Liekov pre ťažko chorých je menej

Pacienti chorí na rakovinu majú ťažší prístup k liekom, ktoré zlepšovali ich zdravotný stav a predlžovali život aj o niekoľko mesiacov. Po októbrovej kategorizácii totiž nemocnice znížili odber onkologických liečiv určených na cielenú biologickú liečbu o viac ako tridsať percent.

11.04.2011 06:00, aktualizované: 12:13
lieky, lekáreň Foto:
Ilustračné foto
debata (21)

Zdravotné poisťovne im síce peniaze na tieto lieky dávajú, ale či ich zadlžené zdravotnícke zariadenia používajú práve na nákup onkologických liekov alebo splácanie svojich dlhov nikto nekontroluje.

„Po zmene kategorizácie liekov od októbra 2010 sa zhoršila dostupnosť niektorých liekov pre pacientov s nádorovým ochorením kostnej drene s diagnózou myelóm. Najhoršia situácia je s liekom Velcade,“ tvrdí Miroslav Hrianka zo Slovenskej myelómovej spoločnosti.

Práve na jeseň minulého roka ministerstvo zdravotníctva prekategorizovalo devätnásť onkologických liekov zo skupiny I do skupiny A, čím zmenilo spôsob ich financovania. Kým predtým si ich pacienti mohli vybrať v ktorejkoľvek lekárni na recept od lekára, dnes ich pre ne musia centrálne nakupovať nemocnice.

Podľa Hrianku klesla dostupnosť lieku Velcade „napríklad v Univerzitnej nemocnici v Bratislave na Antolskej, kde sa lieči väčšina pacientov zo Slovenska“. Tvrdí, že tieto informácie má priamo od lekárov, ktorí sa však o tom verejne obávajú hovoriť, alebo majú zákaz od nadriadených, čo sa potvrdilo aj Pravde. „Prepáčte, nebudem sa k tomu vyjadrovať,“ reagovala na otázky o nedostupnosti liekov lekárka z Antolskej nemocnice podobne, ako aj jej ďalší kolegovia.

Dodávatelia onkologických liekov o nižšom odbere nemocníc od jesene minulého roka hovoria otvorene. „Po októbri máme menej objednávok, v priemere o dvadsať percent,“ povedala riaditeľka farmaceutickej spoločnosti Roche Beáta Bellová. „My sme touto zmenou neutrpeli, ale trpia pacienti, ktorí môžu žiť ďalej,“ dodala.

Ešte väčší pokles zaznamenal konkurenčný Janssen. „Odber lieku Velcade, ktorý sa používa na liečbu mnohopočetného myelómu, poklesol v rámci celého Slovenska o viac ako tridsať percent,“ povedal Vladimír Devečka z Janssenu.

Vďaka cielenej biologickej liečbe sa podľa odborníkov u pacientov znižuje potreba chirurgických zákrokov, predlžuje život o niekoľko mesiacov, ale aj celkovo sa zlepšuje kvalita ich života. Potvrdzuje to aj onkologická pacientka Zuzana Böhmová, ktorá ju porovnáva s klasickými metódami liečenia. „Absolvovala som všetky typy liečby, ale s biologickou sa to nedá ani porovnať. Keď človek chodí na chemoterapiu, tak akoby ani nežil. Je mu zle, stráca vlasy. Ale počas biologickej liečby som napríklad dokázala sadnúť si do auta, odšoférovať to domov, po ceste som si ešte aj vládala nakúpiť. Bola som ako normálny človek, vôbec by ste nepovedali, že som chorá,“ priblížila Böhmová.

Okrem toho, že poklesol odber týchto liekov, podľa obchodného riaditeľa Unipharmy Pavla Petroviča dodávatelia aj dlho čakajú, kým im za ne zadlžené nemocnice zaplatia. „Len asi desať percent nám platia v zrýchlenom režime, teda do šesťdesiatich dní, inak čakáme aj tristo až štyristo dní. Domnievame sa, že zdravotné poisťovne nemocniciam síce za lieky zaplatia prednostne, ale je len na nich, na čo peniaze použijú.“ Zdravotnícke zariadenia totiž nie sú zmluvne viazané použiť financie iba na nákup týchto liekov, aj keď minister zdravotníctva Ivan Uhliarik a premiérka Iveta Radičová na spoločnom stretnutí so zástupcami pacientskych organizácií sľubovali, že to čoskoro vyriešia.

Situácia sa však zrejme zmenila. Ako uviedol hovorca premiérky Rado Baťo, podľa informácií, ktoré predsedníčke vlády poskytol rezort zdravotníctva, „zmena spôsobu úhrady nemala za následok systémové problémy so zabezpečením dostupnosti predmetných liekov pre pacientov“.

O nižšej spotrebe niektorých liekov určených pre onkologických pacientov však hovoria aj čísla zdravotných poisťovní. Po októbrových zmenách náklady na tieto lieky vo všetkých troch poklesli o stovky tisíc eur.

Podľa ministerstva zdravotníctva rozhodnutie preradiť lieky do inej skupiny, ktoré spôsobilo ich nedostupnosť, bolo v záujme pacientov. „Dôvodom preradenia onkologických liekov od kategórie A bolo zvýšenie bezpečnosti pri manipulácii s týmito liekmi. Kým doteraz si mal pacient liek vyzdvihnúť v lekárni a zaniesť do ambulancie, aby mu ho aplikovali, mohlo na tejto ceste dôjsť k narušeniu teplotného reťazca,“ uviedla hovorkyňa ministerstva zdravotníctva Katarína Zollerová.

Podľa Petroviča však tento argument neobstojí. „Každý pacient, keď odchádza z lekárne, je poučený o tom, ako má liek skladovať. Väčšina onkologických liekov nesmie byť zmrazená, ale pri izbovej teplote dokážu byť stabilné niekoľko hodín až dní,“ vysvetlil.

Navyše podľa Štátneho ústavu pre kontrolu liečiv doteraz žiadne podobné oznámenie o poškodení týchto liekov nedostali.

V podobnej situácii ako onkologickí pacienti sa čoskoro môžu ocitnúť aj ľudia postihnutí Crohnovou chorobou. Ministerstvo zdravotníctva totiž aj tu zvažuje prekategorizovanie liekov. Tentoraz je však dôvodom šetrenie. „Biologická liečba Crohnovej choroby patrí medzi finančne náročnú liečbu, preto sa pri kategorizácii zohľadňujú aj indikačné a preskripčné obmedzenia a táto zdravotná starostlivosť sa centralizuje do vysoko špecializovaných pracovísk,“ uviedla Zollerová.

Náklady zdravotných poisťovní na onkologické lieky určené na biologickú liečbu

Dôvera – september 2010 1 483 192 eur
 január 2011 833 288 eur
Union – september 2010 278 253 eur
  október 2010 57 029 eur

Všeobecná zdravotná poisťovňa v druhom polroku 2010 vynaložila na biologickú liečbu onkologických pacientov 33 miliónov eur, v decembri 2010 sa náklady podľa poisťovne opäť priblížili k obvyklým hodnotám, presné číslo však neuviedla

© Autorské práva vyhradené

21 debata chyba
Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy