Ján Slota poletí do kozmu

SILVESTROVSKÁ SPRÁVA: Let do vesmíru si naplánoval líder národniarov Ján Slota. Poletí so spoločnosťou Virgin Galactic britského miliardára Richarda Bransona. Slota už zaplatil 200 000 amerických dolárov za svoju vesmírnu misiu. Ocitne sa v spoločnosti viacerých známych osobností. Let si už predplatili bývalý automobilový pretekár Niki Lauda či súčasný pilot F1 Rubens Barrichello.

01.01.2011 09:37
Ján Slota Foto:
Predseda SNS Ján Slota.
debata (96)

„Splní sa mi sen. Chcem zažiť niečo vzrušujúcejšie ako len pilotovanie stíhačky. Totálnym úspechom by bol let do inej galaxie,“ vyhlásil Ján Slota.

Spoločnosť Virgin Galactic v októbri úspešne otestovala raketoplán Enterprise. Materská loď WhiteKnightTwo ho vyniesla do výšky 13 700 metrov, odkiaľ sa raketoplán sám vrátil späť na kozmodróm. Bol to prvý samostatný pilotovaný let Enterprise, ktorý má okrem dvoch pilotov miesto pre šiestich pasažierov.

Slota pôvodne uvažoval, že využije služby kozmodrómu Bajkonur a do vesmíru sa pozrie z ruskej rakety Sojuz. Takýto let je však finančne náročný. Stojí vyše 20 miliónov dolárov. V čase celosvetovej hospodárskej a finančnej krízy zvolil líder národniarov radšej úspornejší variant.

Slotovým cieľom nie je len pokochať sa z výšky modrou planétou. Trápi ho budúcnosť Slovákov. Odvolal sa na slová britského astrofyzika Stephena Hawkinga, ktorý už dlhšie hovorí o tom, že šancou na prežitie je osídlenie blízkych planét.

Slota svoj let dáva podľa hovorkyne SNS Jany Benkovej do širších politických súvislostí, i s novelou zákona o občianstve, ktorá je v slovenskom parlamente v druhom čítaní. Už začiatkom novembra varoval pred politikou maďarského premiéra Viktora Orbána, ktorej ustupuje vláda premiérky Radičovej.

Orbán chce podľa vyjadrenia Slotu pre agentúru TASR vytvárať register všetkých Maďarov „na celej zemeguli a možno aj v galaxii, ak sa nachádzajú na vedľajších planétach, kam dobehli na svojich huňatých koníkoch“.

„Pán predseda Slota sa chce presvedčiť o existencii Maďarov v našej galaxii a ich postoji k dvojakému občianstvu,“ dodala hovorkyňa SNS.

96 debata chyba
Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy