Bugár údajne vydiera: Ak neprejde občianstvo, neviažem sa s koalíciou

09.02.2011 10:41, aktualizované: 16:45
Bugár, Most
Predseda Mostu Béla Bugár po rokovaní Koaličnej rady. Autor:

Predseda Mosta-Híd Béla Bugár podľa predsedu poslaneckého klubu SaS Jozefa Kollára povedal, že ak neprejde koaličný návrh novely zákona o štátnom občianstve, tak v budúcnosti nebude zaviazaný, aby hlasoval v súlade s ostatnými koaličnými partnermi, čo je de facto proti koaličnej zmluve.

Ako uviedol Kollár pred novinármi, Bugár hrozí, že v budúcnosti nepodporí odvodový bonus, čo je kľúčová ekonomická agenda SaS. Podľa neho ak v minulej vláde boli najväčším lepidlom peniaze, tak v tejto vláde je najväčším lepidlom v dobrom slova zmysle hrozba návratu Fica. „Teda verím, že sa dohodneme,“ dodal.

Koaličný návrh o úprave dvojakého občianstva nechce podporiť Igor Matovič z klubu SaS a ďalší traja poslanci Obyčajných ľudí. Matovič novinárov informoval, že Bugár ho dnes pozval na stretnutie, aby ho presvedčil o podpore zákona. „Vítam aktivitu Bugára iniciovať stretnutie, ale je to trošku nezodpovedné polhodinu pred hlasovaním sa snažiť o nejakú dohodu. Za dva a pol týždňa čo bol známy môj názor nevyvinul žiadnu iniciatívu, keď som sa ho v piatok pýtal, či bude nejaké stretnutie, povedal, že nie je o čom, že buď zahlasujem, alebo nie. Teraz je to s krížikom po funuse a nezodpovedné,“ vyhlásil Matovič.

Matovič predpokladá, že Bugár je zodpovedný politik, ktorému ide o to, aby sa občania maďarskej národnosti mali na Slovensku dobre a otázka získania maďarského občianstva je preto oveľa menej dôležitá. Čuduje sa, že poslancov okolo neho chcú tlačiť vydieraním, aby zapreli svedomie. „Ak to podporíme, o niekoľko rokov tu bude pochodovať Viktor Orbán, rozdávať maďarské pasy a bude si robiť nároky na južné územia. Čo je horšie pre Slovensko? Toto je otázka národnoštátnych záujmov,“ vyhlásil.

Koaličné riešenie je ako púšťanie žilou, tvrdí Matovič

Púšťanie žilou pripomína Matovičovi koaličné riešenie zákona o štátnom občianstve. Najprv sa podľa neho dostaví opojenie, lenže o niekoľko rokov zistíme, že na južnom Slovensku žije dvestotisíc občanov Maďarskej republiky.

Medzi nimi si podľa Matoviča bude maďarský premiér Viktor Orbán robiť kampaň. Zabrániť tomu chce predloženým pozmeňujúcim návrhom. Matovič chce zachovať súčasné pravidlo, aby občania SR mohli mať len jeden pas. Výnimkou budú ľudia, ktorí v cudzine aspoň rok žili, pracovali, študovali, podnikali alebo odtiaľ pochádzajú ich rodičia alebo prarodičia. Tí budú môcť získať cudzie občianstvo bez sankcie.

Koaličný návrh označil Matovič za chorý zákon Mikuláša Dzurindu, podobne ako v súčasnosti platné znenie, o ktorom povedal, že je to „trochu chorý Ficov zákon“. Návrh Obyčajných ľudí je podľa neho kompromisom, ktorý má zabrániť, aby si Maďarsko privlastnilo slovenských občanov. „Títo ľudia sú jednoducho naši a nie sú Orbánovi,“ vyhlásil Matovič.

Predložený pozmeňujúci návrh podpísali okrem Obyčajných ľudí aj poslanci Smeru a SNS. Matovič tiež pri tomto návrhu bude hlasovať spoločne s opozíciou. Na členov SNS apeloval, aby do parlamentu prišiel aj Ján Slota, aby sa nestalo, že kvôli jeho chýbajúcemu hlasu prejde koaličné znenie zákona. Viacero koaličných poslancov neskôr Matovičovi vyčítalo, že opozíciu vyzýva, aby nazbierala dostatok hlasov tak, aby neprišiel návrh koalície, ktorej je členom. Matovič si nemyslí, že jeho hlasovanie spolu s opozíciou bude porušením koaličnej zmluvy, ktorá zakazuje spolupracovať s opozíciou pri zásadných veciach. Líder Obyčajných ľudí argumentuje, že nikde nie je napísaný zoznam týchto zásadných vecí.

Po Matovičovom vystúpení si poslanci vymenili niekoľko invektív. Gábor Gál (Most-Híd) na Matoviča vzrušeným hlasom naliehal, aby prenechal obhajobu záujmov voličov Mosta-Híd na nich a staral sa o svojich voličov. Tiež mu vyčítal, že sa spája s ľuďmi, na ktorých pred voľbami „kydal“. „Akokoľvek nás budete provokovať, cítime sa tu doma. Nám je jedno, čo si o tom myslíte,“ podčiarkol Elemér Jakab (Most-Híd) Peter Kalist (SaS) parafrázoval Matoviča a povedal, že ak jeho pozmeňujúci návrh prejde, bude platiť „chorý Matovičov zákon“. Matovič zasa Martinovi Padovi odkázal, že v tejto veci nemá zdravý rozum.

Maďarič: Ak budeme nedôslední, Slovensko tu nemusí byť

Riziká a negatívne dôsledky maďarského zákona o dvojakom občianstve sú omnoho širšie a mnohé dnes ešte nedokážeme domyslieť, vyhlásil v rozprave ku koaličnému návrhu novely zákona o štátnom občianstve Marek Maďarič zo Smeru.

„Kým väčšina z nás zhodne tvrdí, že maďarský zákon je zlý, líšime sa v tom, ako vyhodnocujeme jeho ciele a riziká, či sa snažíme vyvodzovať dôsledky alebo mlčíme a označujeme to za vrchol diplomacie,“ vyhlásil.

Cieľom novely z dielne Gábora Gála z Mosta-Híd, Pavla Kuboviča z SDKÚ a Szilárda Somogyiho zo SaS je zmeniť súčasné znenie zákona prijatého vlani kabinetom Roberta Fica (Smer), ktorým reagoval na maďarský zákon o dvojakom občianstve.

Koaličný návrh má podľa Maďariča „pštrosí charakter“ a označil ho za amatérsky. Ako zdôraznil, strkaním hlavy do piesku sa nevyrieši podstata problému. Naopak, koalícia návrhom maďarský zákon akceptuje a Maďarič sa obáva, že tým povzbudí Maďarsko k ďalším podobným krokom. Súčasná norma je podľa neho adekvátna a podľa neho už preukázala, že „je veľmi účinnou hrádzou proti zámeru maďarských politikov masovo si privlastňovať slovenských občanov.“ Ako podotkol, Slovensko je mladá republika, ktorá tu pred dvadsiatimi rokmi ešte nebola a pri našej nedôslednosti tu o dvadsať rokov už byť zase nemusí.

Ako Maďarič pripomenul, Smer je za úpravu súčasného znenia a opoziční zákonodarcovia už predstavili svoju novelu zákona. Tá zjemňuje zákon, ktorý v súčasnosti podmieňuje nadobudnutie cudzieho štátneho občianstva stratou slovenského. Po novom by nadobudnutie cudzieho štátneho občianstva štandardnou cestou bolo možné bez straty slovenského občianstva.

„Práve vaším návrhom ste Orbánovi splnili sen spájať maďarských občanov,“ zareagoval na Maďariča jeden z predkladateľov novely Pavol Kubovič. Podľa neho po schválení súčasného znenia zákona si Orbán v Budapešti otvoril šampanské, lebo vôbec nedúfal, že Slovensko bude až takéto ústretové k jeho návrhom.

Procházka z KDH nepodporí koaličnú novelu

Poslanec za KDH Radoslav Procházka nepodporí koaličnú novelu zákona o štátnom občianstve. „Je to pre mňa tak dôležitá vec, že koaličnú väčšinu nepodporím. Budem hlasovať buď proti, alebo nebudem hlasovať vôbec. Určite nebudem hlasovať za návrh novely zákona o štátnom občianstve z dielne koaličných kolegov, ak zostane v predloženej podobe,“ uviedol Procházka.

Podľa neho predseda poslaneckého klubu KDH Pavol Hrušovský jeho dôvody rešpektuje, pretože vidí, že vždy a zásadne mu ide o vec samotnú. „Môj názor je vecný. Nie je za ním iný motív. Nerobím to z plezíru, ale som vnútorne presvedčený, že Slovenskej republike prijatie takejto novely nemá ako pomôcť, skôr jej môže ublížiť,“ uviedol.

Návrh koaličných poslancov spôsobí podľa Procházku potenciálne viac problémov než vyrieši. „Jeho podstata a to, čo spôsobí, je to, že sa vrátime pred Ficovu novelu zákona o štátnom občianstve, čo je situácia, keď SR na Orbánov zákon o dvojakom občianstve nijako nereaguje a to je pre mňa neprijateľné. Myslím si, že aj zo symbolického a psychologického hľadiska je dôležité, aby zákonodarný zbor na to nejakým spôsobom reagoval,“ vyhlásil.

Podľa neho kvalita verejného života závisí aj od toho, ako dobre a ako doma sa tu slovenskí Maďari cítia. „Hranie maďarskou kartou považujem za jednu z najohavnejších techník politického boja. Hranie maďarskou kartou Slovensku skôr ubližuje ako pomáha. Za hranie maďarskou kartou považujem vytváranie obrazu falošnej hrozby. Viaceré vektory Orbánovho politického úsilia považujem za reálnu, nie falošnú hrozbu,“ zdôraznil Procházka.

Do rozpravy ku koaličnému návrhu novely zákona o štátnom občianstve sa ústne prihlásilo 12 zákonodarcov, doteraz vystúpili štyri písomne prihlásení poslanci.

Sleduj najnovšie články na našom Facebooku
56,99
Flower box čierny šesťhran červené ruže

Flower box čierny šesťhran červené ruže

73,99
Elite červené ruže Grand

Elite červené ruže Grand

Ponuky zo Zľavy.Pravda.sk