Podmienky pre sestry sú podľa jej slov veľmi zlé aj v oblasti pracovných podmienok i mzdového ohodnotenia. „Naozaj suplujeme prácu asistentov, sanitárov, chýbajúcich kolegýň. Sestry sú vyčerpané, znechutené a de facto ten záujem o štúdium v odbore ošetrovateľstvo je najmä preto taký, pretože každý vidí, že je to povolanie ťažké a čím ďalej, tým menej atraktívne.“
Poukázala tiež na to, že v prieskume 82 percent sestier potvrdilo, že sa u nich nedodržiavajú personálne normatívy stanovené ministerstvom. Na sestru tak pripadá starostlivosť o viac pacientov, ako je stanovené.
Lévyová upozorňuje, že v Európskej únii bude počas desiatich rokov chýbať asi 590 000 sestier. Slovenské sestry si tak podľa jej slov kúpia bohatšie krajiny. „Zdravotníctvo stojí prevažne na starších sestrách, tá situácia sa bude z roka na rok zhoršovať.“ Podotkla, že v súčasnosti sa pre nedostatok finančných prostriedkov idú uzatvárať niektoré lôžkové oddelenia, v budúcnosti by sa tak mohlo diať pre nedostatok pracovníkov.
Zmenu situácie sa snažia sestry zmeniť aj prostredníctvom petície, ktorú podpísalo viac ako 240 000 ľudí. Petícia je zameraná na sedem oblastí, v ktorých zdravotníci požadujú zlepšenie. Žiadajú stanovenie minimálnej hodinovej mzdy sestry a pôrodnej asistentky, skorší odchod do dôchodku, ktorý má byť zagarantovaný po dovŕšení 58. roku veku bez ohľadu na neskoršie zmeny v legislatíve.
Ďalej požadujú kontrolu dodržiavania personálnych normatívov v zdravotníckych zariadeniach, úpravu poskytovania zdravotnej starostlivosti v zariadeniach sociálnych služieb, podporu mimo nemocničnej starostlivosti, podporu sústavného vzdelávania sestier a pôrodných asistentiek a tiež vytvorenie samostatného odboru ošetrovateľstva.
Komora má v súčasnosti v registri asi 47 000 sestier, pričom niektoré môžu byť podľa Lévyovej aj v zahraničí, ale nenahlásili zmenu. Priemerný vek slovenskej zdravotnej sestry je približne 47 rokov.