V obchode našli Simonovi ľudia trus po hlodavcoch

Kontroly v obchodoch zistili v predveľkonočnom období problémy až v tretine prípadov. Minister pôdohospodárstva Zsolt Simon to označil za "alarmujúci a vysoký počet".

14.04.2011 14:38
mlieko, nákup, obchod, potraviny, akcia,... Foto:
Ilustračné foto
debata (31)

Kontrol bolo celkovo vyše desaťtisíc. Začali sa 1. marca, podľa Simona obchodníci čakali najmä kontroly v oblasti cukroviniek a čokolády, no ako tvrdí minister, v skutočnosti sa zamerali na mliečne a mäsové výrobky, zeleninu a ovocie, ako aj pekárenské výrobky. Ako dodal Simon, v oblasti cukroviniek našli evidentne menej nedostatkov a oproti stavu pred Vianocami zaznamenali zlepšenie. V oblasti rastlinných a mliečnych výrobkov však zachytili množstvo nedostatkov.

„Normálne mám pocit, že v niektorých obchodoch vám pribalia aj mastný nôž,“ rozhorčil sa Simon. Ako dodal, tovar v bratislavskom Tescu, keď sa nakrája, na etiketu sa v prípade šunky píše vyšší obsah mäsa alebo v prípade syra vyšší obsah tuku. V Bille v bratislavskom Ružinove zase našli na regáloch trus po hlodavcoch.

V Lidli v Handlovej našli polkilový camembert po dátume spotreby, ktorý uplynul ešte 12. januára tohto roku. „Nie je pleseň ako pleseň,“ vyhlásil Simon. V potravinách Fabuš v Trenčíne zase kontrolóri našli mäso vzbudzujúce odpor.

Ministerstvo pôdohospodárstva pripravuje zmenu legislatívy, nový zákon chcú vo veľmi krátkom čase dať do medzirezortného pripomienkového konania. Tento zákon by mal riešiť nielen postihy, ale aj povinnosť informovať o výsledkoch kontrol pri vstupe do obchodov.

Zároveň je pripravený aj zákon o veterinárnej starostlivosti, ktorý s ním súvisí. Spolu so zákonom treba zmeniť aj potravinové kódexy, ktoré v niektorých prípadoch na Slovensku idú nad rámec európskej legislatívy. Ministerstvo sa riadi heslom, že „ten, ktorý predáva, je zodpovedný za to, čo predáva a nemôže sa vyhovoriť na to, že mne to takéto dovážajú,“ tvrdí Simon.

„Prečo my musíme mať na Slovensku len nekvalitný tovar, ktorý v západnej Európe nechcú?“ pýtal sa Simon.

31 debata chyba