Polícia stále nevie, kto zavraždil Ernesta Valka

Od vraždy prominentného advokáta Ernesta Valka uplynuli už dva mesiace, ale polícia doteraz nepozná ani motív, ani páchateľov. Minister vnútra Daniel Lipšic však minulý týždeň povedal, že majú nové závažné informácie.

09.01.2011 16:27, aktualizované: 10.01.2011 00:00
Ernest Valko Foto:
Ministerstvo vnútra je presvedčené, že vyšetrovanie vraždy bude úspešné. Na snímke právnik Ernest Valko.
debata (44)

Potvrdil to aj v nedeľu v te­levízii Markíza s tým, že o ich obsahu nebude hovoriť, aby nezmaril vyšetrovanie. Na otázku, kedy ich zverejnia, povedal: „Vtedy, keď budeme vedieť konkrétne určiť páchateľov.“

Ministerstvo je optimistické a tvrdí, že vyšetrovanie bude úspešné. Zatiaľ ani rezort vnútra, ani polícia nechcú zverejniť, či už vyšetrovatelia majú k dispozícii výsledky z Kriminalisticko-expertízneho ústavu Policajného zboru z rozboru 107 stôp zaistených na mieste činu. „Vzhľadom na priebeh a taktiku vyšetrovania nie je vhodné poskytnúť podrobné informácie. Polícia vykonáva všetky potrebné úkony, aby bol tento prípad čo najskôr objasnený a páchateľ trestného činu odhalený,“ reagovala hovorkyňa Policajného prezídia Denisa Baloghová.

O zaistených stopách informoval Spišiak spolu s dozorujúcim prokurátorom Petrom Šufliarskym začiatkom decembra. Dozorujúci prokurátor vtedy vyhlásil, že nemá obavy, že napriek pochybeniam pri prvotných úkonoch na mieste činu zaistené dôkazy na usvedčenie páchateľa nebudú stačiť.

„Pokiaľ sa expertízy podaria, sú to významné nepriame dôkazy, ktoré môžu potvrdiť prítomnosť určitej osoby na mieste, prípadne aj spôsob vykonania skutku,“ vyhlásil v decembri Šufliarsky.

Bývalý šéf policajných vyšetrovateľov a súčasný dekan Paneurópskej univerzity Jaroslav Ivor pripomína kriminalistické pravidlo, že ak páchateľ vraždy nie je odhalený do 72 hodín, pravdepodobnosť jeho odhalenia prudko klesá. Podľa Ivora dôkazy s odstupom času strácajú na hodnote, čo hrá v prospech páchateľa. „Svedkovia zabúdajú, dôkazy sa často znehodnocujú,“ upozorňuje bývalý vyšetrovateľ. Nevylučuje, že páchateľ sa však dá usvedčiť aj po uplynutí dlhšieho času. Podľa Ivora vyhodnotiť všetky druhy stôp z miesta činu je len 50-percentný úspech. „Treba aj porovnať vzorky, aby sa dala identifikovať podozrivá osoba,“ hovorí Ivor.

Právnika a bývalého predsedu federálneho Ústavného súdu Ernesta Valka zastrelil doteraz neznámy páchateľ alebo páchatelia 8. novembra v jeho dome v Limbachu. Polícia až po mesiaci priznala, že na mieste činu urobila štyri doobhliadky. Pri prvej vyšetrovatelia objavili v dome zavraždeného zbraň typu Sig-Sauer a kľúče od bezpečnostnej schránky. Jedným z motívov, ktoré polícia preveruje, súvisia s Valkovou prácou a kauzami, na ktorých ako advokát pracoval.

44 debata chyba
Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy