Slováci by mohli kvôli Grécku tvrdo pykať, naznačili diplomati v Bruseli

Slovensko čelí rastúcej kritike a izolácii v Európskej únii (EÚ) za svoje nedávne rozhodnutie nepodporiť záchranný balík pre Grécko. Uviedli to v Bruseli niektorí diplomati.

07.09.2010 13:17
debata (303)

Počas zasadnutia ministrov financií a hospodárstva členských štátov EÚ v Bruseli sa niektorí z diplomatov pre agentúru Reuters vyjadrili, že Slovensko by mohla časť z 26 krajín EÚ začať ignorovať, nakoľko jeho rozhodnutie pravdepodobne skomplikuje rozhovory o rozpočte únie. Bohatší prispievatelia do rozpočtu totiž už nemusia byť ochotní v takej miere poskytovať pomoc chudobnejším štátom.

„Slovensko (pôvodne) pomoc Grécku schválilo. Nová vláda však túto dohodu nedodržala. To je neakceptovateľné,“ povedal novinárom rakúsky minister financií Josef Pröll, podľa ktorého však v diskusiách budú pokračovať. „Chceme, aby Slovensko bralo svoje záväzky do budúcnosti omnoho vážnejšie,“ dodal.

K Pröllovej neobyčajne ostrej kritike susedného štátu sa pripojili aj niektorí diplomati v EÚ. „Som zhrozený a šokovaný, že sa jedna krajina takto môže správať,“ povedal jeden z diplomatov, ktorý si neželal byť menovaný. „Je to flagrantné porušenie jednoty a zodpovednosti za náš spoločný osud v eurozóne,“ dodal s tým, že „Slovensko sa takto úplne izolovalo a nová vláda stratila veľkú časť dôvery“.

Slovenský minister financií Ivan Mikloš však tento pocit nemá. Na otázku Reuters, či sa skutočne cíti izolovaný, odpovedal: „Nie. Prinajmenšom, nie teraz.“

Podľa niektorých diplomatických zdrojov v Bruseli však časť z bohatých krajín únie by teraz mohla prejaviť slabšiu solidaritu v rokovaniach o budúcom rozpočte EÚ na roky 2014 – 2021. Približne tretina z ročného rozpočtu EÚ v hodnote vyše 130 miliárd eur smeruje na podporu chudobnejších regiónov, najmä v strednej a vo východnej Európe, vrátane Slovenska.

Na otázku Reuters, či slovenské rozhodnutie nebude mať vplyv na rokovania o rozpočte, komisár EÚ pre finančné plánovanie a rozpočet Janusz Lewandowski uviedol, že „určite to nepomôže“.

Ďalší z diplomatov dodal, že SR si sama podrazila nohy. „Na budúce, keď Slovensko bude potrebovať podporu, ostatné krajiny si spomenú na jeho rozhodnutie,“ dodal diplomat.

303 debata chyba
Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy