OKS je za verejnú voľbu prokurátora

Štyria poslanci OKS, ktorí sa do parlamentu dostali na kandidátke Mosta-Híd, verejnú voľbu generálneho prokurátora podporia.

18.01.2011 15:17
Peter Zajac Foto:
Peter Zajac.
debata (33)

Po stretnutí s premiérkou Ivetou Radičovou, ktorej prišli na Úrad vlády svoje rozhodnutie oznámiť, to potvrdil predseda OKS Peter Zajac. „Cítime sa politicky zodpovední a zodpovední za osud tejto vlády,“ odôvodnil.

Peter Zajac, Peter Osuský, František Šebej a Ondrej Dostál neboli pevne rozhodnutí, či verejnú voľbu podporia a pripúšťali aj možnosť, že ju spoločne nepodporia. Bez hlasov poslancov OKS by vládna koalícia nemala dostatok hlasov na zmenu rokovacieho poriadku, ktorou sa voľba generálneho prokurátora zmení z tajnej na verejnú. Vládna štvorka disponuje 79 zákonodarcami. O novele rokovacieho poriadku bude plénum rokovať na februárovej schôdzi, ktorá sa začína v utorok 1. februára.

Koaliční lídri sa dohodli na zmene voľby na tajnú v decembri 2010 po tom, čo sa ani na tretí pokus nepodarilo za generálneho prokurátora zvoliť žiadneho z koaličných kandidátov. Pri štvrtej voľbe poslanci vládnej štvorky využili obštrukciu a znemožnili tak znovuzvolenie Dobroslava Trnku, za ktorého hlasovali poslanci SNS a Smeru.

33 debata chyba