Obmedzenie imunity poslancov a sudcov je neprijateľné, vyhlásil Fico

Vládny návrh novely ústavy, ktorý zužuje imunitu poslancov a sudcov, je pre stranu Smer-SD neprijateľný. Novinárom to povedal líder strany Robert Fico. "Strana Smer-SD nesúhlasí s tým, aby sa odobrala imunita sudcom.

11.08.2010 19:41
Robert Fico, tlačovka Foto:
Tlačová beseda predsedu strany SMER – sociálna demokracia Roberta Fica.
debata (17)

To by v praxi znamenalo, že ktorýkoľvek sudca, nepohodlný pre vládnu koalíciu, by mohol byť šikanovaný v podobe začatého trestného stíhania a potom v podobe zastavenia výkonu sudcu, čo by minister vnútra a ministerka spravodlivosti vedeli zorganizovať v priebehu niekoľkých týždňov," konštatoval Fico.

Pripúšťa, že o návrhu na zúženie imunity samotných poslancov je ochotný diskutovať, v každom prípade by sa podľa neho o novele malo hlasovať až po referende, ktoré sa bude konať 18. septembra. Predmetom plebiscitu totiž bude aj otázka o zrušení poslaneckej imunity.

„Nie sme tu na to, aby sme plnili Programové vyhlásenie vlády SR. Pretože vláda si dala do programu niekoľko ústavných zákonov, na ktoré nemá väčšinu v parlamente. Preto nebudeme podporovať vládu v tomto avanturizme,“ uzavrel expremiér.

Vládna koalícia potrebuje na schválenie novely ústavy zužujúcej poslaneckú imunitu ústavnú väčšinu, teda minimálne 90 hlasov, čo znamená, že návrh musí podporiť aspoň 11 opozičných poslancov. Fico vraví, že bude smiešne, ak sa bude kabinet vyhovárať za neschválenie zákona berúceho imunitu politikom na opozíciu.

Predsedu Smeru-SD zároveň zaráža, že koalícia podporila v tajných voľbách na post predsedu Dozornej rady Fondu národného majetku kandidáta SNS. Podľa neho to signalizuje, že sa asi začali robiť politické obchody.

Vládnym stranám vyčíta, že SNS štyri roky kritizovali za netransparentnosť a dnes podporujú jej človeka. Za nominanta SNS Ľubomíra Neslušana dnes hlasovalo zo 143 zúčastnených poslancov 61 zákonodarcov, nominant Smeru-SD Ján Valko získal podporu 67 poslancov.

17 debata chyba