SNS: Udavači sú červíci bez nároku na odmenu

Riešiť korupciu podplácaním ľudí je také riešenie, akoby sme chorobu liečili chorobou a udavačov považujem za to najväčšie dno spoločnosti, za červíkov, ktorí si okrem opovrhnutia nezaslúžia nič a už vôbec nie odmenu, tvrdí prvý podpredseda Slovenskej národnej strany (SNS) Andrej Danko.

22.12.2010 13:07
debata (25)

Aj týmito vyjadreniami reagoval na zámer ministra vnútra Daniela Lipšica dať do pripravovaného zákona na ochranu ohlasovateľov trestnej činnosti aj možnosť odmeňovania tých, ktorí ohlásením nelegálnej činnosti zachránili štátu peniaze.

„Odmeňovanie udavačov je scestné. Udavač je slovo a pojem v slovenskom jazyku spájaný s tou najhoršou skupinou ľudí, ktorí zneužívajú akýmkoľvek spôsobom získané informácie s cieľom svojho osobného zisku,“ vyhlásil Danko. Podľa neho takí ľudia často využívajú možnosti iniciované ministrom vnútra aj na riešenie svojich osobných problémov, čo je pre spoločnosť nebezpečné.

„Táto skupina ľudí ako najnižšia kategória ľudstva je ochotná urobiť pre peniaze čokoľvek – i zradiť dôveru priateľa, rodiny, blízkych osôb,“ pokračoval v kritike Danko. Pripomenul povinnosť každého občana dobrovoľne a bezplatne konať, ak vie o trestnom čine.

Jediným riešením boja so zločinom je podľa Danka sfunkčnenie práce Policajného zboru SR. Očakáva, že sa začne riešiť vzťah kriminálnej polície, vyšetrovateľov a jednotnosti policajného zboru tak, „aby si policajti dokázali efektívnejšie vymieňať informácie v každej zložke, na každom stupni a aby kriminálni policajti a vyšetrovatelia v tomto procese neboli rivalmi“.

Oznamovatelia nelegálnej činnosti potrebujú ochranu, ktorú chce minister vnútra Lipšic garantovať zákonom. „Na Slovensku sa často stávalo, že tí, ktorí oznámili podozrenie z korupcie alebo inej nezákonnej činnosti, boli následne diskriminovaní, šikanovaní, prepúšťaní zo zamestnania, tomuto musíme zamedziť,“ vyhlásil Lipšic.

Normu chcú pripraviť v druhej polovici budúceho roka, pričom nápadom platiť oznamovateľom sa inšpirovali v zahraničí, napríklad v USA. Zatiaľ nie je presne stanovené, koľko by mali za ohlásenie dostať. „Pokiaľ niekto oznámi nejakú nelegálnu činnosť a vďaka tomuto oznámeniu štátu zachráni obrovské finančné hodnoty, tak by zrejme mal mať nárok na časť z toho, čo zachránil, to si myslím, že je férové,“ dodal Lipšic.

Ten nemá problém ani s tým, ak by sa využívali tzv. aktívni agenti, ktorí by núkali úplatky. „Ak niekto neberie úplatky, nemá sa čoho obávať, ak niekto berie úplatky, tak by sa obávať mal.“

Lipšic upozornil, že pri korupcii sú väčšinou v dôkaznej núdzi, nie sú k dispozícii svedkovia ani mŕtve telá. Bývajú tam prítomné len dve osoby – ten kto dáva a ten kto berie. „Preto potrebujeme spoluprácu ľudí, ktorí sú konfrontovaní s korupciou,“ dodal Lipšic, ktorý vie garantovať, že z Úradu boja proti korupcii nebudú unikať informácie. "Po každom podozrení, nech by sa týkalo kohokoľvek, sa veľmi tvrdo pôjde.

Úrad boja proti korupcii podľa svojho nového šéfa Petra Kovaříka chce chytať veľké ryby. „Chceme urobiť veľké kauzy, nechceme sa obmedziť na tú malú korupciu,“ vyhlásil Kovařík a dodal, že „dnes máme veľké problémy v oblasti verejného obstarávania, eurofondov a podobne, čiže tam chceme zamerať svoju pozornosť a chceme chrániť pozornosť štátu“. Úradu na budúci rok nakúpia novú špeciálnu techniku asi za milión eur.

25 debata chyba
Flowers