Gál nevidí priestor na ústupky v novele o menšinových jazykoch

, 03.04.2011 15:24
Gábor Gál
Poslanec za Most-Híd Gábor Gál Autor:

Poslanec Národnej rady SR za Most-Híd Gábor Gál už nevidí veľký priestor na ďalšie ústupky v prípade novely zákona o používaní jazykov národnostných menšín.

S tým, že napríklad nezávislý poslanec Igor Matovič a jeho traja Obyčajní ľudia právnu normu v súčasnom znení nepodporia, nie je Most-Híd podľa Gála uzrozumený. „Budeme rokovať,“ avizoval.

Pokiaľ ide o výhrady k novele, dodal, že Most-Híd všetky pripomienky prerokoval s koaličnými partnermi aj v rámci medzirezortného pripomienkového konania. „Ja už veľmi veľký priestor na ústupky nevidím,“ uviedol. Zároveň však pripustil, že sú v právnej norme ešte určité veci, „ktoré je možné vylepšiť, vyjasniť“.

Podpredseda Smeru Marek Maďarič opätovne novelu kritizoval. Podľa neho má maďarizačné prvky a v podstate ohrozuje štátny jazyk, ktorým je slovenčina. „Zapadá do Orbánovskej stratégie, a aj preto ju odmietame,“ vyhlásil Maďarič. Tvrdí, že menšiny na Slovensku majú veľmi dobré podmienky na svoj život a rozvoj kultúry. „Špeciálne maďarská,“ zdôraznil. Pripomenul, že slovenská menšina v Maďarsku nemá také práva ako maďarská na Slovensku.

„Menšiny v Maďarsku a na Slovensku, to sú nebe a dudy. Slovensko poskytuje také nadštandardné a vynikajúce práva svojim menšinám na rozvoj, že je vidno, že kým maďarská menšina od vojny po súčasnosť má prakticky zachovanú početnosť, slovenská išla dole a je takmer na stave vyhynutia,“ povedal.

„Ja žasnem nad tým nadštandardným. Vy tu stále hovoríte o tom, kto sa tu má ako cítiť, aké má práva. Ale to vieme my,“ reagoval Gál. On sa podľa vlastných slov síce na Slovensku, kde je doma, cíti dobre, no lepšie mu bude, keď maďarská menšina nebude napádaná a spájaná s témami, ktoré s ňou nesúvisia.
„My sme nežiadali ani o dvojaké občianstvo, ani sme nechceli zasahovať do zákona o štátnom jazyku, ale všetko je pospájané s nami. Vždy idete do našich práv a rozprávate za nás, ako sa tu máme dobre,“ odkázal Maďaričovi, ktorého spolu so Smerom obvinil, že zo všetkého robia politiku.

Bugár je pripravený na spresnenia v zákone

Predseda Most-Híd a podpredseda NR SR Béla Bugár je pripravený ešte rokovať s koaličnými partermi o novele zákona o používaní menšinových jazykov. S predstaviteľmi KDH, ktorí naznačili výhrady, už rokovali štyrikrát, okrem toho rokovali aj s každým zoskupením z koalície, teda aj s Obyčajnými ľuďmi. „Sme sa dohodli, že vzhľadom na tie rokovania oni to pustia do druhého čítania a ešte sú tam nejaké otázky, otázniky, ktoré budeme musieť vyriešiť,“ vyhlásil Bugár v relácii TV Markíza Na telo. Líder Mosta-Híd podľa vlastných slov už teraz vidí, že sú niektoré dezinformácie, chápu ináč paragraf. „Tak to spresníme, však nechceme tu vyvolať nejaké napätie,“ dodal.

Strana Most-Híd podľa podpredsedu Smeru a poslanca Roberta Kaliňáka nemá inú tému, ako menšinové jazyky. „Tá deštrukcia spočíva predovšetkým v tom, že sa za každú cenu snažia umožniť pre slovenských Maďarov, aby nemuseli používať slovenský jazyk,“ povedal Kaliňák a dodal, že „chcú ich segregovať a chcú ich nechať v nejakom gete, aby vlastne úplne pomaly sa odďaľovali od Slovenskej republiky. A čo je najhoršie, najviac sú postihnutí obyvatelia slovenskej národnosti v týchto regiónoch, ktorých častokrát býva v niektorých až 80 percent, alebo 85 percent.“ Podľa neho sa podľa novely zákona o používaní jazykov menšín budú musieť na niektorých miestach slovenskí zamestnanci buď naučiť po maďarsky, alebo budú pri prijímacích pohovoroch diskriminovaní v tom, že budú musieť byť prijímaní tí, čo vedia po maďarsky.

Predseda Mosta-Híd a podpredseda NR SR Béla Bugár označil za obyčajné klamstvo, že by sa Slováci na zmiešanom území mali začať učiť jazyk menšiny. „V zákone v deviatich paragrafoch 23 krát máte to, že musí byť v štátnom jazyku a môže byť aj v jazyku menšín,“ povedal Bugár a dodal, že asi deväťkrát je tam možnosť niečo vydať aj v jazyku menšín. Bugár argumentoval, že tento zákon nebude pre Maďarov, ale prvýkrát vôbec rieši komplexne používanie jazykov menšín. „Problém je v tom, že vy zavádzate, strašíte občanov,“ povedal Bugár na adresu Kaliňák.

Sleduj najnovšie články na našom Facebooku
29,99
Perla farebný amarylis

Perla farebný amarylis

32,99
Lady červené ruže a hypericum

Lady červené ruže a hypericum

Ponuky zo Zľavy.Pravda.sk