Matica pripravuje trestné oznámenie za poškodzovanie jej mena

22.03.2011 14:56
Marián Tkáč
Predseda Matice slovenskej Marián Tkáč Autor:

Matica slovenská sa cíti byť poškodená a jej nový predseda Marián Tkáč chce očistiť jej meno. Ako avizoval na rokovaní Výboru Národnej rady SR pre kultúru a médiá, podklady potrebné na trestné oznámenie sú zhromaždené.

Trestné oznámenie bude vo veci a „tá vec je meno Matice, používanie názvu Matice nepríhodným spôsobom, no a pravdepodobne aj tie veci, ktoré súvisia priamo s majetkom Matice, ktorý bol poškodený,“ povedal pre médiá Marián Tkáč. Trestné oznámenie vo veci poškodzovania dobrého mena Matice slovenskej a zlého hospodárenia s jej majetkom pripravujú právnici. Tkáč nevedel konkretizovať, kedy ho chcú podať.

Nové vedenie Matice slovenskej koncom januára informovalo, že preveruje legitimitu, účelovosť a hospodárnosť viacerých finančných prevodov, ktoré sa v minulosti udiali v organizácii. Tvrdí, že Matica nikdy nedisponovala Národným pokladom, no v súčasnosti tiež nevie, kde sa momentálne nachádza približne 23 miliónov korún (vyše 763-tisíc eur) z Národného pokladu, ktoré Matica slovenská vložila do skrachovanej nebankovky Capital Invest. Audit nového vedenia ukázal nejasnosti okolo Národného pokladu, nakladania s hnuteľným majetkom či Matičného fondu.

Tkáč opakovane na rokovaní mediálneho výboru parlamentu zdôraznil, že hoci je MS spájaná s Nadáciou Matice slovenskej, nemá od roku 2002 s nadáciou nič spoločné, aj keď v jej správnej rade sú členovia Matice. Títo však podľa Tkáča nie sú v súčasnosti členmi správnej rady nadácie z poverenia MS, sú len radovými členmi Matice. Vedenie MS sa chce súdne snažiť o to, aby meno Matice nebolo v názve nadácie.

Výbor NR SR pre kultúru a médiá Tkáč informoval aj o nových snahách vedenia Matice. Okrem iného sa MS chce sústrediť na život Slovákov na južnom Slovensku, viac o ňom informovať, snažiť sa o spoluprácu slovenského a maďarského obyvateľstva a ďalších národnostných menšín inde na Slovensku. Vlastencami sú podľa neho aj občania Slovenskej republiky neslovenskej národnosti. Pracuje sa na zmenách v Matici, ktoré z nej urobia „slušnú vlasteneckú ustanovizeň,“ uviedol na výbore Tkáč. Zároveň sľúbil, že výbor bude v apríli informovať o vlaňajšom hospodárení MS. Súčasne chce približne 30-tisícovú členskú základňu po očistení mena MS rozšíriť na približne 100-tisíc členov.

Očistenie mena Matice je dôležité, mala by myslieť aj na svojich členov. Podstatné však je sústrediť sa aj na jej obnovu, na to, že bude musieť obhájiť zmysel svojej existencie, tvrdí člen Výboru NR SR pre kultúru a médiá Marek Maďarič (Smer). Rovnako je to dôležité aj podľa člena výboru Pavla Abrhana (KHD). Zástupca SNS vo výbore Rafael Rafaj tvrdí, že za kauzu nemôže MS ako celok, ale za problémy nesú zodpovednosť konkrétne osoby. Výbor by podľa Rafaja mal počkať na májový snem MS a na základe jeho výsledkov sa rozhodnúť, či vykoná v Matici poslanecký prieskum.

Bývalé vedenie Matice slovenskej tvrdí, že nevedelo o problémoch v Podielovom družstve Slovenské investície (PDSI). Pritom v zmenkách PDSI sa nachádza väčšina zo zbierky Národný poklad, 15. februára o tom médiá na tlačovej besede informoval bývalý predseda Matice slovenskej a súčasný člen Výboru MS Jozef Markuš. Zbierka na Národný poklad, ktorú má od začiatku na starosti Nadácia MS, má po 17 rokoch hodnotu 1 023 349,87 eura.

Ako ďalej vyplýva z informácií správnej rady Nadácie Matice slovenskej z decembra 2010, v peňažnej forme je 765 582,29 eura, z čoho je v zmenkách PDSI 763 460,14 eura. Istinou Národného pokladu je práve táto suma v zmenkách PDSI, ktorá „zo známych dôvodov momentálne nie je vymožiteľná, respektíve je zablokovaná v dôsledku vzťahov medzi PDSI a Capitalom Invest, obchodníkom s cennými papiermi, a.s.,“ informoval advokát Pavol Boroň, ktorý je podľa vlastných slov od roku 2002 právnym zástupcom Matice. Národný poklad tvoria aj predmety z drahých kovov a obrazy uložené v MS v Martine. Podľa ocenenia z roku 1994 je hodnota predmetov z drahých kovov 124 288,19 eura a obrazov 133 479,39 eura. Podľa Boroňa Nadácia MS používa svoj názov oprávnene. Pri jej vzniku v roku 1992 sa na používaní názvu dohodli všetci vtedajší zakladatelia nadácie, vrátane Matice slovenskej.

Páči sa Vám tento článok? Prosíme, podporte kvalitnú žurnalistiku.

Cieľom denníka Pravda a jeho internetovej verzie je prinášať Vám každý deň aktuálne spravodajstvo, rozhovory, komentáre, reportáže, videá, ďalšie užitočné a praktické informácie ako aj čítanie a obsah pre zábavu a voľný čas.

Na to, aby sme pre Vás mohli stále a ešte lepšie pracovať, potrebujeme i Vašu podporu. Ďakujeme Vám za akýkoľvek finančný príspevok.

Podporiť Poslať SMS Predplatiť denník
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku