Smer chce pre verejnú voľbu generálneho prokurátora podať podnet na Ústavný súd

Opozičný Smer sa plánuje obrátiť po publikovaní novely zákona o rokovacom poriadku Národnej rady SR v Zbierke zákonov na Ústavný súd. Chce poukázať na jej nesúlad s Ústavou SR. V diskusnej relácii STV O 5 minút 12 to vyhlásil poslanec Smeru Róbert Madej. Ako však dodal, veria, že prezident zákon nepodpíše, čím sa opäť dostane na rokovanie parlamentu.

10.04.2011 14:07
Robert Fico Foto:
Predseda Smeru Robert Fico
debata (10)

Poslanec KDH Pavol Abrhan odmietol výslovnú účelovosť novely. Pripustil však, že predchádzajúce nezvolenie nového generálneho prokurátora bol jeden z motívov. „Je to systémové opatrenie,“ upozornil s tým, že novela rozširuje možnosť na verejnú voľbu funkcionárov, ktoré doteraz neboli v rokovacom poriadku ošetrené. Podľa neho nejde o zmenu pravidiel počas hry, keďže predošlé dve kolá tajnej voľby už boli uzatvorené.

Jeho oponent považuje normu za nedemokratickú, pri ktorej jej predkladatelia poslúžili vláde, aby pri prípadnej verejnej voľbe generálneho prokurátora bol zvolený kandidát, ktorého si výslovne praje premiérka Iveta Radičová (SDKÚ). „Poslanci sa budú doslova vydierať, aby hlasovali tak, ako si praje koaličná štvorka,“ podčiarkol. Tajná voľba je podľa neho o tom, že sa poslanec môže slobodne rozhodnúť bez toho, aby ho za to niekto sankcionoval. Upozornil, že po ďalších schvaľovaných zákonoch sa z generálneho prokurátora stane treťotriedny úradník koalície.

Abrhan mu pripomenul, že verejná voľba je bežná aj v iných parlamentoch vo svete, ako napríklad v Dánsku či Írsku. „Nijakým spôsobom sa nezmocňujeme prokuratúry, lebo o tom bude hlasovanie, kto bude zvolený,“ upozornil s tým, že spoločného koaličného kandidáta Jozefa Čentéša nie je možné odborne spochybniť. Keďže doteraz neprišli žiadne ďalšie oficiálne návrhy, predpokladá, že bude ich kandidátom aj naďalej. Zároveň dúfa, že nástupca Dobroslava Trnku bude známy už na júnovej schôdzi parlamentu.

„Boja sa tajnej voľby, lebo nemajú svojich poslancov pod kontrolou,“ argumentoval ďalej Madej. Abrhan oponoval, že poslanci za KDH hlasujú slobodne a nie sú nijakým spôsobom viazaní žiadnymi rozhodnutiami. „Čo už niekoľkokrát dokázali,“ poznamenal.

10 debata chyba