SMK chce, aby za životy Maďarov za hranicami zodpovedala Budapešť

Predstavitelia neparlamentnej Strany maďarskej koalície (SMK) sa v piatok opäť zúčastnia v Budapešti na stretnutí Fóra poslancov Karpatskej kotliny. Zástupcovia vládnej strany Most-Híd pozvanie znovu nedostali.

10.03.2011 09:46
József Berényi Foto:
Predseda SMK József Berényi.
debata (277)

Predmetom rokovania fóra bude zmena maďarskej ústavy. Delegácia SMK pôjde do Budapešti so svojím návrhom. V súčasnej maďarskej ústave je jedna veta, ktorá sa týka Maďarov žijúcich v zahraničí.

„V súčasnosti znie ústava tak, že Maďarská republika cíti zodpovednosť za životy Maďarov, ktorí žijú mimo Maďarska. My navrhujeme rozšíriť túto vetu tak, že Maďarská republika berie zodpovednosť za životy Maďarov, ktorí žijú v zahraničí,“ uviedol predseda SMK József Berényi.

SMK tiež navrhuje, aby Maďarská republika považovala otázky, ktoré sa týkajú práv Maďarov žijúcich v zahraničí a inštitucionálne zabezpečenie ich života, za otázky medzinárodného práva a nielen za právo určitej krajiny.

Podľa Berényiho návrh SMK je dôležitý, pretože nie každý deň sa dá meniť ústava. „Takáto zmena pravdepodobne v budúcnosti možná nebude,“ zdôraznil. Podľa neho zároveň súčasná veta v maďarskej ústave je dosť slabá a vágna. Dá sa vysvetľovať rôznym spôsobom.

„Náš návrh viac zaväzuje nielen maďarskú vládu, ale aj celý maďarský spoločenský život. Keď sa nemýlim, podobná veta je aj v slovenskej ústave,“ dodal.

Most dostal košom

Predseda strany Most-Híd Béla Bugár sa nezaoberá tým, že jeho strana nedostala pozvánku na piatkové rokovanie Fóra poslancov Karpatskej kotliny. „Je to rozhodnutie maďarskej strany. My sa tým nezaoberáme. Aj tak tu máme dosť rokovaní o zákonoch,“ povedal Bugár.

Bol by však rád, keby každý na rokovaní fóra zobral do úvahy, že akékoľvek rozhodnutie môže mať vplyv na život občanov Slovenskej republiky. „Takže prajem im také rozhodnutia, ktoré nezvýšia aj bez toho dosť vysoké napätie. Každý si musí rozmyslieť, čo rozhodnutia môžu znamenať. My sem nepotrebujeme pretransformovať problémy maďarských politických strán. Nebolo by dobré, keby Maďari na Slovensku boli zapojení do volebnej kampane maďarských strán v Maďarsku,“ vyhlásil Bugár.

277 debata chyba