Nová kategorizácia zmení platby za onkologické lieky

04.09.2010 10:46

Zmena v spôsobe úhrady viacerých onkologických liekov, ktorú od októbra pripravuje ministerstvo zdravotníctva, môže znížiť ich dostupnosť. Upozorňujú na to pacientske organizácie.

Zmena v spôsobe úhrady viacerých onkologických liekov, ktorú od októbra pripravuje ministerstvo zdravotníctva, môže znížiť ich dostupnosť. Upozorňujú na to pacientske organizácie. Tieto lieky by totiž po novom už nemali nakupovať lekárne, ale nemocnice. To môže spôsobiť, že malé, a najmä zadlžené nemocnice nebudú mať dostatok prostriedkov na ich nákup, čo môže ohroziť správnu liečbu pacienta.

Rezort zdravotníctva tvrdí, že k tomuto kroku pristúpilo s cieľom zjednodušiť dostupnosť liekov a zvýšiť bezpečnosť pacientov. „Pokiaľ ide o ich nákup, ministerstvo nevidí dôvod na vyvolávanie obáv u pacientov. Už dnes je takto zaradených veľa liekov, aj onkologických, a problémy s dostupnosťou nie sú,“ odkázala Eva Slováková z komunikačného odboru ministerstva.

Samotní lekári však upozorňujú na isté riziká. „Ak už k zmene musí dôjsť, potrebujeme záruky, že od poisťovní dostaneme na nákup liekov peniaze a každý pacient dostane aj naďalej adekvátny liek. Ak sa tak nestane, bude to veľký problém,“ hovorí profesor Ivan Koza z Národného onkologického ústavu. Skonštatoval, že zatiaľ nikto ani netuší, ako by mal už o necelý mesiac celý systém fungovať.

Predseda Asociácie nemocníc Slovenska Marián Petko si myslí, že lieky síce uhradia zdravotné poisťovne, ale najprv ich budú musieť nemocnice nakúpiť. „Môže tak stúpnuť tlak distribučných spoločností na to, aby za ne najprv zaplatili, s čím budú mať problém najmä nemocnice, ktoré sú v zlej finančnej situácii. To by mohlo znamenať, že dostupnosť liekov by nemusela byť v niektorých nemocniciach úplne ideálna,“ povedal.

Naopak, Juraj Sýkora zo Slovenskej lekárnickej komory tvrdí, že v Európe neexistuje krajina, ktorá by takéto lieky vydávala na recept. „Skôr ide o ich dostupnosť, ale to je otázka pre poisťovne, či zvýšia rozpočty nemocníc. Otázkou zostáva aj fakt, či ich tieto nepoužijú na iný účel,“ dodáva.

Zdravotné poisťovne sľubujú, že s financovaním problémy nebudú. Zmena bola podľa nich potrebná. Podľa Zuzany Horníkovej z poisťovne Dôvera pribudne k takto uhrádzaným 279 onkologickým liekom 19 nových. „Ak by došlo k obmedzeniu dostupnosti onkologických liekov, budeme rozširovať skupinu centrálne nakupovaných liekov,“ uviedla hovorkyňa poisťovne Union Judita Smatanová. Podľa Petry Balážovej zo Všeobecnej zdravotnej poisťovne budú pri úhrade liekov postupovať podľa zákona.

Sleduj najnovšie články na našom Facebooku