Harabin odmietol audit listom, Mikloša odporúčal na NKÚ

Predseda Najvyššieho súdu SR Štefan Harabin neakceptuje požiadavku na ministerský audit v jeho inštitúcii zo strany rezortu financií, oficiálne to napísal šéfovi ministerstva Ivanovi Miklošovi.

04.08.2010 09:53 , aktualizované: 18:41
Harabin Foto:
Predseda Najvyššieho súdu SR Štefan Harabin tvrdí, že ministerstvo financií nemá na kontrolu právomoc.
debata (82)

Znova v liste zopakoval, že rezort na to nemá právomoc. Najvyšší súd totiž hospodári s prostriedkami, ktoré schvaľuje parlament, preto podlieha pod Najvyšší kontrolný úrad, a preto nemá iná inštitúcia právo kontrolovať nakladanie najvyššieho súdu s financiami.

„V záujme odstránenia Vašich osobných pochybností o spôsobe hospodárenia s uvedenými prostriedkami na Najvyššom súde SR si dovoľuje odporúčať Vám, aby ste o vykonanie obdobnej kontroly, ktorú ste mienili vykonať spôsobom vládneho auditu, požiadali Najvyšší kontrolný úrad SR. O vykonanie kontroly, zameranej na rovnakú oblasť, ako bol Vami zamýšľaný neplánovaný vládny audit, som aj ja osobne požiadal uvedený úrad 2. augusta 2010,“ píše v liste Harabin. Ako tvrdí v tlačovej správe, „má informácie, že po spolitizovanom audite budú odňaté financie najvyššiemu súdu na asistentov pre sudcov a ďalšie prekážky v podobe odnímania kancelárii sudcom najvyššieho súdu“. Predsedom Najvyššieho kontrolného úradu je bývalý poslanec za ĽS-HZDS Ján Jasovský. Aj Harabina na jeho bývalý post ministra spravodlivosti nominovala rovnaká strana.

Ministerstvo financií v stre­du znova stroskotalo pri pokuse urobiť kontrolu na najvyššom súde. Podľa Mikloša pokračujú protizákonné obštrukcie zo strany predsedu súdu Štefana Harabina. „Budeme pokračovať a využívať možnosti, ktoré nám zákon dáva,“ reagoval na situáciu Mikloš. Pripomenul, že súdu už udelili pokutu a teraz v správnom konaní beží trojdňová lehota, počas ktorej môže najvyšší súd odstrániť dôvody pokuty. „Ak ich neodstráni, tak jednoducho bude pokuta účinná a na budúci týždeň pokračujeme. Takže kontrola pôjde znova, ak najvyšší súd neurobí nápravu, ak nebude umožnená táto kontrola a pán predseda Harabin bude pokračovať v protizákonných obštrukciách, tak bude udelená ďalšia pokuta,“ uviedol Mikloš. Dodal, že „v správnom konaní je možné túto pokutu udeľovať opakovane a ja ju budem udeľovať opakovane“. Podľa neho tento prípad dokresľuje spôsob, akým Harabin riadi Najvyšší súd SR.

Mikloš uviedol, že okrem pokračovania v pokusoch o kontrolu NS SR budú hľadať aj iné riešenia, lebo situácia je podľa neho absurdná. Spomenul, že majú aj zákonodarnú iniciatívu, ale nekonkretizoval ďalšie možné kroky.

Skupine kontrolórov ministerstva financií sa ani v stredu ne­podarilo urobiť kontrolu na Najvyššom súde SR. Po telefonickom rozhovore z vrátnice najvyššieho súdu so zástupcami tejto inštitúcie kontrolóri budovu opustili. Bol to už opakovaný pokus o kontrolovanie hospodárenia najvyššieho súdu, o ktoré sa rezort financií pokúša od štvrtka.

V prvom prípade ho podľa ministra financií Ivana Mikloša zmaril predseda najvyššieho súdu Štefan Harabin. Ľudí z ministerstva financií na kontrolu nepustili, pričom Harabin argumentoval, že na poverení je skorší termín. Kontrolu však preložili o dva dni práve na žiadosť najvyššieho súdu. Vtedy ešte Harabin tvrdil, že keď prídu Miklošovi kontrolóri so správnym poverením, tak kontrolu môžu urobiť. V pondelok však už začal argumentovať uznesením Ústavného súdu SR, ktoré podľa neho neumožňuje takúto kontrolu. Rezort financií v tomto prípade už udelil najvyššiemu súdu pokutu 33 000 eur a Štefanovi Harabinovi 1 000 eur. Kontrola sa neuskutočnila ani v utorok, pretože Harabin ako predseda Súdnej rady SR bol na jej rokovaní v Omšení, čiže mimo sídla najvyššieho súdu.

82 debata chyba