Prezident Ivan Gašparovič zvažuje odchod

SILVESTROVSKÁ SPRÁVA: Novoročný prejav prezidenta Ivana Gašparoviča by mal byť posledným v jeho úrade. Na budúci rok sa vzdá funkcie. Čakajú ho ešte konzultácie so šéfmi parlamentných strán, aby zosúladili termín odchodu z dôvodu prípravy prezidentských volieb.

31.12.2010 20:40
Ivan Gašparovič Foto:
Prezident Ivan Gašparovič
debata (155)

„Presný dátum nie je stanovený, ale malo by to byť niekedy na jar,“ povedal hovorca hlavy štátu Marek Trubač. Vysvetlil, že prezident už dosiahol v politickej kariére všetko, ambície v európskej a vo svetovej politike nemá.

Podľa našich zistení dôvodom prezidentovho rozhodnutia je najmä tlak rodiny. Manžela, otca a deda zároveň požiadala, aby sa jej viac venoval a popritom mal aj čas na aktivity, ktoré naplnia jeho život na politickom dôchodku. Parketou, na ktorej sa chce pohybovať, bude jeho obľúbený futbal. Prezident mieni ako zvláštny vyslanec Slovenského futbalového zväzu naplno naštartovať výstavbu Národného futbalového štadióna. „S Ivanom Gašparovičom som už telefonoval a sme nadšení, že nám pomôže,“ zareagoval šéf futbalového zväzu Ján Kováčik.

Prezident sa chystá vytvoriť vlastnú nadáciu. Na jej účte sa budú združovať financie na výstavbu futbalového stánku, ktorý Slovensku veľmi chýba. Gašparovič chce osloviť nielen domácich podnikateľov, ale aj zahraničných. „Prezident kontaktoval šéfa ruského Gazpromu, ktorý je myšlienke štadióna naklonený,“ poznamenal hovorca Trubač. Podmienkou je majetkový podiel Gazpromu v spoločnosti, ktorá štadión postaví.

Ivan Gašparovič bude o svojich plánoch rozprávať aj v novoročnom prejave. „Mladá generácia potrebuje nových hrdinov a motiváciu. Príkladom je úspešná reprezentácia Slovenska na futbalových majstrovstvách v Južnej Afrike. Nie drogy, ale šport je cesta,“ povie hlava štátu.

Politikov šokoval prezidentov úmysel odísť z úradu. „Nečakal som to, ale je to výzva. Verím, že nájdeme vhodného kandidáta,“ vyjadril sa šéf SDKÚ Mikuláš Dzurinda. Spomína sa aj premiérka Iveta Radičová. Dzurinda si myslí, že by bola vhodným kandidátom. „Pani Iveta Radičová sa už raz pokúsila o prezidentský úrad a v súboji s Ivanom Gašparovičom si počínala nanajvýš dôstojne. Pozícia prezidentky by jej sedela,“ nazdáva sa šéf SDKÚ.

Prekvapený jej aj opozičný Smer. Jeho predseda Robert Fico by mal byť hlavným kandidátom v boji o funkciu prezidenta. „Pán Fico si myslel, že voľby budú až v roku 2014,“ podotkla hovorkyňa strany Silvia Glendová.

Už na budúci týždeň mimoriadne zasadne predsedníctvo Smeru. Okrem očakávanej podpory Fica za kandidáta na prezidenta bude strana riešiť, kto by mal byť jej novým predsedom. Hlavné slovo bude mať práve Fico, aby pred orgánmi strany predniesol meno nového korunného princa. Favoritom číslo jeden je bývalý šéf parlamentu Pavol Paška. V prospech druhého kandidáta Roberta Kaliňáka hovorí vyššia popularita v prieskumoch verejnej mienky.

155 debata chyba