Svedkovia z Polomky vypovedajú rôzne

Vodička auta, ktorá vlani videla tragickú zrážku autobusu s vlakom v Polomke, v piatok pred súdom pozmenila svoju výpoveď z prípravného konania.

18.12.2010 08:28
polomka, nehoda, autobus, vlak Foto:
Pri tragickej zrážke autobusu s vlakom v Polomke zahynulo dvanásť ľudí a vyše dvadsať sa zranilo.
3

Pôvodne tvrdila, že autobus pred priecestím spomalil a pomaličky po ňom prechádzal, v piatok povedala, že pred priecestím na chvíľočku zastal. O nehode, pri ktorej zahynulo dvanásť ľudí a vyše dvadsať sa zranilo, vypovedalo včera ďalších jedenásť svedkov.

„Išla som priamo za autobusom. Videla som ho odbočiť z hlavnej cesty k priecestiu a keďže ďalšie auto sa na tento úsek nevojde, ostala som stáť na hlavnej ceste. Autobus šiel pomaly a pred železničným priecestím na chvíľočku zastal,“ povedala vodička Marta Bučková.

Na pripomienku prokurátora, že v prípravnom konaní uviedla niečo iné, reagovala, že aj vtedy to údajne spomenula. Tvrdí, že vlak počula trúbiť len raz, keď bol už blízko autobusu. Skôr ho nevidela, lebo výhľad jej zakrývali kríky. „Po tom, čo som počula trúbenie vlaku, videla som, že je autobus v pohybe a zdalo sa mi, akoby chcel rýchlo prejsť cez priecestie a následne došlo k zrážke. Keď som videla vlak, tak autobus zrýchlil, bol to viditeľný rozdiel proti tomu, ako išiel predtým pomaly,“ opísala nehodu. Že by autobusu zahučal motor, nepočula, rozprávala sa s deťmi v aute. Dodala, že vždy sa bála prechádzať autom cez toto priecestie, zakaždým tam stála dlhšie a niekoľkokrát sa obzrela, či nejde vlak.

Viacerí svedkovia z autobusu si na podrobnosti zrážky nepamätajú, pretože nevenovali ceste pozornosť. Nepočuli ani trúbenie vlaku a zaregistrovali až náraz. Nezhodovali sa ani v tom, či autobus pred priecestím zastal. Jeden uviedol, že autobus išiel plynule a ďalší, že autobus zrejme na pár sekúnd zastavil.

Ani ľudia, ktorí boli vo vlaku, si presne nespomínajú, či a kedy vlak trúbil. Niektorí to zaregistrovali, keď vlak náhle brzdil pred zrážkou. „Vlak určite trúbil, ale či predtým alebo súčasne s brzdením, neviem. Neviem ani koľkokrát trúbil,“ uviedol cestujúci z vlaku Jozef Jankov. Koľkokrát vlak trúbil, si nepamätá ani vlakvedúca v službe.

Proces s vodičom autobusu Jánom Minarovičom sa začal v októbri. Obžaloba mu kladie za vinu, že na železničné priecestie vošiel v čase, keď bolo vidieť aj počuť prichádzajúci vlak. Vodič vtedy vyhlásil, že sa necíti byť vinným a vlak nevidel ani nepočul. Keď vošiel na priecestie, vypadla mu rýchlosť a vtedy zbadal prichádzajúci vlak. Inštinktívne pridal plyn, pohol sa a došlo k zrážke. Rušňovodič v októbri vypovedal, že pred vjazdom na priecestie trúbil od stanoveného bodu, no autobus nezastavoval a zrážke nedokázal zamedziť.

Doteraz v procese vypovedalo takmer 30 svedkov, väčšina z nich boli cestujúci z autobusu. Na novembrovom pojednávaní pozostalí poukazovali na to, že vodič sa dostatočne nevenoval riadeniu a rozprával sa s jednou cestujúcou. Tá to však pred súdom poprela. Pojednávanie pokračuje v januári. Šoférovi hrozí väzenie na štyri až desať rokov.

Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy
3 debata chyba