dostávať od štátu minimálne dva milióny eur na program a dva milióny eur na Radio Slovakia International.

23 debata chyba
Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy