Nová vláda vymenovala štátnych tajomníkov i vedúceho Úradu vlády

Novým vedúcim Úradu vlády SR je od piatka Viktor Nižňanský. Na svojom prvom rokovaní ho schválil nový kabinet Ivety Radičovej (SDKÚ). Nižňanský je bývalý vládny splnomocnenec pre decentralizáciu verejnej správy. V pozícii vedúceho úradu vlády nahradil svojho predchodcu Igora Federiča (Smer). Ten sa stal poslancom Národnej rady SR.

09.07.2010 11:34
Iveta Radičová Foto:
Premiérka Iveta Radičová počas prvého zasadnutia vlády.
debata (2)

Nová vláda vymenovala štátnych tajomníkov jednotlivých rezortov. Odvolala aj starých a vymenovala nových vedúcich služobných úradov.

Na ministerstve financií budú pôsobiť dvaja štátni tajomníci za stranu SDKÚ. Vladimír Tvaroška, ktorý už v minulosti v rezorte túto funkciu zastával. Druhého štátneho tajomníka vláda ešte nevymenovala. Novou šéfkou služobného úradu ministerstva sa stala Jana Červenáková, ktorá nahradila odvolaného Jaroslava Miklu.
Ministrom financií je podpredseda vlády Ivan Mikloš (SDKÚ).

Bývalá novinárka a manažérka Lucia Nicholsonová (SaS) zasadne do kresla štátnej tajomníčky ministerstva práce, ktoré od dnes vedie podpredseda vlády Jozef Mihál (SaS). Vedúcim služobného úradu sa stal Milan Kozický po odvolanom Vladislavovi Boríkovi.

Na ministerstve hospodárstva sa štátnym tajomníkom stal ekonóm a bývalý šéf Nadácie F.A.Hayeka Martin Chren, ktorého v parlamentných voľbách zvolili za poslanca parlamentu za stranu SaS. Za nového vedúceho služobného úradu vymenovali Petra Jesenského, ktorý nahradí odvolaného Petra Bučku. Ministerstvu šéfuje Juraj Miškov (SaS).

Za štátneho tajomníka rezortu pôdohospodárstva kabinet vymenoval nominanta strany Most-Híd – veterinára Gábora Csicsaia, druhého zatiaľ nevymenovali. Ministrom pôdohospodárstva je Zsolt Simon (Most-Híd). Vedúcou služobného úradu je Zdenka Marčeková, ktorá nahradí Vladimír Pavelku.

V rezorte obrany je novým štátnym tajomníkom Róbert Ondrejcsák, doterajší výkonný riaditeľ Centra pre európske a severoatlantické vzťahy. Ministerstvo povedie Ľubomír Galko (SaS). Vedúcim služobného úradu sa stal Peter Plučinský, ktorý vystrieda odvolaného Miroslava Sima.

Advokátka a bývalá šéfka Centra právnej pomoci Mária Kolíková sa stala novou štátnou tajomníčkou ministerstva spravodlivosti, ktorého ministerkou je Lucia Žitňanská. Vedúcim služobného úradu sa stal Michal Luciak, ktorý nahradil Jozefa Kaffku.

Na ministerstve zahraničných vecí je štátnym tajomníkom Milan Ježovica, ktorý robil v rokoch 2003 až 2007 poradcu premiérovi, dnes svojmu ministerskému šéfovi Mikulášovi Dzurindovi (SDKÚ-DS). Vedúcim služobného úradu bude Martin Maruška, ktorý vystrieda Juraja Siváčka.

Za štátneho tajomníka ministerstva školstva vymenovala vláda Jaroslava Ivanča z SDKÚ-DS, ministrom je jeho stranícky kolega a bývalý šéf Inštitútu pre ekonomické a sociálne reformy Eugen Jurzyca. Vedúcim služobného úradu sa stal Miroslav Siváček.

Natália Cehláriková, riaditeľka Kultúrneho kontaktného bodu, je novou štátnou tajomníčkou ministerstva kultúry. Novou šéfkou služobného úradu je Soňa Filípková, ktorá prichádza po Marcele Božíkovej. Kreslo ministra kultúry dnes obsadil Daniel Krajcer (SaS).

Ministerstvo dopravy bude mať dvoch štátnych tajomníkov z dvoch rozličných strán. Mali by nimi byť europoslanec Ján Hudacký, ktorého nominovalo KDH. Jeho predseda Ján Figeľ vedie aj ministerstvo a je podpredsedom vlády. Druhým štátnym tajomníkom pravdepodobne bude ekonóm a podpredseda strany Most-Híd Ivan Švejna.

Vláda vymenovala aj nového štátneho tajomníka rezortu zdravotníctva, ktorým sa stal Ján Porubský. Ministrom je Ivan Uhliarik (KDH).

Nová stredopravá koalícia zredukovala počet štátnych tajomníkov, vo väčšine rezortov bude len jeden. Iba na ministerstve financií budú pre rozsah jeho práce dvaja štátni tajomníci za SDKÚ-DS, v rezorte dopravy bude jeden za KDH a druhý za Most-Híd a na ministerstve pôdohospodárstva bude dočasne aj druhý štátny tajomník za Most-Híd, ktorý však pripravuje obnovu rezortu životného prostredia. Premiérka Iveta Radičová zdôvodnila zníženie počtu štátnych tajomníkov snahou o šetrenie.

2 debata chyba