Trnka: Nejde o mňa ani o Radičovú

15.12.2010 06:13
Trnka
Generálny prokurátor Dobroslav Trnka. Autor:

Vládna koalícia chce zmeniť fungovanie Generálnej prokuratúry. So súčasným generálnym prokurátorom Dobroslavom Trnkom sme hovorili nielen o jej plánoch, ale aj o obvineniach ministra vnútra Daniela Lipšica na jeho adresu.

Koalícia chce zmeniť spôsob vymenúvania prokurátorov na okresných a krajských prokuratúrach. Dnes to robíte vy ako generálny prokurátor?
Funkcie krajského a okresného prokurátora sú obsadzované na základe vyhláseného výberového konania a najlepšieho uchádzača, ktorého určí výberová komisia, vymenuje do funkcie generálny prokurátor po vyjadrení samosprávneho orgánu – Rady prokurátorov SR. Generálny prokurátor okrem vyhlásenia výberového konania a následného vymenovania funkcionára nemá do priebehu výberového konania žiadnu možnosť zasiahnuť. Toto upravuje zákon.

Ako hodnotíte snahu koalície o zmenu kompetencie generálneho prokurátora?
V súčasnosti sa k tomu neviem vyjadriť. Urobím to až vtedy, keď mi bude predložený nejaký legislatívny zámer, respektíve návrh noviel zákonov, ku ktorým sa v riadnom legislatívnom procese vyjadríme a zaujmeme svoje stanovisko.

Budete vo februári znovu kandidovať na post generálneho prokurátora?
To neviem povedať. Už budem v inej pozícii, zostanem ako prokurátor Generálnej prokuratúry. Tu už totiž nejde o Trnku ani o Radičovú, ale o princíp organizácie Generálnej prokuratúry. Praktickú zmenu systému v rámci trestného konania nepripustím, ani keby som mal robiť neviem čo. Spravím všetko zákonnými prostriedkami, aby som tomu zabránil. Mám možnosť obrátiť sa na Ústavný súd, aj určité možnosti v trestnom konaní, čo sa týka rôznych opravných prostriedkov pri jednotlivých kauzách. Mám aj možnosť iniciovať legislatívny proces.

Nehrozí, že po takomto tlaku vám budú vyčítať, že už nie ste nezávislí – vy ani špeciálny prokurátor Dušan Kováčik?
S pánom Kováčikom sme prežili dosť a to, čo povieme, za tým si stojíme. My neklameme, ak by sme mali klamať, tak sme radšej ticho. Stačí sa pozrieť, čo sme za sedem rokov spravili s Generálnou a špeciálnou prokuratúrou.

Minister vnútra Daniel Lipšic vyhlásil, že by sa mali zverejniť uznesenia, ktoré vydal Dušan Kováčik a vyšetrovateľka kauzy financovania Smeru. Čo s tým?
Žiadne uznesenia nie sú tajné. Nech ich minister zverejní, ak k nim má prístup a má taký manuál, ktorý je v súlade s Trestným poriadkom. Trestný zákon ani Trestný poriadok to prokuratúre neumožňujú. Niektoré uznesenia sme zverejnili na základe rozhodnutia Najvyššieho súdu – napríklad uznesenie o zastavení trestného stíhania v prípade tzv. darcov SDKÚ. Rozhodol však o tom Najvyšší súd v individuálnom akte. Ak minister chce, nech novelizuje Trestný zákon a Trestný poriadok a nech sa to tam explicitne napíše, že prokuratúra je to povinná robiť. Na takú lacnú udičku ministrovi neskočíme, aby sme porušili normy, ktoré musíme rešpektovať.

Čo špeciálny prokurátor v súvislosti s financovaním Smeru vlastne zrušil?
Tam išlo iba o tzv. zmluvu medzi podnikateľom Blaškom a pánom Flašíkom. Mne vyčítajú, že som to tu držal neviem aký čas a až po voľbách som to posunul na špeciálnu prokuratúru. Ja si však pri každom trestnom oznámení vyžiadam najprv všetky relevantné materiály, a keď to mám, potom to postupujem na špeciálnu prokuratúru. Kedy však dal oznamovateľ pán Lipšic k dispozícii orgánom činným v trestnom konaní ten tzv. originál zmluvy? Po koľkých mesiacoch? Koľko ho držal u seba?

A ako je to s vyšetrovaním nahrávky s údajným hlasom predsedu Smeru?
Ja neviem, čo robí špeciálna prokuratúra s nahrávkou. Ak pán Kováčik povedal, že v uznesení, ktoré zrušil, nie je ani bodka o nahrávke, tak to platí, ako keby to bolo Písmo sväté. Ak niektorí hovoria inak, tak minimálne zavádzajú verejnosť.

Ako pokračuje vyšetrovanie káuz financovania SDKÚ a KDH?
Pokračuje takisto ako sa v prípade Smeru. Robí to Úrad špeciálnej prokuratúry, ale dozoruje to iný prokurátor, nie pán Kováčik.

Čo je s kauzami ako emisie alebo nástenkový tender, o ktorých premiérka opakovane hovorí, že sa v nich nekoná?
Povedal som to tisíckrát a zopakujem to znovu, kauzy, ktoré má špeciálny prokurátor, vyšetrujú v 99 percentách špeciálne jednotky Policajného zboru, a to Úrad boja proti korupcii a Úrad boja proti organizovanej kriminalite. Tieto kauzy nevyšetruje ani Generálna prokuratúra, ani špeciálna prokuratúra. My nie sme vyšetrovatelia. My v rámci trestného konania vykonávame dozor alebo dohľad. Tie kauzy sa realizujú, len nie je čas, aby sme my mohli o nich debatovať. O vyšetrovaní vraždy pána Valka

nehovorme, aby sa nezmarilo vyšetrovanie, ale o emisiách hovorte. Však to je nezmysel. Kde je to rovnaké meradlo? Práve týmto zneisťovaním vyšetrovateľov a prokurátorov politici vyvolávajú takú klímu, že zločinci sa smejú. Toto nie je vizitka našej práce, toto je vizitka práce všetkých politikov a všetkých politických strán.

Kedy ste sa naposledy stretli s premiérkou?
Bolo to na moje požiadanie asi pred dvom týždňami v piatok. Vôbec nie na takú tému, aby zmenila na mňa názor. Mal som potrebu premiérke niečo povedať a dúfam, že to zostane medzi nami dvoma. Týkalo sa to nepriamo mojej osoby.

Minister Lipšic tvrdí, že na prokuratúru chodia „závadové“ osoby. Je to pravda?
Tu sú otvorené dvere. Nikomu nebránime, aby sem prišiel. Ak má niekto problém a písomne sa prihlási, dostane termín. Ak myslel pán Lipšic pána Kočnera, ten tu má príbuzného. Kočner s prokuratúrou pracoval pred štyrmi rokmi ako nasadený agent v korupčnej kauze Beňačka, ktorý vydieral podnikateľov.

Oslavovali ste po druhom kole voľby generálneho prokurátora v parlamente 2. decembra, že ste získali 74 hlasov?
Sedeli sme pri televízore asi desiati kolegovia a pozerali sme, ako to dopadne, a potom sme išli spoločne na obed. Žiadna debna so šampanským od Kočnera. Z prokuratúry odchádzajú informácie, ale veľmi nekvalitné.

Sleduj najnovšie články na našom Facebooku
35,99
Elite modré hyacinty a biele minigerbery

Elite modré hyacinty a biele minigerbery

39,99
Perla farebné tulipány a gerbery

Perla farebné tulipány a gerbery

Ponuky zo Zľavy.Pravda.sk