Médiá ospravedlňujú masového vraha, tvrdia Ľudia proti rasizmu

Médiá sa snažia ospravedlniť páchateľa tragédie v bratislavskej Devínskej Novej Vsi, ktorý usmrtil sedem ľudí, a štylizujú ho do role "zúfalého, bezmocného introverta, ktorého k skutku dohnala nespratná rómska rodina". Tvrdí to občianske združenie Ľudia proti rasizmu (ĽPR) v otvorenom liste médiám, ktorým žiada novinárov o solidaritu s obeťami.

03.09.2010 14:54
Ľubomír Harman Foto:
Ľubomír Harman bol členom Klubu vojakov v zálohe.
debata (132)

Za menej ako 24 hodín sa k Výzve pridalo 235 signatárov z radov občianskych a ľudskoprávnych aktivistov, zástupcov tretieho sektora a občanov. ĽPR upozorňuje na citlivosť zverejňovaných informácií a potenciál sťahovať verejnú mienku do negatívnych, etnicky nabitých postojov. „Žiaľ, s úprimným poľutovaním musíme konštatovať, že pod takýto charakter verejnej mienky sa podpisuje aj spôsob, akým média o incidente informujú verejnosť,“ píše sa vo výzve.

Médiá tento týždeň informovali, že zavraždená rodina v minulosti vyvolávala problémy a sťažovali sa na ňu susedia. Predsedníčka a právnička združenia ĽPR Irena Bihariová upozorňuje, že priezviská ľudí, ktorí mali naštrbovať susedské vzťahy, sa nezhodujú s priezviskami zavraždených obetí. Podľa združenia takéto medializované informácie vyvolávajú vo verejnosti presvedčenie, že páchateľ „bol obeťami terorizovaný, žiaden orgán verejnej správy mu nepomohol, a práve rodina žijúca v jeho susedstve ho dohnala k tomuto ohavnému skutku“.

Policajné vyšetrovanie však podľa Bihariovej doposiaľ neprinieslo žiadne informácie, ktoré by tieto závery potvrdili. „Nie je našim zámerom špekulovať o pozadí skutku, naopak, odmietame taký spôsob informovania verejnosti, ktorý špekulácie – navyše s etnickým nábojom – podnecuje,“ uvádza sa ďalej vo verejnej výzve. V situácii, kedy by slušný človek očakával mieru spoločenskej solidarity s obeťami – nech už by boli svojim spôsobom života či farbou pleti akékoľvek – sme podľa ĽPR svedkami alarmujúcej necitlivosti a prejavov sympatií s vrahom.

Združenie žiada médiá, aby pri ďalšom informovaní o masakri v Devínskej Novej Vsi dôsledne zvážili, či informácia, ktorú verejnosti poskytujú, pomáha objasniť skutok, alebo chce tému len zbulvarizovať. Podľa ĽPR má táto udalosť potenciál zásadne zasiahnuť do spoločenských väzieb a myslenia ľudí, preto ju netreba zneužívať.

„Mala by v nás, naopak, prebudiť kúsok ľudskej empatie ku všetkým obetiam vraždy a k zraneným, k odsúdeniu takéhoto činu, k zamysleniu sa nad tým, ako hlboko sa v nás udomácňuje tolerancia k násiliu,“ píše sa v otvorenom liste médiám.

Výzvu možno podpísať na adrese: http://www.changenet.sk/?….

132 debata chyba