Hŕstka ľudí protestovala v Bratislave proti deportáciam Rómov

Odtlačkami prstov v Bratislave symbolicky odsúdili deportácie Rómov z Francúzska. Išlo o jediný protest na Slovensku, ktorý sa pripojil k ďalším v Európe. Uskutočnil sa pred francúzskym veľvyslanectvom na Hlavnom námestí.

11.09.2010 19:54
protest proti deportáciám Foto:
Asi len dvadsiatka aktivistov inštitúcií Ľudia proti rasizmu, Amnesty International, UM! a Nadácia Milana Šimečku protestovali pred francúzskym veľvyslanectvom v Bratislave.
debata (59)

„Podľa nášho názoru boli u príslušníkov Rómov porušené práva, pretože tieto prípady neboli prešetrené individuálne. Mnohí neporušili zákon a boli vyhostení nelegálne,“ povedal Róbert Mihály z Hnutia UM!, ktoré akciu zorganizovalo.

Francúzsko sa stalo terčom rastúcej medzinárodnej kritiky za deportáciu približne 1000 Rómov z Rumunska a Bulharska, ku ktorému došlo v uplynulých týždňoch. Paríž však opakovanie zdôraznil, že vo vyhosťovaní Rómov, ktorí sú bez práce a dopúšťajú sa trestných činov, bude pokračovať.

„Ak aj spáchali trestný čin, prečo im bolo dané cestovné 300 eur?“ pýtal sa Mihály. Dodal, že takto sa s ľuďmi, ktorí mali porušiť zákon, nepostupuje. Vyhosťovanie v súčasnosti skúma aj Európska komisia.

Na Hlavnom námestí sa pristavilo niekoľko desiatok ľudí, väčšinu tvorili turisti. Aj tí podľa Mihála vyjadrili podporu akcii. „Ľudia zo Španielska nám do škatule vhadzovali aj peniaze, hoci ich o to nikto nežiadal.“ Podľa Mihályho na Slovensku prevláda stále „nie príliš dobrá“ mienka o Rómoch.

Aktivisti očakávajú, že premiérka Iveta Radičová a Ministerstvo zahraničných vecí SR rázne odsúdia postup Francúzska.

59 debata chyba