Fico: Nepodpíšeme, pokiaľ sa pravica neprihlási k záchrane eura

Minister financií Ján Počiatek neodblokuje tzv. európsky stabilizačný finančný nástroj Európskej únie, pokiaľ pravicové strany, ktoré pripravujú novú vládu, s tým nebudú súhlasiť.

18.06.2010 16:05
debata (230)

„Pokiaľ tieto štyri politické subjekty, SDKÚ, SaS, Most a KDH, sa verejne neprihlásia k mechanizmu, minister financií neodblokuje tento systém. Pretože my potrebujeme väčšinu v parlamente na prijímanie potrebných zákonov,“ povedal premiér Robert Fico.

Podľa premiéra postoj slovenskej pravice, ktorá odmietla rokovania o tejto otázke s vládou Roberta Fica, je veľmi nebezpečný pre Slovensko. „Rozhodnutie nerokovať o záchrannom mechanizme robí zo Slovenska nedôveryhodný štát. Pravicové strany porušujú jeden zo základných európskych princípov, princíp solidarity. Čo sú to za ľudia, ktorí chcú prevziať vládnu moc, avšak nechcú chrániť Slovensko? O čo im teda ide? Môžu prísť všelijaké dôsledky. Čo to je za partia ľudí, ktorí tak hazardujú s princípom solidarity?“ povedal Fico.

Premiér Fico po štvrtkovom summite Európskej únie vyhlásil, že európski lídri nechápu postoj slovenských pravicových politikov, ktorí odmietajú podporný finančný mechanizmus Európskej únie a poskytnutie krízových pôžičiek Grécku, pričom situáciu prirovnávajú k problematickému schvaľovaniu Lisabonskej zmluvy. Ako upozornil, jeho vláda umožnila poskytnutie záchranného úveru Grécku tým, že podpísala príslušný rámcový dohovor. Samotné rozhodnutie o pôžičke však musí prijať nová národná rada, čo bolo podľa Fica „jasne formulované“.

Čo sa týka celkového podporného finančného mechanizmu v hodnote 750 miliárd eur, podľa Fica „všetci doma počúvame názory pravicových expertov, ktorí tvrdia, že nie“. Premiér pritom varoval, že týmto postojom „vážne ohrozujú záujmy Slovenskej republiky a musia ho preonačiť“. Podľa Fica musí nová národná rada v tejto veci prijať dôležité zákony, ktoré vytvoria predpoklady na to, aby bolo Slovensko súčasťou európskeho podporného mechanizmu.

Prezident: Postoj stredopravých strán je neprípustný

Slovensko sa podľa prezidenta Ivana Gašparoviča dostalo do veľmi vážnej situácie. „Slovensko sa dostáva do pozície, keď sa naň hľadí v celej Európe ako na niekoho, koho je ťažko pochopiť,“ vyhlásil Gašparovič. Reagoval tak na odmietnutie rodiacej sa stredopravej koalície na pozvanie premiéra na rokovanie o ochrannom vale – európskom finančnom stabilizačnom nástroji. Hlava štátu ich postoj označila za neprípustný.

Predvolebné vyhlásenia predstaviteľov stredopravých strán Gašparovič považuje za scestné a nepremyslené. „Mrzí ma, že politici, ktorí sa uchádzajú o vedenie tohto štátu, aj po voľbách sa začínajú agresívne vyjadrovať k tejto politike,“ povedal Gašparovič. Podľa neho, odkedy sa rozhodlo o tom, ako môže vyzerať budúca vláda, volebná líderka SDKÚ-DS Iveta Radičová sa pasovala za premiérku. Prezident pripomenul, že ju zatiaľ nikto nepoveril zostavením vlády. „Nebránim sa tomu, ale zatiaľ to nie je také jasné,“ poznamenal prezident.

Hlava štátu skonštatovala, že do Európskej únie nás nikto nenútil, Slovensko samo robilo všetko preto, aby sa do nej dostalo. Z členstva však podľa prezidenta vyplývajú aj určité povinnosti. Keď sa rozhodlo vytvoriť fond pomoci, povinnosťou SR je doň prispieť. „O chvíľu sa bude v EÚ schvaľovať rozpočet, a to v čase, keď jej bude predsedať Maďarsko. Budú sa pozerať na pozíciu Slovenska ako na niekoho, komu treba pomôcť, keď samo nie je solidárne? Myslím si, že nie,“ skonštatoval Gašparovič.

Gašparovič informoval, že už mal viacero telefonických rozhovorov s prezidentmi a veľvyslancami európskych krajín, ktorí sa ho pýtali na názor v tejto otázke. Prezident vyzval politikov, aby svoje postoje prehodnotili. „Nejde tu o politické strany, ale o Slovensko, Európsku úniu a euro. My, Slováci, sme povinní rozmýšľať v týchto sférach, nie sebecky,“ uzavrel Gašparovič.

230 debata chyba
Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy