Smer: V roku 2008 sme zachránili Tipos pred konkurzom

Postup bývalého vedenia ministerstva financií v spore Tiposu s cyperskou spoločnosťou Lemikon Limited smerovala k tomu, aby národná lotériová spoločnosť neskončila v konkurze.

26.04.2011 16:14
debata (20)

„Čo sa udialo umožnilo uchrániť Tipos pred konkurzom a odviesť do dnešného dňa do štátneho rozpočtu skoro 100 miliónov eur,“ zdôraznil podpredseda opozičného Smeru a bývalý štátny tajomník rezortu financií Peter Kažimír.

Reagoval tak na kritiku súčasného ministra financií Ivana Mikloša (SDKÚ). Rezort pod vedením Jána Počiatka (Smer) podľa neho nekonal vo verejnom záujme, keď v roku 2008 podpísal s Lemikonom potichu dohodu o mimosúdnom vyrovnaní, na základe ktorej mala cyperská firma získať od štátu 66 miliónov eur. Prvých 16 miliónov eur už na jej účet aj odišla ešte predtým, ako zmena legislatívy umožnila mimoriadne dovolanie generálneho prokurátora a odloženie vykonateľnosti vtedajších súdnych rozhodnutí.

Podľa Kažimíra dnes Mikloš nehovoril pravdu, keď tvrdil, že vtedajšie vedenie ministerstva nevyužilo všetky dostupné opravné prostriedky. „V roku 2008, keď sa podpisovala dohoda o urovnaní, podľa vtedajšej legislatívy neexistoval žiadny opravný prostriedok, ktorý by posúval účinnosť rozhodnutia a my sme mali na stole právoplatný a vykonateľný rozsudok, ktorý by do istého počtu dní doviedol Tipos do konkurzu,“ upozornil podpredseda najsilnejšej opozičnej strany. Práve tomu ministerstvo zabránilo podpisom mimosúdnej dohody.

Pre Mikloša bol konkurz podľa Kažimíra vždy najobľúbenejším riešením celého sporu. V tejto súvislosti sa spýtal, či za tým nie je aj nejaký vedľajší motív. „Spoločnosť Tipos je prevádzkovateľom štátneho monopolu prevádzkovania číselných lotérií a môžeme špekulovať, ak by Tipos naozaj skončil v úpadku, či tento monopol nepadne, či sa nebude liberalizovať a či neexistujú veľmi silné finančné skupiny, ktoré prevádzkujú podobné tipy hier napríklad v Českej republike a nemali by záujem prevádzkovať ich súkromne aj na Slovensku,“ priblížil.

Zároveň avizoval, že členovia parlamentného finančného výboru uskutočnia v Tipose 17. mája tohto roka poslanecký prieskum, na ktorý sa Smer podľa Kažimíra už teší.

20 debata chyba
Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy