Fico: Odstrániť Svätopluka je barbarstvo, ktoré nemá obdobu

Expredsedu vlády pobúrila snaha odstrániť sochu Svätopluka z nádvoria Bratislavského hradu. "Takéto pokusy vnímame ako barbarstvo, ktoré nemá obdobu. Budeme robiť všetko preto, aby sa takéto rozhodnutie neurobilo," povedal Robert Fico.

04.08.2010 10:24 , aktualizované: 18:03
Svätopluk, socha Foto:
Socha Svätopluka pred Bratislavským hradom
debata (702)

„Predseda par­lamentu nie je nadriadený poslancom a ústavným činiteľom. Inštalácia sochy bola dlhým procesom. Politik, ktorý presadzuje legalizáciu marihuany, nemá právo rozhodovať o kultúrnom dedičstve,“ povedal Fico na adresu Richarda Sulíka (SaS). Ten inicializuje zriadenie komisie expertov, ktorí majú posúdiť historickú a umeleckú hodnotu sochy.

„Dehonestuje post šéfa parlamentu. Nemal by rozprávať hlava-nehlava, čo mu napadne,“ adresoval ďalej expremiér Sulíkovi ostrú kritiku za jeho doobedňajšie vystúpenie na pôde parlamentu. „Takéto správanie budeme podrobne sledovať a nebudeme tolerovať, aby niekto takto reprezentoval druhú najvyššiu ústavnú funkciu,“ doplnil Fico.

Fico pripomenul, že má klasické vzdelanie a v škole ho neučili o Márii Terézii, ale práve o Svätoplukovi. „On bol a je vnímaný ako súčasť určitého prepojenia na slovenský národ. Ak ho spájame s našimi dejinami, nerozumiem, ako môže niekto, kto má rovnaké klasické vzdelanie, prísť s takýmto návrhom. Teraz príde nejaký voľnomyšlienkar a bude rozprávať o tom, že sa mu socha nepáči,“ podotkol. Šéf Smeru verí, že zvíťazí zdravý rozum, pretože ak toto má byť problém predsedu druhej najsilnejšej vládnej strany, tak potom sme šťastná krajina.

Paška: Na inštaláciu sme mali väčšinové právo

Predstavitelia Smeru mali v minulom volebnom období minimálne väčšinové právo na inštaláciu jazdeckej sochy kráľa Svätopluka na nádvorí Bratislavského hradu. Na tlačovej konferencii to vyhlásil podpredseda Smeru a vtedajší predseda Národnej rady SR Pavol Paška.

„Tí, ktorí rozhodli a zobrali za to svoju mieru zodpovednosti, mali výrazne väčšinový mandát. Teda rád zvediem debatu na odbornej úrovni, ale nie na úrovni anarchistov, radikálov a populistov,“ zdôraznil. Paška aj takto reagoval na otázku, prečo Smer nepozval na odhaľovanie sochy aj zástupcov iných politických strán.

Pašku prekvapil v Sulíkovom prejave razantný politický atak na opozíciu. „Vyplýva to trochu z jeho trojjedinosti. Je predsedom parlamentu, SaS a aj predsedom poslaneckého klubu. Zmieta sa tak trošku v dileme,“ myslí si Paška.

Zároveň tvrdí, že postoj šéfa zákonodarného zboru by mal byť hlavne v takýchto momentoch všeobecný, keďže nezastupuje len vládnu väčšinu, ale všetkých poslancov. „Jeho prejav práve v čase, kedy sme vo všeobecnej politickej úrovni, je dôkaz, že nepochopil, ako sa tam dostal a čo a koho reprezentuje,“ poznamenal Paška. Je presvedčený, že prídu témy, keď bude Sulík v postavení poslanca s politickým zafarbením ako každý iný, ale program vlády alebo iné striktne definované procedúry sú podľa neho práve tie momenty, kedy si treba zahryznúť do jazyka. „Ja som to robil. Ak vystupujete, vystupujete ako štátnik,“ dodal.

Osud sochy by mal byť známy v septembri

Osud sochy Svätopluka na Bratislavskom hrade by mal byť podľa predsedu Národnej rady SR Richarda Sulíka známy v priebehu septembra. Vtedy by totiž expertná komisia mala priniesť stanoviská k soche. Ako ďalej povedal predseda parlamentu Richard Sulík, expertná komisia má posúdiť historickú a umeleckú rovinu.

Je tu však aj politická rovina – osadenie sochy tesne pred voľbami, ktoré Sulík považuje za účelové, zároveň však avizoval, že to nebude kritériom pri jeho rozhodovaní. „Záverečná správa expertnej komisie, to bude to dôležité pre mňa,“ povedal Sulík.

Komisia má deväť členov – archeológov, sochárov, architektov, historikov či múzejníkov. Zostavila ju historička Historického ústavu SAV Marína Zavacká, ktorá je zároveň aj jej členkou. Komisia oslovila šesť špecialistov.

Nerozhoduje, má len vypracovať stanoviská. Sulík zároveň avizoval, že sochu posúdi aj po konzultáciách s právnikmi, autorom diela a poradí sa aj s ľuďmi v jeho okolí a s inými zástupcami politického spektra.

702 debata chyba