KDH stoplo striedavú starostlivosť o dieťa, Sulík to nechápe

Poslanci KDH, ktorí nepodporili návrh na rozšírenie možností striedavej starostlivosti rodičov o deti, sa podľa predsedu parlamentu Richarda Sulíka (SaS) nezachovali korektne.

31.05.2011 14:20
Richard Sulík Foto:
Predseda parlamentu a šéf SaS Richard Sulík
debata (2)

„Nepovažujem tento krok za korektný, mrzí ma to, že sa naši koaliční partneri k tomuto uchýlili. Bola dohoda, že striedavá starostlivosť bude podporená, každopádne cez prvé čítanie, aby aj prípadné zmeny mohli byť zapracované,“ povedal po dopoludňajšom hlasovaní.

Pre chýbajúce hlasy KDH sa tak novela zákona o občianskom súdnom poriadku poslankýň za SaS Jany Kiššovej a Natálie Blahovej nedostala do druhého čítania. Krok KDH sa podľa Sulíka líši od rozhodnutia SaS nepodporiť novelu o hazardných hrách, ktorú na aktuálnu schôdzu predložili členovia KDH. „Pri hazardných hrách sme vopred našim kolegom z KDH oznámili, že takýto krok nepodporíme, aby sa vedeli zariadiť,“ informoval predseda snemovne.

Za novelu hlasovalo deväť zo štrnástich členov klubu KDH a piati sa zdržali, na posunutie do druhého čítania chýbal jediný hlas prítomných poslancov.

Richarda Sulíka potešilo, že všetci prítomní koaliční poslanci, okrem jedného, v pléne podporili zrušenie priestupkovej imunity. Poslanecký návrh novely sa tak dostal do druhého čítania.

Sulík nechápe konanie poslanca KDH Júliusa Stanka, ktorý pred hlasovaním vytiahol kartu. Pripomenul, že zavážili aj hlasy v súčasnosti už nezávislých poslancov, bývalých členov klubu národniarov, Anny Belousovovej a Rudolfa Pučíka. Preto verí, že na ďalšej júnovej schôdzi návrh parlament definitívne schváli a podarí sa tak SaS splniť tento predvolebný sľub.

„Stáva sa denne, že ktorýkoľvek zo 150 poslancov nedodrží nejaké dopravné pravidlá, zamáva poslaneckým preukazom a ide ďalej,“ vysvetlil Sulík dôvody zrušenia priestupkovej imunity. Sulík podporuje stanovisko opozičného Smeru, aby boli zrušené aj „papalášske výhody“ pre členov NR SR či vlády. „Ja som za. Nemyslím si, že minister alebo predseda NR SR potrebuje maják,“ spomenul Sulík ako príklad.

V prípade zrušenia trestnoprávnej imunity konštatoval, že tento návrh „nie je na stole“. O jej zrušenie sa pokúšali minulý rok na jeseň, avšak neúspešne. Ako však dodal, k využitiu trestnoprávnej imunity často nedochádza a pre spoločnosť preto nie je táto otázka taká naliehavá.

Sulík vyhlási voľbu prokurátora napriek podaniu Tichého

Predseda parlamentu Richard Sulík tento týždeň vyhlási verejnú voľbu generálneho prokurátora, nezabráni mu v tom ani podanie zastupujúceho generálneho prokurátora na Ústavný súd SR o súlade nového znenia rokovacieho poriadku s ústavou. „Dôvody, ktoré sú uvedené v návrhu od pána Tichého nepovažujem za dostatočne závažné na to, aby sme teraz voľbu nevykonali,“ povedal dnes Sulík na pôde parlamentu.

Tichý namieta proti verejnej voľbe, pretože podľa neho bráni slobodnému výkonu poslanca a koná sa v priebehu voľby generálneho prokurátora. „Na to, aby poslanec mohol svoj mandát vykonávať slobodne, na to má imunitu garantovanú ústavou,“ oponoval Sulík Tichému s dodatkom, že volič má právo vedieť, ako jeho poslanec v parlamente hlasuje a volí.

K druhej Tichého výhrade Sulík povedal, že proces tajnej voľby sa podľa starých podmienok korektne ukončil. „Nie je to prebiehajúci proces, skrátka dôjde k novej voľbe s novými kandidátmi a s novými podmienkami a pravidlami, ktoré, samozrejme, budú známe vopred,“ podčiarkol.

Sulík zdôraznil, že prípadný nález ústavného súdu bude rešpektovať, nemyslí si však, že by bolo vhodné čakať s voľbou na jeho rozhodnutie. „Čakáme už dosť dlho, to, že prokuratúra je bez generálneho prokurátora nie je dobré. My ako koalícia spravíme všetko pre to, aby tam bol konečne človek, ktorý bude túto funkciu vykonávať odhodlane a čestne a nebude dochádzať k rôznym zametaniam pod koberec, ako sme to zažili v posledných týždňoch,“ vysvetlil svoj postoj.

Predseda snemovne podotkol, že s voľbou sa nechce ponáhľať preto, aby predbehol prípadné predbežné opatrenie súdu. „Kebyže to chceme, tak by sme dali voľbu už teraz na piatok, normálne to bude v riadnych termínoch,“ povedal s tým, že voľbu mohol teoreticky vyhlásiť už vo štvrtok 26. mája, keď bola novela rokovacieho poriadku zverejnená v Zbierke zákonov.

Na zmene voľby na verejnú sa koalícia dohodla vlani, keď sa ukázalo, že niekoľkí vládni poslanci v tajnej voľbe napriek dohode hlasovali za opozičného kandidáta Dobroslava Trnku.

2 debata chyba