Galko: Sme spoľahlivý člen, nebudeme blokovať NATO v Líbyi

Aj po prijatí rezolúcie Bezpečnostnej rady OSN o vytvorení bezletovej zóny v Líbyi je minister obrany Ľubomír Galko (SaS) presvedčený, že vojenský zásah je až posledným, krajným riešením situácie. Ako však uviedol na tlačovej konferencii, Slovenská republika sa zachová ako zodpovedný člen NATO.

18.03.2011 21:30
Ľubomír Galko Foto:
Minister obrany Ľubomír Galko
debata (24)

„Podporíme všetky kroky, ktoré vedú k obnoveniu mieru v Líbyi,“ vyhlásil minister. Štátny tajomník ministerstva obrany Róbert Ondrejcsák ho v reakcii na otázku, či by Slovensko podporilo prípadný vojenský zásah NATO, doplnil, že „my určite nebudeme tí, ktorí budú blokovať akékoľvek kroky NATO“.

Ďalšie kroky Slovenska budú závisieť od operačného plánu NATO. „Rokovania prebiehajú práve teraz. To znamená, že operačný plán môže byť schválený veľmi rýchlo. Rokovania prebiehajú na úrovni veľvyslancov členských krajín,“ povedal minister. Na základe operačného plánu bude vydaný zoznam požadovaných spôsobilostí, ak Slovensko bude niektorú z nich mať, môže ju na základe dobrovoľnosti poskytnúť pre potreby operácií NATO. Galko však upozornil, že takéto rozhodnutie sa prijíma na úrovni Národnej rady (NR) SR.

Keďže zatiaľ tento zoznam nie je známy, je problematické špekulovať o možnosti zapojenia Slovenska. „Na základe súčasných informácií nevidíme výrazný priestor pre spôsobilosti, ktorými disponujú Ozbrojené sily Slovenskej republiky,“ vyhlásil minister Galko. Prípadné poskytnutie vzdušného priestoru Slovenska je podľa neho v zodpovednosti Ministerstva zahraničných vecí SR, ťažko si však predstaviť, že by sme ho v prípade potreby NATO odmietli poskytnúť.

24 debata chyba
Flowers