Figeľ bude ďalšie štyri roky na čele KDH

Predsedom KDH sa stal doterajší líder strany Ján Figeľ. Získal 301 hlasov od 334 prítomných delegátov na sneme KDH. Na základe zmeny stanov, ktorú schválil snem bude mandát predsedu vykonávať štyri roky.

, 04.12.2010 11:17, aktualizované: 18:24
Ján Figeľ Foto:
Predseda KDH Ján Figeľ počas príhovoru na sneme strany.
debata (105)

Vedenie strany sa bude voliť na štyri roky

Predseda a podpredsedovia KDH už nebudú volení na dva, ale na štyri roky. Vyplýva to zo zmeny stanov strany, ktoré schválil snem. V stanovách nastali aj ďalšie zmeny. „Nadriadený orgán bude prerokovávať návrhy kandidátov na starostov a primátorov, ktorých navrhnú kluby, respektíve mestské koordinačné výbory,“ povedal hovorca KDH Matej Kováč, podľa ktorého je cieľom zlepšiť koordináciu medzi jednotlivými organizáciami KDH.

„Poslanec, ktorý opustí poslanecký klub, stráca miesto v Rade KDH,“ komentoval ďalšiu zmenu stanov Kováč. Každý okres, ktorý má do 500 členov strany, bude mať od tejto soboty jedného zástupcu v Rade KDH, okresy s 500 až tisíc členmi budú mať v rade dvoch členov a členstvo viac ako tisíc straníkov bude znamenať troch reprezentantov v Rade KDH.

Podpredsedovia KDH: Lipšic, Brocka, Uhliarik, Žitňanská, Abrhan

Snem zvolil za podpredsedov strany Daniela Lipšica, Júliusa Brocku, Ivana Uhliarika, Janu Žitňanskú a Pavla Abrhana. Delegáti snemu tak rešpektovali názor Rady KDH, ktorá týchto kandidátov odporučila.

Z 326 platných hlasov získal Lipšic 228, Hudacký 208, Brocka 175, Uhliarik 206, Žitňanská 202 a Abrhan 171 hlasov, všetci teda prekročili potrebnú nadpolovičnú väčšinu. Medzi štyrmi kandidátmi, ktorí na post podpredsedu KDH neuspeli, bola aj doterajšia podpredsedníčka KDH Mária Sabolová, ktorá tentkrát kandidovala bez podpory Rady KDH. Svoje účinkovanie vo funckii podpredsedu KDH ukončil aj Anton Marcinčin, ktorý sa rozhodol na túto funkciu opätovne nekandidovať. Podľa hovorcu KDH Mateja Kováča však bude naďalej pôsobiť ako poradca predsedu strany Jána Figeľa pre ekonomické otázky.

Figeľ: Červené víno je dobré, nie červená politika

Červené je dobré víno, ale nie politika. „Spolupráca stredopravých strán je účinná alternatíva voči zjednotenej ľavici a populizmu,“ otvoril svoj príhovor na sneme KDH predseda hnutia Ján Figeľ.

Koalícia sa však podľa neho dostala do krízy, keď napriek otvorenej hrozbe premiérky Ivety Radičovej (SDKÚ), že v prípade zvolenia Dobroslava Trnku za generálneho prokurátora podá demisiu, chýbal napokon iba jeden hlas na jeho zvolenie. „Slovensko potrebuje zásadnú zmenu v oblasti spravodlivosti,“ zdôraznil Figeľ.

Hlasovanie o pive bola chyba, priznal Figeľ

Ako problém otvorene pomenoval aj hlasovanie štyroch poslancov KDH proti zvýšeniu dane z piva. „Bola to chyba, ktorá sa nesmie opakovať,“ povedal s dôvetkom, že koalícia prechádza práve pred schvaľovaním rozpočtu krízou dôvery.

„Koalícia je názorovo pestrá, ale nebojí sa reforiem, ktoré Slovensko potrebuje,“ vyhlásil Figeľ. Za jeden z dôkazov označil výstavbu diaľnic, ktorá sa podľa neho sľubne rozbieha. „Diaľnice sa dajú stavať lacnejšie a bez korupcie,“ uviedol s tým, že bude znovu zvažovať aj projekt širokorozchodnej trate s ktorým pôvodne prišla vláda Roberta Fica.

Hnutie má ambície aj vo svojich ďalších rezortoch, v oblasti bezpečnosti a rozvoja zdravotníctva. „V duchu nášho hesla Cesta je viac ako smer, je dnes KDH vo vláde a Smer v opozícii,“ podčiarkol predseda KDH, podľa ktorého hnutie v priebehu svojej dvadsaťročnej histórie spolupracovalo s mnohými politickými partnermi a s mnohými zvádzalo politické boje. Nemá preto obavy o to, či KDH zvládne dnešné politické tlaky. „KDH prežilo a porazilo mečiarizmus, porazí aj postkomunizmus a populizmus,“ odkázal delegátom snemu Figeľ.

Na sneme hovorili aj o voľbe prokurátora

Vláda môže uznesením spojiť hlasovanie o generálnom prokurátorovi s hlasovaním o dôvere vláde, naznačil v príhovore Ján Figeľ. Druhou možnosťou je podľa neho neustále riskovať, že vládna koalícia ani v budúcnosti pri kľúčových otázkach nebude mať väčšinu. „O niekoľko mesiacov sa môže ukázať, že máme pri inej téme medzi sedemdesiatde­viatkou poslancov niekoľkých judášov, alebo obchodníkov, alebo vydieraných ľudí,“ zdôraznil Figeľ.

Spojenie hlasovania o generálnom prokurátorovi s hlasovaním o dôvere vláde bude podľa Figeľa prinášať „všetky riziká, ktoré sa teraz prejavili“. „Pretože iba o jeden hlas nepadla vláda,“ pripomenul Figeľ, že Dobroslavovi Trnkovi chýbal na zvolenie len jediný hlas. Premiérka Iveta Radičová (SDKÚ) totiž už avizovala, že v prípade Trnkovho zvolenia podá demisiu, čo by znamenalo pád celej vlády. V prípade, že by vláda hlasovanie o generálnom prokurátorovi zviazala s hlasovaním o dôvere, by hrozilo by to isté.

Na rozdiel od Jána Figeľa sa bývalý predseda KDH Ján Čarnogurský netají názorom, že by sa voľba generálneho prokurátora nemala spájať s osudom vlády. Podpredseda KDH Daniel Lipšic má zase pochybnosti, či ústava v tomto prípade umožňuje spojiť hlasovanie o poste generálneho prokurátora s hlasovaním o dôvere vláde.

Predseda poslaneckého klubu KDH Pavol Hrušovský tvrdí, že je optimista a očakáva, že generálny prokurátor bude zvolený ešte pred ukončením funkčného obdobia Dobroslava Trnku. „Odmietam predstavy a hrozby, že by vláda padla, dokonca vytváranie konštrukcií o tom, čo sa môže stať po tom. KDH podporuje túto vládu, považuje ju za najlepšie riešenie a vôbec v tejto chvíli nediskutujeme o tom, že sú nejaké alternatívy s niekým iným. KDH chce pokračovať v tejto vláde,“ vyhlásil Hrušovský. Zároveň ale pripustil, že ak bude zvolený Trnka, „osud tejto vlády je spečatený“.

Čo sa týka možnosti spojiť hlasovanie o prokurátorovi s hlasovaním o dôvere vláde, Hrušovský poznamenal, že „ústavne je to trošku zložité“. Vo všeobecnosti je podľa neho možné spojiť hlasovanie o dôvere vláde aj s iným hlasovaním, než len o zákone. „Ústavnoprávne to skúmame,“ povedal s dôvetkom, že už samotné vyjadrenie premiérky Radičovej bolo „dostatočne jasné“. Podobne ako Figeľ, aj Hrušovský považuje za veľký problém stratu dôvery v koalícii.

Zo zásluh sa žiť nedá, odkázal Srholec kresťanským demokratom

KDH nesie podľa katolíckeho kňaza Antona Srholca obrovský poklad obetí, ktoré priniesli veriaci v zápase s komunizmom. „Zo zásluh sa však nedá žiť. Za dvadsať rokov sme dozreli a svet sa celý zmenil. Diskusia sa preniesla z oblasti teologickej do politickej. Ak ste sa s niekým pohádali v poslednej dobe, nebolo to pre náboženstvo, ale pre politiku. V budúcnosti nie je možné, aby politiku robili katolícki nadšenci, absolventi miništrantskej akadémie či predlžená ruka hierarchie. Kresťanská demokracia je viac. Ide o všeobecné dobro. Osloboďte sa od svojich duchovných otcov. Ste múdrejší ako oni,“ povedal v príhovore delegátom snemu KDH Srholec, ktorý za svoj prejav zožal dlhý standing ovation.

KDH má byť podľa Srholca odlišné od protihráčov v tom, že jeho členovia uverili láske, ktorá ale nie je sentiment. Nemôžu nevidieť ľudí, ktorým chýba základné pre ľudskú existenciu. Pripomenul delegátom, že pravdu nevlastnia, ale pokorne sa o ňu snažia. „Hľadáte nové cesty, novú formu administrácie moci,“ uviedol.

Politiku KDH nemôžu robiť podľa Srholca ľudia, ktorí položili vlastnú vládu, alebo čo nemajú zmysel pre dohody a čestnosť. „Opäť dvíhate zástavu toho, čo Slovensko potrebuje ako soľ. Želám, aby ste boli zodpovední, aby ste uniesli bremeno tuposti. Keď budete po dvadsiatich rokoch odovzdávať štafetu, aby KDH bolo rastúce. Slovensko má na to, aby malo 30– až 40-percentnú kresťanskú demokraciu,“ vyhlásil Srholec.

Konfederácii politických väzňov, ktorej je Srholec predsedom, udelil predseda kresťanských demokratov Ján Figeľ medailu KDH. Ján Figeľ zas dostal od bratislavskej krajskej organizácie KDH vianočku.

Snem sa konal netradične v divadle Nová scéna

Ľudová muzika od skorého rána vyhrávala na bratislavskej Novej scéne delegátom a hosťom dvadsiateho snemu Kresťanskodemo­kratického hnutia (KDH). Účastníci snemu pri registrácii dostávali igelitové tašky, v ktorých neboli len hlasovacie lístky a program snemu, našli si v nich aj vianočné formy na pečenie v tvare stromčeka aj informácie o kultúrnych pamiatkach Bratislavy.

105 debata chyba
Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy