Radičová pohrozila pre prokurátora odchodom

Iveta Radičová pohrozila odchodom z funkcie, ak bude Dobroslav Trnka opätovne zvolený za generálneho prokurátora. "Zmenu považujem za veľmi podstatnú a je to pre mňa natoľko principiálne, že budem zvažovať svoje ďalšie pôsobenie," povedala premiérka. Na otázku, či by zložila funkciu, odpovedala: "Trošku predbiehame, ale porozumeli ste správne."

02.11.2010 16:06 , aktualizované: 20:45
trnka, hrivnak, mišíková Foto:
Kandidáti na post generálneho prokurátora.
debata (159)

Hrozba Radičovej o podaní demisie prišla len štyri mesiace po vymenovaní vlády. Predsedovi SDKÚ Mikulášovi Dzurindovi tak vyslala signál, že v zásadných veciach použije aj krajné prostriedky. Hoci Dzurinda nikdy oficiálne nepodporil Trnku, v politických kuloároch sa hovorilo o tom, že je za to, aby pokračoval vo funkcii. Koaliční partneri navyše poukazovali na to, že práve SDKÚ bránila v dohode na spoločnom kandidátovi.

Klub SDKÚ po trojhodinovom rokovaní napokon rozhodol, že kandidátom celého klubu je Ján Hrivnák. S takýmto mandátom odišla Radičová aj na večerné rokovanie Koaličnej rady. Tam však narazila na odpor koaličných partnerov. Zvyšné tri strany SaS, Most – Híd a KDH totiž trvajú na tom, aby bola spoločnou kandidátkou vládnych strán Eva Mišíková. Na nej sa dohodli už pred časom. Koalícia tak ide na stredajšiu tajnú voľbu generálneho prokurátora rozdelená.

Radičová je presvedčená, že keď „poslanci SDKÚ povedia, za koho hlasujú, tak za neho budú hlasovať“. Poslanec Stanislav Janiš, ktorý vyvolal v koalícii pnutie tým, že na funkciu prokurátora na ďalších sedem rokov navrhol Dobroslava Trnku, po rokovaní klubu povedal, že využil len svoje ústavné právo. Na opakované otázky, či bude hlasovať za Hrivnáka a či stiahne kandidatúru Trnku, odmietol priamo odpovedať. Trnka i Hrivnák sú podľa Janiša vyrovnaní kandidáti a „profesionáli na entú“.

Podľa Radičovej je však najsilnejším kandidátom jednoznačne Hrivnák. Oceňuje jeho predstavy ako ďalej s prokuratúrou a aké programové zmeny chce urobiť, aj to, že veľmi otvorene pomenoval slabiny a chyby prokuratúry a aj spôsoby, ako by postupoval, aby sa prokuratúra takýmto chybám v budúcnosti vyhla.

Aj ministerka spravodlivosti Lucia Žitňanská je rada, že klub sa dohodol na Hrivnákovi. Je presvedčená, že ide o najlepšieho kandidáta. Za jeho devízu považuje aj to, že je otvorený diskusii, ako má vyzerať prokuratúra. „Dokáže byť kritický aj k práci polície a dokáže byť garantom prokuratúry, ktorá chráni práva občanov,“ dodala Žitňanská. Je presvedčená, že Hrivnák bude nekompromisný aj v politických kauzách.

Poslanec SDKÚ Miroslav Beblavý chápe, že premiérka siahla aj ku krajným prostriedkom. „Je to pre ňu zjavne otázka, bez ktorej má pocit, že nemôže vláda pokračovať. Ak to ona tak vníma, tak to chápem,“ podotkol Beblavý. 

Na klube SDKÚ sa prezentovali všetci traja kandidáti na generálneho prokurátora. Spoločne prišli do parlamentu a spoločne aj odchádzali. Počkali sa. Najdlhšie diskutoval s poslancami SDKÚ Ján Hrivnák. Ten sa predstavil ako prvý. Pred poslancami prezentoval rovnaké zámery ako pred časom na ústavnoprávnom výbore parlamentu.

Nevedel posúdiť, či jeho podpora v koalícii vzrástla, lebo „všetko by to bola len hypotetická konštrukcia“. O konkrétnych kauzách vrátane prípadu financovania SDKÚ sa na klube s poslancami nezhováral. Ak by sa aj na ne poslanci pýtali, nebol oprávnený odpovedať na ne, pretože je viazaný služobnou mlčanlivosťou. Na otázku, či sa necíti ako obeť politických hier, Hrivnák odpovedal: „Nevnímam to ako politickú hru, je to síce trošku zvláštne.“ Neskôr vysvetlil, že sa s voľbou generálneho prokurátora nestretávame denne. Od lídra SDKÚ Mikuláša Dzurindu nedostal žiadnu otázku.

Podstatne kratšie sa na klube zdržala Eva Mišíková. Nevedela odhadnúť výšku svojej podpory v SDKÚ. Na stretnutí sa snažila odborne vysvetliť možnosti ďalšieho rozvoja v rezorte prokuratúry, prípadne isté zmeny. Podľa nej na stretnutí zaznievali odborné otázky. O zložitej situácii v koalícii v súvislosti s voľbou generálneho prokurátora povedala, že to vôbec nehodnotí. "Mojím cieľom je dôstojne odprezentovať odbornú stránku nominácie.

Trnka sa zdržal na vypočutí v klube SDKÚ približne rovnaký čas ako Mišíková. Odmietol odpovedať na otázky s tým, že ak aj niečo povie, tak sa na druhý deň v médiách dozvie pravý opak.

Parlament by mal o novom generálnom prokurátorovi hlasovať už v stredu, prípadne vo štvrtok.

Tri koaličné strany, SaS, KDH a Most-Híd v prvej voľbe podporia svoju kandidátku Evu Mišíkovú, poslanecký klub SDKÚ-DS zahlasuje za nominanta poslankyne NR SR za SDKÚ-DS Jany Dubovcovej Jána Hrivnáka. "Podľa toho, ako dopadne prvé kolo voľby, sa stretnú koaličné poslanecké kluby, v prípadne potreby aj Koaličná rada,” vysvetlila premiérka Iveta Radičová.

159 debata chyba