Zákaz interrupcií zrušili, Uhliarikov človek ustúpil

Univerzitná nemocnica v Bratislave bude vykonávať interrupcie, tak ako si to vyžaduje dodržiavanie ľudských práv. Vedenie tejto najväčšej štátnej nemocnice tak rozhodlo týždeň po tom, čo Pravda upozornila, že sa tam tieto zákroky prestali robiť. A to po nástupe nového riaditeľa Jozefa Sabola, ktorého do funkcie vymenoval minister zdravotníctva Ivan Uhliarik (KDH). Nemocnica sa pritom odvolávala na výhradu svedomia. Uhliarik celý čas popieral, že dal pokyn, aby sa interrupcie v najväčšej štátnej nemocnici nerobili, povedal však, že ho taký prístup teší.

27.01.2011 14:03 , aktualizované: 28.01.2011 07:00
gynekológ, vyšetrenie, prevencia, koza,... Foto:
Ilustračné foto.
debata (85)

Odborníci, naopak, poukazovali na to, že výhradu svedomia si môžu uplatňovať len lekári, nie celé zariadenie. Nemocnica vo štvrtok po niekoľkodňovom mediálnom tlaku oznámila, že zákroky bude opäť vykonávať. „Zákrok umelé prerušenie tehotenstva na žiadosť pacientky sa bude v nemocnici vykonávať aj naďalej, napriek tomu, že je proti filozofii nového smerovania rozvoja gynekologicko-pôrodníckych kliník,“ povedala hovorkyňa nemocnice Zuzana Čižmáriková.

Na celú vec zareagovala Konferencia biskupov Slovenska, ktorá rozhodnutie odmietnuť interrupcie na žiadosť pacientky ocenila. Stalo sa tak však paradoxne až vo štvrtok, keď nemocnica svoj prístup zmenila. Odborníci to vítajú, argumentujú tým, že právo ženy na interrupciu je garantované ústavou a štát ho musí zabezpečiť.

„Na nedostupnosť služieb reprodukčného zdravia v dôsledku uplatňovania výhrady svedomia upozornil Slovensko aj Výbor OSN pre odstránenie diskriminácie žien. V roku 2008 vládu vyzval, aby primerane upravila uplatňovanie výhrady svedomia zdravotníckymi pracovníkmi a pracovníčkami tak, aby bol zabezpečený neobmedzený prístup žien k zdravotnej starostlivosti a službám reprodukčného zdravia,“ uviedla pre Pravdu Adriana Lamačková z Centra pre reprodukčné práva v New Yorku, právna poradkyňa pre Európu.

Namiesto reštriktívnych opatrení v prístupe k interrupciám by sa podľa Lamačkovej vláda mala zamerať na dôsledné sprístupnenie tejto služby. „A na zlepšenie prístupu k modernej a kvalitnej antikoncepcii, ako aj na zavedenie povinnej sexuálnej výchovy v školách,“ doplnila.

Nemocnica nevykonávanie interrupcií odôvodňovala výhradou vo svedomí. „Univerzitná nemocnica je prekvapená negatívnymi emóciami, ktoré nastali po tom, čo si jednotlivé kliniky v Bratislave uplatnili svoje základné právo – slobodnú vôľu,“ uvádza sa v jej stanovisku.

Právo na výhradu svedomia môže však mať len lekár ako jednotlivec. Navyše výhradu vo svedomí si podľa informácií Pravdy neuplatňuje väčšina lekárov Univerzitnej nemocnice, ako to tvrdil Uhliarik.

Lekári na gynekologicko-pôrodníckych klinikách Univerzitnej nemocnice v Bratislave, ktorých Pravda oslovila, potvrdili, že si výhradu svedomia neuplatňujú.

„Vedenie kliniky nám ráno oznámilo, že tá výhrada vo svedomí, ktorú sme ešte včera mali, už neplatí,“ komentoval vo štvrtok situáciu jeden z lekárov, ktorý si výhradu vo svedomí neuplatňuje. Podľa neho si ju v ich nemocnici uplatnili traja alebo štyria z tridsiatich lekárov. Teda rozhodne nie polovica, ako tvrdilo vedenie.

Z obavy o stratu zamestnania si meno neželal zverejniť ani jeden. Tvrdia, že majú zakázané poskytovať informácie médiám. „Musím byť lojálna voči nemocnici. Takže názor vedenia Univerzitnej nemocnice je aj mojím názorom,“ povedala Pravde lekárka, ktorá si výhradu vo svedomí neuplatňuje a nevie ani, koľkých jej kolegov sa to týka.

„Nezaoberám sa tým, nie je to podchytené ani v zmluvách. A viac vám nepoviem, lebo prídem o miesto,“ uzavrela.
Viacerí lekári hovoria, že sa necítia slobodní a nebudú odpovedať na otázky, lebo vedenie by to hodnotilo ako porušenie pracovnej disciplíny.

„Som veľmi zvedavý, aká bude realita. Realita môže byť celkom iná,“ reagoval na zmenu postoja nemocnice ďalší gynekológ. Podľa neho nie je vylúčené, že nemocnica bude rôznymi opatreniami rozhodnutie obchádzať.

V súčasnosti sa interrupcie nevykonávajú vo väčšine štátnych nemocníc. Najväčšia Univerzitná nemocnica slúžila ako spádová pre ženy z Oravy či iných miest, kde interrupcie nevykonávajú.

© Autorské práva vyhradené

85 debata chyba