Pri Tomanovej a Kršíkovej zarábala aj tripartita

Exministerka práce Viera Tomanová a jej štátna tajomníčka Emília Kršíková by mali vrátiť celú sumu 12 600 eur, ktorú doteraz zinkasovali z eurofondov za projekt Centrum sociálneho dialógu. Právnici už hľadajú spôsob, ako to dosiahnuť.

13.09.2010 07:39
Tomanová Foto:
Bývalá ministerka práce Viera Tomanová
debata

„Riešime zároveň, akú osobnú zodpovednosť vyvodí ministerstvo voči obom bývalým čelným predstaviteľkám,“ povedala štátna tajomníčka Lucia Nicholsonová.

Nové vedenie rezortu zarazil aj fakt, že Kršíková podľa odovzdaných výkazov odrobila na rôznych projektoch v máji a júni tohto roka 135 hodín. Pri štandardnom pracovnom čase to spolu s hlavnou funkciou znamená 479 odpracovaných hodín, čiže osem denne vrátane sviatkov a víkendov. Od januára 2010 do apríla 2012 odpracovala dokonca až 3 265,2 hodiny, čo s funkciou štátnej tajomníčky predstavuje až 288,6 odpracovaných hodín mesačne, teda asi 13,1 hodiny denne počas pracovných dní či 9,6 hodiny denne vrátane sviatkov a víkendov.

„Príkazné zmluvy oboch predstaviteliek bývalého vedenia rezortu sú už vypovedané,“ informovala hovorkyňa ministerstva Slavomíra Sélešová. Pripomenula, že Tomanová sa od nich rozhodla odstúpiť sama, no až po tom, čo na pochybné praktiky okolo projektu upozornilo ministerstvo. Na projekte mala z eurofondov do roku 2013 zarobiť 60-tisíc eur.

Kršíkovej, ktorá sa podobne do roku 2013 mohla obohatiť o 77-tisíc eur, zmluvy na podnet ministerstva vypovedalo Centrum vzdelávania, ktoré sporný projekt zastrešuje.

Kauza, pri ktorej si Tomanová s Kršíkovou okrem iného poskytovali expertné konzultácie jedna druhej, sa však týmto nekončí. Objavili sa nové zmluvy na ďalšie projekty, ktoré Kršíková podpísala.

Za spoluprácu na projekte Pripravenosť Slovenskej republiky na vytvorenie národného systému flexiistoty mala počas necelých štyroch mesiacov dostať 7 380 eur. Viac ako 40-tisíc eur mala zase zinkasovať na projekte Národná sústava povolaní.

Minister Jozef Mihál hneď po zverejnení prípadu informoval, že na projekte Centrum sociálneho dialógu si finančne polepšili aj ďalší. „Prišlo mi zle, keď som videl, koľko ľudí a akým spôsobom je pripojených na eurofondy ako fyzické osoby,“ povedal pred novinármi.

Malo by ísť o členov tripartity – predstaviteľov odborov a zamestnávateľov. Z odborárov bol v ustanovenom 12-člennom riadiacom výbore prezident Konfederácie Miroslav Gazdík a traja jej viceprezidenti. Zo strany zamestnávateľov mali zase pomáhať Marián Jusko, Oto Nevický, Branislav Masár a iní. Všetci dostávali, podobne ako aj Kršíková s Tomanovou, jednotnú odmenu 37,5 eura na hodinu.

Viceprezident KOZ Vladimír Mojš komentoval účasť na projekte len stroho a podráždene. „K problému sa nemienim vyjadrovať,“ uviedol. Odmietol spresniť aj náplň činnosti s odkazom, že „všetko o projekte je zavesené na webovej stránke KOZ“. Tam však možno nájsť len štatút výboru, nie konkrétne výstupy. „Túto informáciu nemám dôvod zverejniť,“ odpovedal aj na otázku o výške vyplatenej odmeny.

Podozrenia z nekalého obohacovania ostro odmieta aj šéf Asociácie zamestnávateľských zväzov a združení Nevický. „Nehľadajte za tým podvod. Ten projekt prináša šancu financovať sociálny dialóg z eurofondov. Prostriedky poputujú na rozvoj tripartity, právne stanoviská k zákonom a podobne,“ vysvetlil.

Výšku svojej odmeny síce nespresnil, zdôraznil však, že o rovnakú sumu mu asociácia znížila plat, čím ušetrila peniaze na svoje potreby. „Ak sa v projekte angažujú ľudia, ktorí tam nepatria, nech odídu. Pochovávať projekt je však nezmysel,“ tvrdí.

V prípade sociálnych partnerov však podľa Sélešovej nejde o totožný problém, ako u vedenia ministerstva. „Oni sa na projekte podieľajú len z dobrej vôle. Ministerský úradník má budovanie sociálneho dialógu v základnej náplni práce.“

Zástupcovia zamestnávateľov Rastislav Machunka (vľavo) a Marián Jusko (druhý sprava) s vtedajšou ministerkou práce Vierou Tomanovou a viceprezidentom KOZ Vladimírom Mojšom na zasadnutí Hospodárskej a sociálnej rady. Okrem exministerky a jej štátnej tajomníčky zarábali na projektoch z eurofondov aj predstavitelia odborov či zamestnávateľských združení.

debata chyba
Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy