Väzňom z Guantánama sa na Slovensku nepáči, držia hladovku

24.06.2010 15:47, aktualizované: 16:32

Traja väzni z americkej väznice Guantánamo, ktorí prišli na Slovensko koncom januára tohto roka, žijú izolovane od ostatných spolubývajúcich v útvare policajného zaistenia v Medveďove. Slovenskej pobočke Amnesty International to dnes telefonicky potvrdil jeden zo zadržiavaných, muž egyptského pôvodu Adel Fattouh Al-Gazzar.

Okrem hodinovej vychádzky trávia traja muži celé dni vo svojich izbách, k dispozícii majú posteľ a umývadlo. Podmienky opisujú ako "tristné”, nevyhovuje im ani podávaná strava nezohľadňujúca ich náboženské presvedčenie. Približne raz za mesiac sa u nich zastaví právnik, ktorý im bol pridelený ex offo, podľa jedného z väzňov si s nimi vypije čaj. Pre zlé podmienky pri zadržiavaní a nevyjasnený právny status začala dnes trojica držať hladovku. "Za päť mesiacov na Slovensku sa nedozvedeli, aký je ich právny status, ani čo sa s nimi bude diať do budúcna,” povedal dnes novinárom riaditeľ AI na Slovensku Branislav Tichý.

Rezort vnútra od začiatku pre verejnosť nekomentoval akékoľvek bližšie informácie o trojke z Guantánama. Poda Tichého im ministerstvo vnútra na otázky odpovedalo, že týmto ľuďom poskytujú "nadštandardnú starostlivosť hlavne v súvislosti s traumou, ktorú prežili”. Psychologická pomoc však väzňom podľa ich informácií nie je poskytovaná vôbec.

Amnesty vyzýva ministerstvo vnútra, aby okamžite urýchlilo prípadné konanie o udelení azylu, aby čo najskôr mohli začať žiť bežný život, ako im sľúbila slovenská strana pri ich príchode do krajiny. "Nebolo im povedané vôbec nič. Nie sú im poskytované žiadne informácie, na Guantáname im delegácia ministerstva zahraničných vecí prisľúbila, že po príchode na Slovensko dostanú priestory, kde môžu bývať a pracovné povolenie a môžu za nimi prísť rodiny. O to väčšie je ich prekvapenie, že päť mesiacov po príchode na Slovensko sa ich status oproti tomu z Guantánama vôbec nezmenil,” vysvetlil riaditeľ AI Slovensko. Amnesty overovala totožnosť človeka, ktorý im dnes telefonoval, meno sa objavuje medzi bývalými zadržiavanými na Guantáname. Práve tento muž ako jediný z trojice má rodinu a deti, jediný kontakt s nimi má cez telefón. Doteraz nemohol požiadať, aby rodina prišla na Slovensko.

O možnosti príchodu rodín na Slovensko za ľuďmi z americkej väznice hovoril v januári aj minister zahraničných vecí Miroslav Lajčák.

Sleduj najnovšie články na našom Facebooku
46,99
Flower bag žlté ruže a biele santíny

Flower bag žlté ruže a biele santíny

87,99
Elite červené ruže a frézie

Elite červené ruže a frézie

Ponuky zo Zľavy.Pravda.sk