Švejna sa rozhodol pristúpiť k tomuto kroku dobrovoľne po medializovaní a diskusiách okolo kauzy hayekovci. Svoj krok oznámil v piatok 8. októbra na tlačovej konferencii s tým, že chce takto chrániť Most-Híd aj svojich bývalých kolegov z Nadácie F. A. Hayeka. Most-Híd, ktorý má právo na nomináciu nového štátneho tajomníka, zatiaľ meno nezverejnil. Rozhodnú o ňom stranícke orgány.
Pôvodne mala vláda rozhodovať o odvolaní Švejnu až v stredu na svojom riadnom zasadnutí. Dôvodom jej mimoriadneho rokovania s jediným bodom programu bola dnes začínajúca schôdza parlamentu a odchod doterajšieho poslanca Mosta-Híd Józsefa Nagya na post štátneho tajomníka ministerstva pôdohospodárstva, životného prostredia a regionálneho rozvoja.
„Aby sme neprijímali náhradníka na pol dňa a nevyplácali mu 2000 eur mzdu, tak sme sa rozhodli zvolať rokovanie vlády k jednému bodu pred začiatkom schôdze, aby sme odvolali pána Švejnu na základe jeho vlastnej žiadosti a mohol dnes nastúpiť do NR SR,“ konštatovala po rokovaní vlády premiérka Iveta Radičová (SDKÚ-DS).
Zároveň vyjadrila pochopenie s rozhodnutím Švejnu. „Ja rešpektujem a chápem toto rozhodnutie a chápem ho ako súčasť nastavovania nových etických pravidiel tejto vlády,“ podčiarkla. Pripustila, že o Švejnovom nástupcovi v koalícii zatiaľ nehovorili. Po tom, ako o konkrétnom mene rozhodnú orgány strany Most-Híd, diskutovať o ňom bude ešte Koaličná rada.
„V prípade zhody to bude predložené pánom ministrom na vláde,“ dodala Radičová.
Koaliční partneri sa nezhodli na spôsobe vyvodenia zodpovednosti v kauze hayekovci. Radičová oznámila 24. septembra, že na základe dohody sa prostredníctvom poslancov požiada Najvyšší kontrolný úrad (NKÚ) SR o preverenie hospodárnosti a efektívnosti vynaloženia prostriedkov štátu v kontraktoch štátnych inštitúcií s Hayek Consulting. Švejna, ako aj štátny tajomník ministerstva hospodárstva Martin Chren (SaS), mali odstúpiť z funkcie až po tom, ako by NKÚ konštatoval netransparentnosť týchto kontraktov a protokol vyhodnotila šéfka exekutívy.
Radičová v utorok v tejto súvislosti zdôraznila, že zákazky Hayek Consulting so štátom nie sú pre ňu záležitosťou len jednej zmluvnej strany. „Pri každom tendri sú minimálne dve zúčastnené strany a na každej zmluve sú minimálne dva podpisy. Niekto pre tieto kontrakty stanovil kritériá, niekto rozhodoval, niekto to odsúhlasil,“ pripomenula.
Spoločnosť Hayek Consulting podpísala v júli tohto roka zmluvu na 8100 eur s Národnou agentúrou pre rozvoj malého a stredného podnikania (NADSME). Tá patrí pod ministerstvo hospodárstva, ktorému šéfuje Juraj Miškov (SaS) a jeho štátnym tajomníkom je Martin Chren. Ten podobne ako Ivan Švejna odišiel z firmy až po podpísaní kontraktu. V polovici augusta potom spoločnosť zmluvu vypovedala. V médiách sa objavili informácie aj o podozrivých zákazkách Hayek Consulting s ministerstvom financií pod vedením Jána Počiatka (Smer).