Nová vláda si chce podriadiť Generálnu prokuratúru

Generálnu prokuratúru čakajú v priebehu najbližšieho pol roka zmeny. Okrem personálnych aj kompetenčné. Nová vláda chce presadiť zmeny v riadení prokuratúry, ktoré de facto povedú k jej podriadenosti vláde. V súčasnosti má v rámci ústavy nezávislé postavenie.

07.07.2010 07:00
Trnka Foto:
Generálny prokurátor Dobroslav Trnka počas tlačovej besedy o o financovaní SDKÚ.
debata (40)

Po zmenách by minister spravodlivosti mal čo hovoriť aj do disciplinárnych konaní voči prokurátorom, čo je dnes výlučne na rozhodnutí prokuratúry a jej šéfa. Navyše by prišla o finančnú nezávislosť. O prerozdeľovaní peňazí prokuratúre by už po novom mal rozhodovať šéf rezortu spravodlivosti. „Presunieme rozpočtovú kapitolu Generálnej prokuratúry pod rezort spravodlivosti. Budeme tiež zverejňovať majetkové priznania prokurátorov,“ sľubuje nová koalícia vo svojom programe.

Či sa prokuratúra zmení na štátne zastupiteľstvo tak, ako je to v Česku, sa vo vládnych programových tézach priamo nehovorí. S návrhom na oslabenie postavenia prokuratúry prišiel už v minulosti bývalý minister spravodlivosti Daniel Lipšic. Túto otázku otvoril po prepustení Jozefa Majského z väzby už v roku 2004. Trnka to vtedy označil za útok na nezávislosť prokuratúry. V Dzurindovej vláde sa k tomuto kroku napokon nenašla politická vôľa. Ak by to nová koalícia chcela urobiť dnes, potrebovala by na to ústavnú väčšinu, teda 90 hlasov v parlamente, tú bez hlasov opozičného Smeru nemá.

Pokiaľ ide o personálne otázky, terajšiemu generálnemu prokurátorovi Dobroslavovi Trnkovi sa k 31. januáru končí sedemročné funkčné obdobie. Poslanci by mali do konca roka rozhodnúť, kto bude na tomto poste do roku 2018. Na otázku, či sa o funkciu bude opätovne uchádzať aj Trnka, v utorok Pravde neodpovedala ani jedna z dvoch hovorkýň prokuratúry.

Trnka nie je pri voľbe v Národnej rade bez šancí. V rukách drží viaceré tromfy. Prokuratúre sa podarilo odkódovať Mečiarovu disketu s menami politikov a firiem ktoré profitovali z krachu nebankoviek BMG a Horizont, prokuratúra má pod palcom kauzy financovania SDKÚ a tiež nahrávku, ktorá má dokazovať podozrivé financovanie Smeru, čím by mohlo dôjsť k diskreditácii jeho predsedu Roberta Fica.

Koaliční politici zatiaľ veľmi nechcú hovoriť o tom, či je pre nich Trnka prijateľný aj pre ďalšie funkčné obdobie. „K hodnoteniu pôsobenia generálneho prokurátora sa budeme musieť vrátiť,“ povedala budúca šéfka rezortu spravodlivosti Lucia Žitňanská. Terajšie vládne strany Trnku v minulosti niekoľkokrát ostro kritizovali. Jedným z dôvodov bola kauza Hedvigy Malinovej, ktorú Generálna prokuratúra neuzavrela ani po troch rokoch od jej obvinenia z krivej výpovede.

V justičných kuloároch sa v súvislosti s kandidátom na generálneho prokurátora už objavilo meno predsedu Najvyššieho súdu Štefana Harabina. Ten záujem o funkciu poprel. „Informácie tohto typu je možné označiť za novinársku kačicu,“ odkázal Harabin po svojej sekretárke. Ešte prednedávnom však aj ministerstvo spravodlivosti označilo za novinársku kačicu odchod ministerky Viery Petríkovej na Najvyšší súd. Napokon tam nastúpi na stáž už o pár dní po tom, čo vláda podá 8. júla demisiu.

40 debata chyba