Figeľ sa bytu stále nevzdal, o kauze mlčí

Minister dopravy Ján Figeľ (KDH) sa zatiaľ nevzdal lukratívneho bytu v centre Bratislavy, ktorý získal za zlomok trhovej ceny.

18.12.2010 07:29
Figeľ, KDH Foto:
Ján Figeľ svoj byt zatiaľ na charitu nevenoval.
debata (60)

Napriek prísľubu spred dvoch mesiacov, že byt s rozlohou 156 štvorcových metrov na Grösslingovej ulici venuje na charitu, zatiaľ neurobil nič. K celej záležitosti sa odmieta vyjadrovať.

„Obráťte sa na tlačové oddelenie,“ opakovaním tejto jedinej vety včera podráždene reagoval na otázky Pravdy, ako mieni s bytom naložiť. Po zverejnení bytovej kauzy prisľúbil, že „byt bude slúžiť dobročinnému cieľu“, podrobnosti však doteraz nepovedal. Rovnako ani tlačové oddelenie KDH, na ktoré sa Pravda obrátila pred niekoľkými dňami.

Nie je tak zatiaľ známy ani termín, ani spôsob, akým chce byt, v ktorom bývajú jeho dcéry, dať charite. Podľa hovorcu rezortu dopravy Martina Krajčoviča o postupe v otázke nakladania s nehnuteľnosťou budú „informovať včas“, termín však nespresnil. Povedal len, že adresátom ministrovej dobročinnosti by mala byť jedna z charitatívnych organizácií, nie konkrétny príjemca.

Teoreticky by teda Figeľ mohol v katastri prepísať byt na niekoho iného, alebo vybranej organizácii venovať iba peniaze v jeho hodnote.

Oslovené neziskové organizácie s darovaním nehnuteľností veľké skúsenosti nemajú, v minulosti sa s tým však už stretli. „V našej diecéznej charite sa nám napríklad stalo, že staršia pani, o ktorú sme sa starali, nám odkázala dom,“ uviedol generálny sekretár Slovenskej katolíckej charity Radovan Gumlár. Podľa jeho slov ho istý čas používali pre opatrovateľskú službu, dnes ho prenajímajú mladým skautom. Podobne je to aj v organizácii Úsmev ako dar. „V prípade takto nadobudnutých bytov ich poskytujeme rôzne ohrozeným rodinám, aj naďalej však zostávajú vo vlastníctve našej organizácie,“ povedala Andrea Hajdúchová z organizácie Úsmev ako dar.

Aj keď charitatívne organizácie v súvislosti s ministrovým bytom zatiaľ nik neoslovil, problémy s jeho využitím by nemali. „Ak by nám ho ponúkli, vedeli by sme ho využiť na ubytovanie postihnutých, prípadne by sme ho predali a zafinancovali niektorú z našich aktivít,“ dodal Gumlár.

O byt v centre Bratislavy požiadal Figeľ v roku 1996, po štyroch rokoch ho napokon odkúpil v prepočte za 1 805 eur. V tom čase už bol štátnym tajomníkom ministerstva zahraničných vecí. Dnes býva v dome v širšom centre Bratislavy.

Figeľ však nie je jediný politik, čo lacno prišiel k lukratívnej nehnuteľnosti v bratislavskom Starom Meste. Podobne byt získala aj ministerka spravodlivosti Lucia Žitňanská (SDKÚ), a to ešte v čase, keď bola študentkou. Minister financií Ivan Mikloš (SDKÚ) dva byty spojil do jedného. Medzi ďalšími boli aj niekdajšia staromestská starostka Miloslava Zemková či terajší starosta Andrej Petrek. Všetci z nich označili spôsob, akým k bytom prišli, za štandardný a nik ďalší sa bytu nehodlá vzdať.

Rôzne otázky, rovnaké odpovede

Pravda sa v piatok Jána Figeľa pýtala, ako to vyzerá s prevedením jeho bytu. Po prvých dvoch otázkach sa otočil a odišiel.

Previedli ste už byt na Grösslingovej ulici na charitu?

Obráťte sa na tlačové oddelenie.

Venujete ho ako nehnuteľnosť, alebo ako hotovosť získanú z jeho odpredaja?

Obráťte sa na tlačové oddelenie.

60 debata chyba