Sulík pripúšťa, že SaS v parlamente nepodporí euroval

Predseda Národnej rady SR a šéf strany Sloboda a solidarita Richard Sulík pripustil, že SaS Euroval 2 v parlamente nepodporí.

02.04.2011 14:07
Richard Sulík Foto:
Predseda SaS Richard Sulík
debata (14)

„Nie je isté, že budeme hlasovať za,“ vyhlásil v Sobotných dialógoch Slovenského rozhlasu Sulík. V prípade, že by euroval neprešiel, Slovensku by hrozili medzinárodné dôsledky. Podľa Sulíka by však vláda ušetrila šesť miliárd eur z vreciek daňových poplatníkov.

„Šesťsto miliónov ide v hotovosti a ďalšie peniaze musíme dať na zárukách, keď dôjde ku krachu krajín. Daňoví poplatníci sa budú musieť na túto sumu zložiť,“ hovorí Sulík s tým, že v prepočte na jedného Slováka by to bolo tisíc eur, vrátane dôchodcov a dojčiat. SaS súhlasila s Eurovalom 1, ktorý vznikal ako dočasné opatrenie vo forme záruky. Trvalý mechanizmus Euroval 2 však kritizuje, pretože nechce ratovať krajiny, ktoré hospodária nezodpovedne a s vedomím, že ich má stále kto zachrániť.

Postoj opozície k Eurovalu 2 zatiaľ nie je jasný. „Chcem si to pozrieť dopodrobna a rozanalyzovať to,“ uviedol podpredseda Smeru-SD Robert Kaliňák. Ficovci kritizujú podmienky, aké v Bruseli vybavil minister financií Ivan Mikloš. Rokovania o eurovale začala ešte bývalá vláda Roberta Fica. Podľa Kaliňáka vtedy zástupcovia hovorili len o zárukách, nie o hotových peniazoch, s ktorými ráta súčasný návrh. „To, ako to vyrokoval minister Mikloš, je omnoho horšie, ako to bolo predtým, pretože musí ísť omnoho väčšia časť cash,“ vysvetlil Kaliňák. Pripomenul, že pred voľbami koalícia bojovala proti eurovalu.

14 debata chyba