Chrípka prepukne koncom mesiaca

19.01.2011 14:14
chrípka, choroba, PN, teplomer, vírus, nemocenské
Ilustračné foto. Autor:

Počet ľudí trpiacich chrípkou každým dňom stúpa a podľa odborníkov možno očakávať, že koncom mesiaca vypukne chrípková epidémia. Šíri sa zo západnej Európy. Po Anglicku a Francúzsku sa už začala aj v susednom Česku.

„Na základe dlhoročných skúseností v najbližších týždňoch očakávame nárast ochorení s vyvrcholením v pravidelnej zimnej epidémii na prelome januára a februára,“ hovorí hlavný hygienik Úradu verejného zdravotníctva Gabriel Šimko.

Už minulý týždeň lekári nahlásili takmer 50-tisíc nových prípadov respiračných ochorení. „Zatiaľ to nie je extrémne veľa, ale aj v našej ambulancii pozorujeme ich nárast,“ povedala pediatrička z Prešova Blanka Králiková.

Nástup chrípkovej epidémie by mohlo zvrátiť počasie. Hmly a dážď, ktoré v súčasnosti prevládajú na celom Slovensku, totiž nie sú najzdravším prostredím. Zároveň však odborníci dodávajú, že sa nemusíme obávať takých rozsiahlych epidémií, aké boli v minulosti.

Respiračné ochorenia postihujú najmä deti do piatich rokov. Pre klasickú chrípku už museli zatvoriť aj niekoľko materských a základných škôl v Banskobystrickom a Prešovskom kraji. Práve školy sú podľa lekárov najväčším zdrojom vírusov. „Deti sú v uzavretých priestoroch a tam potom stačí, aby prišiel jeden chorý žiak alebo učiteľ a už sa to šíri. Najzdravšie sú deti, keď majú prázdniny, alebo je zlé počasie, lebo potom nie sú nahromadené v uzavretých priestoroch,“ hovorí banskobystrická lekárka Beata Omerová.

Od začiatku chrípkovej sezóny došlo v dvoch prípadoch dokonca k úmrtiu. Vírusu chrípky typu B podľahla tridsaťročná žena z okresu Galanta, v druhom prípade išlo o štyridsaťročného muža z okresu Humenné, ktorý zomrel na zápal pľúc. Vyskytlo sa aj niekoľko vážnejších prípadov respiračných ochorení, pri ktorých bola potrebná hospitalizácia. „Napojenie na umelú pľúcnu ventiláciu si vyžiadali tri prípady, v ôsmich prípadoch bola podávaná liečba kyslíkom,“ hovorí Šimko.

Opäť sa začal objavovať aj vírus pandemickej chrípky A(H1N1). Na chrípku, známu aj ako prasacia, ochorelo doteraz sedem ľudí.

Klasická chrípka sa prejavuje najmä vysokými teplotami, škriabaním alebo bolesťami hrdla, suchým dráždivým kašľom a plným nosom. Podľa Omerovej by sa mali ľudia vyvarovať toho, aby ju nevyležali. „Ak si organizmus neoddýchne, môže dôjsť aj ku komplikáciám, k zápalu pľúc či uší. Pacient však nemusí hneď pri prvom zvýšení teploty utekať k lekárovi.“ Podľa nej by sa najskôr mali doma pokúsiť zraziť teploty, ošetrovať si nos a prijímať veľa tekutín a vitamínov.

Najlepšia proti chrípke je podľa odborníkov prevencia, a teda očkovanie. O to však podľa všeobecných lekárov príliš veľký záujem nie je. „Pacientom ponúkame vakcíny a poisťovne ich aj hradia, ale ľudia sa napriek tomu dávajú očkovať veľmi málo,“ hovorí Omerová.

Na očkovanie vyzýva na svojej stránke aj Úrad verejného zdravotníctva.

Páči sa Vám tento článok? Prosíme, podporte kvalitnú žurnalistiku.

Cieľom denníka Pravda a jeho internetovej verzie je prinášať Vám každý deň aktuálne spravodajstvo, rozhovory, komentáre, reportáže, videá, ďalšie užitočné a praktické informácie ako aj čítanie a obsah pre zábavu a voľný čas.

Na to, aby sme pre Vás mohli stále a ešte lepšie pracovať, potrebujeme i Vašu podporu. Ďakujeme Vám za akýkoľvek finančný príspevok.

Podporiť Poslať SMS Predplatiť denník
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku