Matovič: Kompromis pri občianstve si neviem predstaviť

Kompromisné riešenie problematiky dvojakého občianstva si líder Obyčajných ľudí a nezávislý poslanec Igor Matovič nevie predstaviť.

20.02.2011 12:04 , aktualizované: 14:53
Matovič, SaS, Obyčajní ľudia Foto:
Líder Obyčajných ľudí a nezávislý poslanec Igor Matovič.
debata (147)

Napriek tomu by však bol rád, keby sa ho podarilo dosiahnuť. „Budem veľmi rád, keď niekto príde na to, ako to vyriešiť kompromisom. Ja si však kompromis neviem predstaviť,“ povedal pre agentúru SITA Matovič.

Rokovania majú prebiehať v najbližších dňoch

Minimálnou požiadavkou je pre Matoviča, aby Slovensko neakceptovalo rozdávanie občianstva podľa aktuálne platného maďarského zákona. Pôvodný koaličný návrh, aby Slovensko len neuznávalo nadobudnutie občianstva bez reálnej väzby k cudziemu štátu, však za neakceptovanie nepovažuje. Nazdáva sa, že kto bez reálnej väzby prijme cudziu štátnu príslušnosť je k Slovensku nelojálny a o mal by o občianstvo prísť. Kým bude Most-Híd trvať na tom, aby slovenskí občania za žiadnych okolností o občianstvo neprišli, nie je podľa Matoviča možný žiadny prienik, bez ohľadu na dávku politickej vôle.

Vláda dostala za úlohu vypracovať akceptovateľné znenie zákona o štátnom občianstve po tom, čo štyria Obyčajní ľudia a Radoslav Procházka (KDH) zmarili prijatie poslaneckého koaličného návrhu. Matovič poznamenal, že prvé rokovanie o tejto novele sa malo uskutočniť tento týždeň vo štvrtok, napokon ho však pre chorobu premiérky Ivety Radičovej (SDKÚ) odložili. Rokovať mali viacerí koaliční politici aj Matovič. Podľa hovorcu premiérky Rada Baťa by sa politici k tejto téme mali vrátiť v priebehu nasledujúceho týždňa. Napriek príprave vládneho návrhu si predsedníčka vlády myslí, že jediné rozumné riešenie situácie je prijatie bilaterálnej zmluvy s maďarskom.

Matovič si myslí, že podobne ako on sa pri budúcom hlasovaní o dvojakom občianstve zachovajú aj zvyšní traja členovia zoskupenia Obyčajní ľudia, ktorí na rozdiel od neho naďalej pôsobia v klube SaS. „Nemáme takúto dohodu, ale bolo by podozrivé, keby len tak zmenili na túto vec názor,“ povedal agentúre SITA.
Oveľa dôležitejšie než samotný zákon o občianstve podľa Matoviča je, ako sa na Slovensku tunajší Maďari cítia a aby mali dostatok pracovných príležitostí. V tomto zmysle skritizoval lídra strany Most-Híd Bélu Bugára. „Keby sa venoval naháňaniu investorov, pomohlo by to viac, než jednoduché získavanie dvojakého občianstva,“ nazdáva sa líder Obyčajných ľudí.

Matovič sníva podľa Kollára neusku­točniteľný sen

Podľa predsedu poslaneckého klubu SaS Jozefa Kollára sníva Matovič v súvislosti so založením vlastnej strany neuskutočniteľný sen. „Má právo na to, nech ho sníva ďalej,“ povedal. Kollár víta dohodu zo stredy, že traja Obyčajní ľudia zostávajú v poslaneckom klube SaS a ak budú v budúcnosti nasledovať svojho šéfa Igora Matoviča, ktorý opustil poslanecký klub SaS, zoberú to na vedomie. Kollár tvrdí, že osobné názorové konflikty boli vždy súčasťou politiky a tomu sa nikto nevyhne.

Podpredseda Smeru Marek Maďarič tvrdí, že jeho stranu celá situácia neteší, lebo ich neteší, keď má Slovensko nestabilnú vládu. Matovič podľa neho ukázal, že má „viac rozumu ako Dzurinda, Radičová a Sulík dohromady“, keď hlasoval v súvislosti so zákonom o dvojakom občianstve so Smerom. Ako dodal, Maďarsko sa teraz na Slovensko „vykašľalo“, keď nepodporí bilaterálnu zmluvu. Navyše kompetentná zmiešaná komisia má najbližšie zasadnúť až v októbri a dovtedy Maďarsko zmení ústavu, ktorú nebude opäť meniť pre slovenskú novelu. Kollár očakáva, že pracovná skupina príde s riešením, ktoré bude znamenať posun, no bude musieť dôjsť k ústupkom. Maďarič konštatoval, že v tejto koalícii už od začiatku bol potenciál vážnych kríz, táto nie je prvá, určite ani posledná. Kollár navyše vyhlásil, že Slovensko má pred sebou veľké ekonomické reformy a na to bude potrebná jednotná koalícia.

Dohoda potrebuje trpezlivosť, tvrdí Hrušovský

Bilaterálna dohoda medzi Slovenskom a Maďarskom si bude vyžadovať ešte veľkú trpezlivosť a umenie, aby ju prijali obe strany. Vyhlásil to v diskusnej relácii Slovenskej televízie O 5 minút 12 podpredseda Národnej rady SR a predseda poslaneckého klubu KDH Pavol Hrušovský. Ako dodal, bude sa usilovať, aby túto medzištátnu dohodu dokázali aj reálne prijať. „Vláda začala cestu riešenia problému,“ tvrdí Hrušovský s tým, že by problém nechcel odkladať na jeseň. V relácii Hrušovský viackrát kritizoval postoj maďarského premiéra Viktora Orbána k odmietnutiu riešenia situácie okolo dvojakého občianstva bilaterálnou dohodou. Jeho postoj označil za nepochopiteľný a nevie, či po skúsenostiach s Orbánom a jeho vyjadreniach, ho možno ešte považovať za ústretový. Dodal, že Orbánovi asi viac vyhovuje vláda nacionalistov a populistov, ako vláda, ktorá hľadá riešenie. Hrušovský konštatoval, že čas ukázal, že Budapešť neustúpi. Verí však, že nájdu riešenie, ktoré bude dobré.

Pre Hrušovského je dôležité, že koalícia má väčšinu a situáciu, ak Matovič, ktorý odišiel z poslaneckého klubu SaS, založí svoju stranu, budú riešiť potom. „Naozaj neviem, ako rozmýšľa Igor Matovič,“ vyhlásil Hrušovský, ktorý by si želal, aby už prestali turbulencie a verí, že si koalícia vyčerpala nedorozumenia na celý zvyšok volebného obdobia. Hrušovský očakáva od predsedov strán aj klubov, aby predstavili svoje riešenia k situácii. V strane Most-Híd podľa neho nehrozí štiepenie, štyroch poslancov za OKS nepovažuje za samostatný subjekt, ktorý by mal mať iné privilégiá. Za členstvo OKS na Koaličnej rade nie je, pokiaľ však ich šéf Peter Zajac bude na ňu chodiť ako zástupca Mostu, s tým Hrušovský problém nemá, lebo partnerom KDH je práve Most-Híd.

Poslanec za KDH Radoslav Procházka hlasoval v súvislosti so zákonom v Národnej rade spolu so Smerom a inak ako celá koalícia, ako tvrdí Hrušovský, naďalej má dôveru KDH a strana nebude vyvodzovať sankcie. O tom, že bude takto hlasovať, vedeli dopredu a informovali aj koaličných partnerov. „Nevidíme dôvod na potrestanie,“ uzavrel Hrušovský.

147 debata chyba