Galko: Na obrane sa s vrtuľníkmi udial obrovský kšeft

Galko ohlasuje ďalšie kroky po trestnom oznámení v súvislosti s uzatvorením dvoch zmlúv na modernizáciu 10 vojenských vrtuľníkov krátko pred voľbami, pričom vrtuľníkom sa o pár rokov končí technický život

11.08.2010 10:30 , aktualizované: 12:46
Galko, minister obrany Foto:
Minister obrany Ľubomír Galko má podozrenie, že členovia spravodajských služieb útočia na jeho rezort.
debata (149)

Musím skonštatovať, že trestné oznámenie bolo prvé, ale nie posledné," povedal Galko na tlačovej besede.

Z vrtuľníkov jeden už nemôže lietať, viacerým sa končí životnosť v roku 2014, ďalšiemu v roku 2015 a poslednému v roku 2016. Napríklad na konci roka 2011 majú zmodernizovať vrtuľník, ktorému sa v rovnakom čase skončí technický život. Prvá zmluva uzavretá dva dni pred voľbami znie na sumu 30 264 129 eur, je na dodávku zástavbových dielcov.

Druhá zmluva bola uzavretá deň pred voľbami na zástavbu dielcov modernizácie na sumu 27 232 576 eur. Po voľbách boli ešte uzavreté tri dodatky k zmluvám. „Boli podpísané bez záruky, že technický život vrtuľníkov bude môcť byť predĺžený,“ povedal Galko na margo všetkých zmlúv. Postup označil za neuveriteľné šafárenie s verejnými zdrojmi. „Tu sa podpísal pred voľbami obrovský kšeft, ktorý nemal byť podpísaný,“ skonštatoval minister, podľa ktorého sa vôbec nevie, či vrtuľníky budú môcť v budúcnosti lietať.

**Vojenský materiál sa nenakupuje ako horčica, odkazal Baška **

„Predĺženie technického života vrtuľníkov vychádza z nejakých prác, ktoré musíte urobiť, nikto vám nedá bianco šek, keď sa na tom vrtuľníku nič neurobilo,“ tvrdí Baška. Ako ďalej argumentoval, zmluva s ruskou firmou je uzatvorená už od roku 2006 a jednému vrtuľníku už predlžovali životnosť o päť rokov. Podľa neho výrobca umožňuje dlhé predĺženie životnosti vrtuľníkov na 35 rokov, teraz vraj pripravuje aj možnosť predĺžiť ju až na 40 rokov. Generálne opravy sa teraz majú urobiť spolu s modernizáciou, čo je podľa Bašku výhodnejšie. „Ušetrí sa veľa finančných prostriedkov,“ tvrdí Baška.

Na margo skutočnosti, že zmluvy o modernizácii sa podpisovali krátko pred voľbami, Baška argumentuje „pozrite sa do histórie, keď sme my nastúpili, tie predchádzajúce vlády podpisovali zmluvy nielen pred konaním volieb, ale aj po konaní volieb“. Rezort obrany je podľa neho špecifický tým, že tam treba mať uzavreté zmluvy do určitého obdobia, inak sa to nedá urobiť a zmanažovať. „Nie je to nákup horčice ani vegety, nakúpite, máte to na sklade a potom to predáte, vojenský materiál je úplne iná záležitosť,“ uviedol Baška. Konštatoval, že je to zákazková výroba, pri ktorej sú potrebné licencie, čo trvá isté obdobie. Ak má byť zákazka ešte ten rok zaplatená, prevzatá a zmanažovaná, musí byť zmluva podpísaná podľa Bašku v prvom polroku. „Na tom nič zlé nevidím,“ uzavrel. Podľa neho nešlo o žiadny úmysel.

Fico predstavuje pre Galka to najhoršie zlo

Galko odmieta ako absolútne absurdné všetky obvinenia predsedu Smer-SD Roberta Fica o možnosti Galkovho korupčného postupu, resp. zneužitia právomoci verejného činiteľa pri problémovej previerke nového šéfa Vojenskej spravodajskej služby Milana Hudeca.

„Robert Fico pre mňa predstavuje za ten krátky čas, ktorý som v politike, to najhoršie exemplárne zlo, predstavuje pre mňa to najodpornejšie, čo v politike môže byť, tým, ako sa chová. Môže sa tak chovať jedine z dôvodu, že chce odstaviť človeka, ktorý sem prišiel preto, aby tu zastavil jeden obrovský špinavý biznis,“ povedal Galko na tlačovej besede.

Na adresu Fica kritikou nešetril. „On celý život parazituje, ja na neho platím, ja na neho robím po súkromných firmách a takýto človek si dovolí mňa obviňovať, že som niekomu nejaké povýšenie ponúkal?“

Galko v stredu naz­načil, že za ním niekto bol, možno jeho predchodca Jaroslav Baška alebo niekto z jeho okolia, s nezvyčajnou požiadavkou. „Ja nikdy nebudem po kolenačky chodiť za budúcim ministrom obrany, aby nič na mňa nezverejňoval, čo sa tu dialo počas môjho ministrovania,“ povedal Galko a dodal, že „nebola to jediná komunikácia“.

Baška: Za Galkom som nebol, snaží sa zakryť svoj problém 

Baška tvrdí, že za Galkom nebol, podľa neho sa snaží minister zakryť svoj problém s vymenovaním nového šéfa vojenskej spravodajskej služby, ktoré bolo podľa Bašku protizákonné. „Nemám problém so žiadnou zmluvou a vyzývam, aby minister Galko zverejnil všetky zmluvy, ale nie len za nášho obdobia, ale od roku 2002,“ povedal Baška

Okrem toho má Galko podozrenie, že nie všetci členovia Vojenského obranného spravodajstva – jednej aj druhej spravodajskej služby, vykonávajú tú funkciu, ktorú majú – a to slúžiť rezortu obrany. „Mám podozrenie, že niektorí členovia týchto spravodajských služieb útočia na ministra obrany a rezort obrany, aby sa zabránilo zverejňovaniu toho, čo sa tu dialo za bývalej vládnej garnitúry,“ povedal Galko

Na vyšetrovanie prípadu problémovej previerky Hudeca, ktorá má skorší dátum ako žiadosť o previerku, ustanovil komisiu. Tá má zistiť aj prípadný únik informácií z vojenského spravodajstva. Galko teraz nevie, čo bude tá komisia zisťovať, keď Robert Fico na niekoľkých tlačovkách podľa neho prezentoval najcitlivejšie utajované informácie. „On v utorok prezentoval v televízii niečo, čo sa dá získať len trestnou činnosťou,“ uviedol Galko a spýtal sa „kto mu to dal, to je ukradnutý dokument? On tam bol, on si otvoril bezpečnostný spis? Dal mu to nejaký pracovník z tej maličkej skupiny pracovníkov na vojenskom spravodajstve?“

Minister obrany tvrdí, že už dostáva vojenské spravodajstvo pod svoju kontrolu, v utorok vymenoval nového riaditeľa Vojenského obranného spravodajstva. V rovnaký deň zverejnil Fico podozrenie, že Galko sa pokúšal ponúkať vyššiu hodnosť a lepšiu funkciu prepustenému príslušníkovi vojenského spravodajstva, aby sa nedostali von problémy okolo Hudecovej previerky. Tá sa podľa Fica ani neuskutočnila, Galko ju vraj len podpísal na papieri.

Galkov predchodca Jaroslav Baška (Smer) odmieta obvinenia, že v tomto prípade išlo o obrovský kšeft. „V žiadnom prípade,“ reagoval Baška a dodal, že „budem sledovať, ako on zabezpečí, že vrtuľníky budú ďalej fungovať.“ Ako tvrdí, tiež by najradšej nakúpil nové vrtuľníky, ale pýta sa „kde na to zobrať peniaze?“ Pripúšťa, že druhou možnosťou bolo zrušenie prešovského vrtuľníkového krídla, kde pracuje 900 ľudí. Pripomenul, že na procese modernizácie sa podieľajú aj Letecké opravovne Trenčín, kde pracuje vyše 400 ľudí. Exminister označil za bežný postup, že sa najprv generálkujú a modernizujú vrtuľníky, až potom sa u ich výrobcu požiada o predĺženie technickej životnosti. Prirovnal to k návšteve stanice technickej kontroly s autom, ktoré musí majiteľ najprv na to pripraviť.

149 debata chyba