Ministerstvá budú vyplácať vianočné odmeny

Hoci vláda hovorí o škrtoch vo výdavkoch štátu, vybraní zamestnanci niektorých ministerstiev si prilepšia na koncoročných odmenách.

27.11.2010 07:01
Mikloš, Mihál, Dzurinda, ministri, poslanci Foto:
Na Vianoce si prilepšia zamestnanci niektorých ministerstiev. Vyplácanie prémií zatiaľ priznali ministerstvá práce, fi nancií a spravodlivosti. Na snímke (zľava) ministri Ivan Mikloš, Jozef Mihál a Mikuláš Dzurinda.
debata (187)

A to aj v prípade, že v úrade pracujú len niekoľko mesiacov. Chystané vyplácanie vianočných prémií zatiaľ priznali ministerstvá práce, financií a spravodlivosti. Rezorty hospodárstva a životného prostredia na otázky neodpovedali, ostatné ministerstvá sa odmeňovať nechystajú.

Podrobnosti zatiaľ ako jediný zverejnil rezort Jozefa Mihála (SaS), ktorý zamestnancom rozdelí 160-tisíc eur. „Ministerstvo práce rozdelí 304 zamestnancom na vianočných odmenách priemerne 524 eur. Odmenení budú tí zamestnanci, ktorí si nadštandardne plnili svoje pracovné povinnosti, nehľadiac na svoj pracovný čas a víkendy,“ uviedla hovorkyňa rezortu Andrea Devánová. Podľa jej slov rezort s odmenami pôvodne nepočítal, finančné prostriedky sa mu však napokon podarilo nájsť „vďaka výraznému šetreniu, prehodnocovaniu nevýhodných zmlúv a ďalším rýchlym a účinným opatreniam“. Devánová tiež upozorňuje, že je to výrazne menej, ako sa na odmenách vyplatilo vlani, keď na ne šlo celkovo 625-tisíc eur.

Najvyššiu odmenu, vo výške celého platu, zinkasuje štátna tajomníčka Lucia Nicholsonová (SaS). Jej základný plat sa pohybuje na úrovni 2 009 eur, odmenu si údajne vyslúžila predovšetkým za odhaľovanie viacerých prešľapov bývalého vedenia rezortu. Okrem nej si prilepšia aj riaditelia sekcií, ktorým pridajú navyše 80 percent mesačného platu. O polovicu mesačného zárobku si prilepšia aj vedúci odborov. O pridelení vianočných odmien ostatným štátnym zamestnancom ministerstva práce budú rozhodovať ich priami nadriadení. Každý z nich tak môže dostať do 400 eur. Sekretárky či vodiči môžu získať 200 eur.

Prideľovanie odmien už priznalo aj ministerstvo financií, ktoré rozdá 700 zamestnancom priemerne tisíc eur. „Podrobnosti o celkovej výške, ktorú rozdelíme, budeme špecifikovať na budúci týždeň,“ uviedol hovorca Martin Jaroš. Podobne reagoval aj Peter Bubla z ministerstva spravodlivosti. Na otázku, či zverejnia aj zoznam a výšku odmien, odpovedal, že „ministerstvo tieto informácie sprístupní v súlade so zákonom o slobodnom prístupe k informáciám“.

Spôsob odmeňovania by sa v budúcom roku mohol zmeniť. Ako uviedla Devánová, Mihálov rezort bude v najbližšom čase iniciovať zmenu v zákone o štátnej službe tak, „aby sa zmenil spôsob odmeňovania a viac sa zohľadňoval pracovný výkon, zručnosti a schopnosti zamestnanca“.

187 debata chyba
Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy